Kripto Para

JPMorgan, Fed’den dokuz faiz artışı bekliyor

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan’ın ekonomistlerine göre Fed, enflasyonu düşürmek için art arda dokuz toplantıda faizleri 25 baz puan artırabilir.

ABD’de enflasyon, Ocak ayında da yıllık bazda yüzde 7.5 ile beklentilerin ötesinde geldi. 1982 yılından bu yana tüketici fiyatları, en büyük artışı yaşıyor. Bu durum, Fed’i faizleri artırma konusunda sıkıştırıyor.

JPMorgan’ın baş ekonomisti Bruce Kasman liderliğindeki ekip, araştırma notunda “Fed’in önümüzdeki dokuz toplantının her birinde faizi 25 baz puan artırmasını ve politika faizinin gelecek yılın başlarına kadar nötr aralığa yaklaşmasını bekliyoruz.” diyor.

Yalnızca JPMorgan değil, Wall Street’te diğer kuruluşlar da para politikasında daha hızlı bir sıkılışma bekliyor. Goldman Sachs, bu yıl Fed’in yedi faiz artışı yapacağı yönünde. Bankacılık devi, daha önce beş faiz artışı beklentisindeydi.

Önümüzdeki Mart ayı Fed’in varlık satın alma programını sonlandıracağı ay olacak. FOMC toplantıları 15-16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Faiz kararı ise 16 Mart’ta açıklanacak.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu