Kripto Para

İşte Apple’ın yörüngesinin BTC’nin gelecekteki büyümesi hakkında ortaya çıkardığı şey

En iyi kripto para birimi Bitcoin ve piyasadaki tüm ilişkili varlıkları, geçen yıl Mayıs ayındaki piyasa çöküşünden bu yana önemli ölçüde oynaklıkla karşı karşıya. Ve etkileri özellikle son birkaç aydır belirgin hale geldi. Kasım ortasında 69.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, dijital varlık Ocak ayının sonunda 33.000 dolar civarında düşük seviyeler oluşturuyordu. BTC, Kasım ATH’sinden bu yana %41 düştü ve geçtiğimiz gün değerlemesinin %7,4’ünü kaybederek, yazının yazıldığı sırada 40.693 dolardan işlem görüyordu.

Ağ Benimseme Etkileri

Bununla birlikte, varlık yöneticisi Fidelity’nin Makro Başkanı Jurrien Timmer, Bitcoin’in fiyat performansıyla ilgili endişenin “çoğunlukla gürültü” olduğuna ve gerçekten önemli olanın Bitcoin’in ağ etkileri olduğuna inanıyor. Twitter’a alarak, yönetici iddia edilen Sanal varlığın talep eğrisinin, aktif ve sıfır olmayan adresler, piyasa değeri ne olursa olsun, sabit bir yukarı yönlü yörüngede olduğundan, Bitcoin’in büyümesinin gerçek resmini tasvir ettiğini söyledi.

Kaynak: Twitter

İlginç bir şekilde Timmer, Bitcoin’in benimsenmeyi ölçen s-eğrisinin genellikle ilk internet ve cep telefonu kullanıcılarınınkiyle karşılaştırıldığını da kaydetti. Aslında teknoloji devi Apple’ın büyümesi Bitcoin’in gelecekteki büyümesi hakkında da makul bir fikir verebilir.

Timmer, son otuz yılda büyümesine dayalı olarak Apple için bir S eğrisi çizen ve bir telekomünikasyon ağının değerinin sistemdeki bağlı kullanıcı sayısının karesi olduğunu söyleyen Metcalfe yasasını uygulayan Apple ağının 1996’dan bu yana 53 kat, piyasa değeri ise 1699 kat arttı. Ekledi,

“Apple’ın piyasa değerindeki artışı, satışlardaki büyümesinin kabaca karesi olsaydı, o zaman Apple’ın piyasa değeri için 2855x’lik bir beklenen büyüme oranı elde ederiz. 1699x’te, oyun sahasında. ”

Elmadan Portakala

Benzer şekilde, yönetici, Bitcoin’in değerinin 2011’den bu yana 867 kat arttığını, fiyatının ise 640.633 kat arttığını kaydetti. Bu nedenle, Metcalfe yasasına göre, 867’nin karesini almak 751.111 değerini verir, bu da ‘kabaca 640.633x ile uyumludur’.

Timmer’a göre, Bitcoin ve Apple ‘ağ büyümelerinin belirlediği benzer bir yol izliyor’ ve benzer bir genel uzun vadeli büyüme yolu, cep telefonu aboneliklerinin ve internetin benimsenmesinin tarihsel S-eğrilerinin ölçülmesinden türetilebilir.

Kaynak: Twitter

Daha önce Ethereum’un Bitcoin’in gerisinde kalmasının nedenlerinden birinin, onun lehine hem kıtlık hem de artan benimsemeye sahip olmaması olduğunu savunduğu gibi, Timmer bir varlığın değerini ağ etkilerinden ilk kez türetmiyor.

Ve buna inanan tek analist o değil. Yatırım bankası Wells Fargo son raporunda, Bitcoin’in 90’ların ortalarında erken internetin deneyimlediğine benzer bir hiper benimseme moduna girdiğini ve bu da onu “erken ama çok erken olmayan bir yatırım aşamasına” yerleştirdiğini iddia etmişti.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu