Kripto Para

KPMG, Almanya, Portekiz ve bu şehir devletini kripto noktaları olarak tanıyor

2021, yalnızca varlık piyasasında değil, aynı zamanda onu çevreleyen altyapıda da kaydedilen hızlı büyüme ile kripto para birimi endüstrisi için önemli bir yıldı. Daha önce Kanada kolunun bilançosunda Bitcoin ve Ethereum’u tuttuğunu açıklayan Big 4 muhasebe firması KPMG, şimdi bir raporda kripto ve blok zinciri sektörüne yapılan yatırımların 2021’de 30 milyar doların üzerinde olduğunu vurguladı.

Bu, 2020’de görülen 5.5 milyar dolarlık yatırımın beş katından fazlaydı.

Bu süre zarfında Kuzey Amerika bölgesinde olgunlaşan kripto piyasası, yükselişe geçen bir gelişme olsa da KPMG’nin “Pulse of Fintech 2021” raporu, yakında alana hakim olabilecek diğer bölgelere ışık tuttu. Raporda, daha da ilginci, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) ve Asya-Pasifik (ASPAC) bölgelerindeki bu yukarı yönlü hareketin çoğunun düzenleyici karşıt rüzgarlardan kaynaklandığı belirtildi.

Büyümeyi teşvik eden pozitif düzenlemeler

EMEA bölgesine kripto para birimi ilgisi 2021’de hızlanıyor. Aslında rapor, Almanya ve Portekiz gibi “net düzenlemelere” sahip yargı bölgelerini seçti. Bu, Coinbase’in geçen yıl Avrupa merkezi olarak Almanya’yı seçmesinde vurgulandı ve Almanya’nın Federal Finansal Denetleme Otoritesinden kripto saklama onayı alan ilk şirket oldu.

İleriye dönük olarak, bu bölge için FinTech alanındaki bir sonraki büyük şey, hem B2B ödemeleri hem de kripto para birimleri olacaktır, çünkü eski odak doğrudan tüketiciye yönelik alan artık olgunluğa ulaşmıştır. Bu yılda aranacak diğer eğilimler, “kripto için ortak bir düzenleyici çerçevenin geliştirilmesi için daha güçlü bir baskı” ile birlikte, merkezi olmayan finans (DeFi) alanına tahsiste bir büyüme olabilir.

Çin yasağı mı, nimet mi?

Düzenleyici hareketler nedeniyle dijital varlık pazarındaki benzer büyüme ASPAC bölgesinde de görüldü. Raporda, Çin’in 2021 ortalarında kripto ticareti ve madenciliğine yönelik kapsamlı yasağının, komşu bölgelerin umut verici kripto merkezleri olarak ortaya çıkmasına yol açtığı belirtildi.

2021 boyunca Çin, fintech alanındaki düzenlemeleri geliştirmeye devam etti – en önemlisi kripto para birimi işlemlerini, bitcoin madenciliğini ve kripto para birimi ticaretini kolaylaştırmayı yasakladı. “Çin’deki düzenleyici faaliyetlerdeki artış, bazı fintech yatırımcılarının Çin’den çekilmesine yol açarken, Hindistan ve Singapur dahil olmak üzere bölgedeki diğer fintech merkezlerinin profilini de yükseltti.”

Hindistan da sektöre karşı belirsiz bir duruş sergilerken, Singapur bu fırsatı değerlendirdi. Şehir devleti, 2021’de kripto alanına akan 1,48 milyar dolar değerinde yatırım gördü. Bunların çoğu, hizmetlerden ziyade yazılım ve temel altyapıya odaklanmış olsa da.

Raporda ayrıca, piyasayı canlandırmaya yönelik olası çabaların bu yönde önemli bir rol oynadığı da tespit edildi.

Bununla birlikte, Singapur hükümeti yakında düzenlenmemiş piyasayı kontrol altına alma çabalarını hızlandırabilir. Bu, kripto para birimi reklamları ve Bitcoin ATM’leri ile kripto para birimi firmaları ve borsaları için katı raporlama ve kayıt prosedürlerine yönelik bir baskıyı zaten içeriyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu