Kripto Para

JP Morgan, bu yeni ‘stratejik yatırım’ ile blockchain teknolojisine giriyor

JPMorgan Chase (JPM), meta veri tabanına dalan ilk banka olduktan sonra, blockchain girişimi TRM Labs’a “stratejik yatırım” yapacağını duyurdu.

Mevcut yatırımla ilgili olarak, TRM’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su Esteban Castaño şunları kaydetti:

“Bu yatırım, büyüyen kripto ekonomisinin önemini ve büyümesini sürdürmek için bu ekosistemde güven ve güvenlik oluşturmanın önemini açıkça vurgulamaktadır.”

TRM, JPM’nin kripto genişlemesine nasıl yardımcı olacak?

TRM’nin İşlem İzleme çözümü, finansal kurumların ve kripto para birimi işletmelerinin, operasyonel riskle birlikte Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenleme gereksinimlerini karşılamasını sağlamayı amaçlar. JPM’nin yatırımından önce Tiger Global destekli TRM, müşterilerine Circle, FTX US ve MoonPay gibi isimler eklemişti.

Bunu söyledikten sonra, JPM’nin stratejistleri, varlık sınıfının oldukça riskli olduğu konusunda hemfikir olarak kripto alanını defalarca analiz ettiler. Özellikle şef Jamie Dimon sektörün açık sözlü eleştirmeniyken.

Ancak bu, onları geçmişte Bitcoin için çok yüksek fiyat tahminleri yapmaktan alıkoymadı. Wall Street devinin, yüksek piyasa oynaklığı nedeniyle düşürmeden önce BTC’nin uzun vadeli fiyat noktasını 150 bin dolar olarak belirlediğini hatırlayalım.

Onyx by JP Morgan CEO’su Umar Farooq şunları söyledi:

“Son altı yılı blok zinciri teknolojisinin olanaklarını ve uygulanabilirliğini keşfetmek için harcadık – TRM gibi önde gelen altyapı şirketleri, güvenli blok zinciri ve kripto kullanım durumlarının geleceğine öncülük etmeye yardımcı olacak.”

JPM için yatırım stratejisi başkanı ve kripto şüphecisi Michael Cembalest, bu ayın başlarında kriptonun varsayılan eksikliklerine rağmen potansiyel taşıdığını belirtmişti. Bununla birlikte banka, bankaların kripto varlıklarını güvenli bir şekilde ele almasına izin vermek için düzenleyici netlik çağrısında bulundu.

düzenleyici düzeltme

JPMorgan Chase’in kurumsal ve yatırım bankasındaki düzenleyici işler başkanı Debbie Toennies, kısa süre önce şunları söyledi:

“Küresel olarak tutarlı bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Mümkün olduğunca çabuk bir çözüme ulaşmamız önemli.”

Büyük kurumsal oyuncuların kripto varlıklarına maruz kaldıkları risklerden korunmak istedikleri göz önüne alındığında, 2-3 trilyon dolarlık piyasa bu tür bir talep için büyük ölçüde düzenlenmemiş durumda. Toennies ayrıca Reuters’e şunları da söylemişti:

“Tüm ekonomilerimiz için gerçek risk, bankaların müşterilerimizle hedge edilmiş bir şekilde ilişki kurmasına izin veren bir çözüme ulaşamazsak, bu faaliyetin düzenleyici çerçevenin dışına çıkması ve finansal istikrar konusunda endişeliyim.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu