Kripto Para

İşte DeFi, Bitcoin ETF’leri için büyük resim

Kripto benimsemenin hızlı hızı, pazardaki yatırım fırsatlarını artırıyor. Ve bunu yaparken, yıllar içinde birçok yeni yatırım aracı ortaya çıktı. ETF’lerin, DeFi’nin, Metaverse’in ve daha fazlasının gelişi, insanların yatırım yapma kapsamını genişletti. İşte bu ürün karışımındaki son gelişmeler…

DeFi ETF’leri burada

Geçen hafta Hashdex, 2.200’den fazla yatırımcıyı kendine çekmeyi başaran ve 10.5 milyon dolar toplayan DeFi ETF’si DeFi11’i duyurdu. Ancak bu lansman, QR Capital’in 8 Şubat 2022’de kendi DeFi ETF’si QDFI11’i listelemesinden sonra geldi.

Türünün ilk örneği olan bu Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler), Bitcoin ETF’lerinden önemli ölçüde farklıdır. Özellikle farklı DeFi belirteçleri biçiminde birden fazla temel varlık kullandıkları için.

QDFI11 (QR Capital) durumunda, ETF dokuz DeFi tokeninden oluşur. Bunlara Uniswap, AAVE, Maker DAO, Curve, yearn.finance, Compound, SushiSwap, Synthetic ve Ox dahildir.

Ancak, tüm pazar sıkıntı içindeyken onları piyasaya sürme kararı onların lehlerine olmadı. Bu DeFi ETF’lerin performansına bakıldığında, hakim piyasa koşullarının kesinlikle performanslarını yansıttığı ortaya çıkıyor.

8 Şubat’ta listelenen QDFI11, fiyat cephesinde tek bir iyi gün görmedi. 12.10 Brezilya Reali’nde (BRL) listelenmesinden bu yana, ETF %44,55 kayıpla 6.71 BRL’den işlem gördü.

QR Capital QDFI11 ETF fiyat hareketi | Kaynak: TradingView – AMBCrypto

Diğer DeFi ETF, DeFi11, sadece dört gün önce listelenmiş olmasına rağmen, aslında daha kötü performans gösterdi. %19,17 düşen ve 39 BRL’den işlem gören ETF, listelendiği gün %6,5 kaybetti.

Hashdex DeFi11 ETF fiyat hareketi | Kaynak: TradingView – AMBCrypto

Ayrıca, son birkaç gün içinde işlem hacimleri önemli ölçüde düşerek 46 bin BRL’nin en düşük seviyelerine ulaştı ve bu da sadece 9,092 dolar anlamına geliyor. Temel varlıkların performansı nedeniyle, ETF’ler fazla yatırım çekememektedir.

beğenileri değiştir, AAVEve Yapımcı DAO her biri sırasıyla yaklaşık %31.29, %31.60 ve %27.55 kaybetti.

Öte yandan Bitcoin ETF’leri…

Bir şekilde daha iyi performans gösteriyorlar.

S&P 500 Endeksi bile düşüyor olsa da, Bitcoin ETF’leri net akışlarını korumayı başardı. Örneğin CoinShares raporu, ay boyunca CoinShares XBT ve 3iQ hariç, diğer tüm ETF’lerin 9.2 milyon ila 116.9 milyon dolar arasında değişen hacimlerle istikrarlı olduğunu buldu.

Şubat ayında Bitcoin ETF performansı | Kaynak: CoinShares

Bu, Bitcoin ve piyasanın geri kalanının hala iyileşmemiş olmasına rağmen. 40 bin doların altında işlem gören BTC, Ocak ayının sonuna doğru yaptığı tüm toparlanmayı geçersiz kılmaya devam ediyor. Son 12 günde toplam 358,64 milyar dolarlık zararla sonuçlanan tüm piyasanın durumu da böyle.

Böylece, DeFi ETF’ler yeni yatırımcılara ve yeni yatırım araçlarına kapıları açarken, aslında olumlu bir tepki görmeleri biraz zaman alacak.

Çünkü şu anda, DeFi hakkında farkındalık eksikliğinin yanı sıra Bitcoin’e ve daha geniş pazara bağımlılıkları nedeniyle, yakın zamanda kral paranın üzerine çıkamayacaklar.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu