Akademi

iPhone’lara Kripto Ödemeleri Geliyor…

Apple, ABD’li tüccarların temassız ödemeleri kabul etmek için bir iPhone kullanmasını sağlayacak Tap to Pay adlı yeni bir özelliği duyurdu.

Kripto ödemeleri sonunda iPhone’lara geliyor olabilir – bir nevi.

Apple, ABD’li tüccarların temassız ödemeleri kabul etmek için bir iPhone kullanmasını sağlayacak Tap to Pay adlı yeni bir özelliği duyurdu.

Bu, artık özel kredi kartı makinelerine ve diğer satış noktası cihazlarına güvenmek zorunda kalmayacak olan küçük işletmeler için büyük bir sarsıntı olabilir.

Bir haber bülteninde teknoloji devi, özelliğin “Apple Pay, temassız kredi ve banka kartları ve diğer dijital cüzdanları” destekleyeceğini söyledi ve kripto borsaları tarafından sunulan hizmetlerin uyumlu olacağı yönündeki spekülasyonları körükledi.

Apple Pay ve Apple Cüzdan başkan yardımcısı Jennifer Bailey, şirketin girişimcilerin işlerini büyütmelerini kolaylaştırmak istediğini belirterek şunları ekledi:

“Giderek daha fazla tüketici dijital cüzdanlar ve kredi kartlarıyla ödeme yapmak için tıkladıkça, iPhone’da Tap to Pay, işletmelere temassız ödemeleri kabul etmenin ve güç, güvenlik ve iPhone’un rahatlığı.”

Bitcoin, Ekim 2020’de başlayan ve varlığın fiyatının daha hızlı arttığını gören dramatik bir boğa koşusuna başlamadan önce bile. 10.000$ ile 69.000$ — Bailey, konu kriptoya geldiğinde açık fikirli olduğunu öne sürmüştü. Eylül 2019’da CNN’e konuşan o şunları söyledi:

Kripto para birimini izliyoruz. İlginç olduğunu düşünüyoruz. Uzun vadeli ilginç bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.”

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Dokun ve Öde henüz bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek – ve özelliğin kripto para birimlerini kesinlikle destekleyip desteklemeyeceğini söylemek için henüz çok erken.

Tüketicilerin işlemlerini tamamlamak için hala Coinbase ve Crypto.com gibi kuruluşlar tarafından verilen Visa markalı kripto banka kartlarına güvenmeleri gerekebilir.

Visa tarafından gerçekleştirilen anketler, tüccarların, oynaklıklarına rağmen dijital varlıkları bir ödeme yöntemi olarak kabul etmekle giderek daha fazla ilgilendiğini gösterdi.

Geçen yıl PayPal, ABD’deki tüketicilerin kripto paralarını dünya çapında milyonlarca tüccarda harcamalarına izin vereceğini ve fonlarının bir şirketin hesabına geçmeden fiat’a dönüştürülmesine izin vereceğini duyurdu.

Apple CEO’su Tim Cook heyecanı da alevlendirdi Kasım ayında The New York Times DealBook Online Summit’te konuşurken. Kendisinin bir kripto yatırımcısı olduğunu açıkladı ve “çeşitlendirilmiş bir portföyün parçası olarak sahip olmanın makul olduğuna” inandığını da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte Cook, Apple’ın önemli nakit rezervlerinin bir kısmını Bitcoin’e yatıracağı fikrine su döktü – Tesla ve MicroStrategy gibilerinin enflasyonla mücadele için aldığı bir hamle. Ekledi:

“İnsanların kriptoya maruz kalmak için Apple hissesi satın aldıklarını düşünmüyorum.”

Apple’ın Bitcoin’de milyarlarca dolar satın aldığı defalarca söylendi, ancak bu spekülasyon tekrar tekrar yanlış çıktı.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu