Akademi

Litecoin Nedir? | İskenderiye

Bazen “Bitcoin lite” olarak tanımlanan Litecoin (LTC), uygun oranlarda anında eşler arası değer alışverişini sağlamak için tasarlanmış dijital bir varlıktır. Litecoin, piyasadaki en deneyimli kripto projelerinden biridir ve hala geniş bir aktif topluluğa sahiptir.
Bu makale Litecoin’in nasıl çalıştığını ve onu nerede kullanabileceğinizi açıklayacaktır. Ayrıca, ister ticaret ister madencilik yoluyla edinmiş olun, LTC’nizi depolamak için en iyi kripto cüzdan çözümlerinin bir incelemesini sağlayacaktır.

Her seferinde bir haber bülteni olan kripto para birimi devrimini sergilemek için bize katılın. Milyonlarca diğer abonemizle birlikte günlük haberleri ve piyasa güncellemelerini doğrudan gelen kutunuza almak için şimdi abone olun (doğru, milyonlar bizi seviyor!) – ne bekliyorsunuz?

Litecoin ilk olarak Ekim 2011’de, Bitcoin’in oluşum bloğunun çıkarılmasından iki yıl sonra ortaya çıktı. Litecoin ilk olarak yaratıcısı, tanınmış bilgisayar bilimcisi tarafından Github’da piyasaya sürüldü. Charlie Lee – bir Google çalışanı ve daha sonra Coinbase’de mühendislik direktörü.

Litecoin’in ilk amacı, Bitcoin’le rekabet etmek yerine Bitcoin’in ekonomisini desteklemekti. Kripto topluluğu bu anlatıyı çabucak kabul etti ve Litecoin’i “gümüşten Bitcoin’e altın” olarak adlandırdı ve bu da dijital varlığı uzun süre en yüksek değerli madeni paralardan biri ve ilk beş kripto paradan biri haline getirdi. Kasım 2013’te, varlığı kamuoyunun ilgi odağı haline getiren büyük bir fiyat artışına tanık oldu.

Lee, Aralık 2017’nin ortalarında, LTC’nin tüm zamanların en yüksek fiyatının keyfini çıkarırken, para biriminin gelişimine daha objektif bir şekilde odaklanmak için tüm Litecoin varlıklarını sattığını ve bağışladığını kamuoyuna açıkladığı zaman tartışmalara yol açtı. Litecoin’in fiyatı daha sonra düştü. Pek çok öfkeli LTC sahibi, 2017 boğa koşusunun sonunu hesaba katmak yerine, kendi kripto para birimini “döktüğü” için haksız yere Lee’yi suçladı.
Litecoin, Bitcoin Core kaynak kodundan bir çataldır ve onu Bitcoin’den ayıran birkaç önemli fark vardır: daha hızlı bir blok oluşturma süresine sahiptir (Bitcoin’in on’una kıyasla iki buçuk dakika), daha büyük bir toplam madeni para arzı ve Bitcoin’in SHA-256 şifrelemesinin aksine Scrypt karma işlevinin kullanılması.
Litecoin ayrıca, işlem hacmini artırmak amacıyla, başlangıçta Bitcoin ağında dağıtılması planlanan Segregated Witness (Segwit) gibi çeşitli yükseltmeler de uyguladı. Ayrıca Lightning Network adı verilen bir katman 2 ölçeklendirme çözümünü de entegre etti.

Litecoin Akıllı Sözleşmeleri

Litecoin, DeFi zamanlarına ayak uydurmak için 2021 sonbaharından bu yana Litecoin akıllı sözleşmeleri oluşturmayı mümkün kıldı. OmniLite adlı ikinci katman çözümünü kullanarak kullanıcılar, Litecoin ağı üzerinde merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler oluşturabilir.

Litecoin ve MimbleWimble

Ocak 202’de Litecoin, Mimblewimble yükseltmesini Mimblewimble Extension Block veya MWEB aracılığıyla başlattı. Litecoin Mimblewimble’ı kolay hale getirmek, ağın bir gizlilik özellikleri ekleyerek para biriminin kullanılabilirliğini artırmasını sağlar. Litecoin, Ekim 2020’de piyasaya sürülen Litecoin Mimblewimble test ağı ile Ekim 2019’da Mimblewimble’ı entegre etme yolunda ilk adımlarını attı.

Litecoin, kıt bir tokenomik modeline bağlı kalır ve yalnızca sınırlı miktarda LTC’nin çıkarılmasına izin verir. Kripto para biriminin arzı 84 milyon ile sınırlandırılmıştır ve Temmuz 2021 itibariyle yaklaşık 66 milyon dolaşımdadır. Bitcoin gibi, Litecoin de yaklaşık olarak her 840.000 blokta veya dört yılda bir yarıya indirilen bir blok ödülüne tabidir ve bu da yeni madeni paraların çıkarılma hızını yavaşlatır. zaman.

Litecoin ağı şimdiye kadar, önce 2015’te ve ardından 2019’da olmak üzere iki halving geçirdi. Blok ödülleri, lansmanda 50 LTC ile başladı ve şu anda 12,5 LTC’de duruyor. Bir sonraki yarılanmanın Ağustos 2023’te gerçekleşeceği ve ödülleri blok başına 6,25 LTC’ye düşüreceği tahmin ediliyor (Bitcoin’in mevcut madencilik ödüllerine benzer).

Halving mekanizması, dolaşımdaki arzı maksimum arzına yaklaştığından LTC madenciliğini zorlaştırmak için tasarlandı, bu da madeni paranın süresiz enflasyonunu önler ve daha önceki günlerde ağın korunmasında yer alan madencileri ödüllendirir.
Litecoin, Bitcoin’in bir çatalı olarak başladı ve selefinden birkaç farklılığa sahip. İlk olarak, iki buçuk dakikalık bir blok süresi ile ana protokolünün blok sınırlamalarının ötesine geçer. İkincisi, Lee, adından da anlaşılacağı gibi, ağı Bitcoin’in daha hafif ve daha hızlı bir versiyonu olarak işlev görecek şekilde yapılandırdı.
Litecoin ayrıca ASIC tabanlı madenciler tarafından ele geçirilmemek ve CPU ve GPU madencilerinin gelişmesine izin vermek için Bitcoin’in SHA-256’sı yerine bir Scrypt karma işlevi kullanır. Ancak zaman geçtikçe ASIC madencileri aslında Scrypt tabanlı donanım geliştirebildiler ve Litecoin madencilik ekonomisine sızabildiler.
Litecoin hız için, Bitcoin ise maksimum güvenlik ve değişmezlik için tasarlandı. Bitcoin’in daha hafif bir versiyonu olarak, işlemleri çok daha hızlı işleyebilir ve ödeme gecikmelerini önleyebilir. Bitcoin ödemeleri, bazı durumlarda biraz yavaş olabilen yaklaşık dokuz veya on dakika içinde işlenir. Bununla birlikte Bitcoin, işlemler onaylanmadan önce bilginin küresel bir eşler (veya düğümler) ağı boyunca yayılması için daha fazla zaman tanıdığı için daha iyi güvenlik sunar.

Litecoin Vs. Dogecoin

Popüler meme kripto Dogecoin’in, kendisi bir Bitcoin çatalı olan bir Litecoin çatalı olan Luckycoin blok zincirinin bir çatalı olduğunu biliyor muydunuz? Çıldırmak için yeterli!
Litecoin ve Dogecoin (DOGE), aynı Scrypt tabanlı madencilik sistemini kullanır, bu nedenle, kullanıcıların aynı anda iki farklı kripto para birimi madenciliğine olanak tanıyan bir madencilik havuzu özelliği olan birleştirme madenciliğinde yaygın olarak kullanılırlar. Bununla birlikte, iki protokol ekonomik modellerinde son derece farklıdır.
Dogecoin sonsuz token arzına sahiptir ve periyodik olarak yarıya inmez. Dogecoin blokları her dakika üretilerek Litecoin’den iki buçuk kat daha hızlıdır. Ancak Litecoin çok daha kıt ve bu da onu uzun vadeli bir varlık olarak daha uygun hale getiriyor.
Bir uygulama veya donanım cihazı olabilen bir Litecoin cüzdanı, LTC varlıklarınızı depolamak ve yönetmek ve bunların ticaretini yapmak için gereklidir. Cryptocurrency cüzdanları, özel anahtarlarınızın bir kopyasını tutmak ve eşler arası işlemler gerçekleştirmek ve para biriminin blok zinciri ile etkileşime geçmek için ihtiyaç duyduğunuz ortak anahtarları veya LTC adresini oluşturmak için tasarlanmıştır. Diğer kriptolarda olduğu gibi, üç tür LTC cüzdanı vardır: çevrimiçi, yazılım ve donanım.
Çevrimiçi (diğer adıyla barındırılan veya sıcak) bir cüzdan, genellikle borsalar gibi kripto saklama hizmetleri tarafından sağlanır ve web tarayıcınız veya uygulamanız aracılığıyla erişilebilir. Bu tür cüzdanlar genellikle en uygun olanlardır ve kullanıcıların birkaç tıklamayla varlıklarını satın almalarına, satmalarına veya takas etmelerine olanak tanır. Ancak, kripto para birimlerinin sağlamayı amaçladığı finansal özerkliği tehlikeye atan özel anahtarlarınıza erişim sağlamazlar. Cüzdan hizmetleri sunan birkaç popüler borsa Binance, Coinbase ve Kraken’dir. İndirilen bir Litecoin cüzdanı bulmak için, güvenli bir Litecoin cüzdanı bulmak için telefonunuzun uygulama mağazasına bakmanız yeterlidir.
Yazılım cüzdanları, bilgisayarınıza veya cep telefonunuza yüklenebilen, özel anahtarlarınıza erişmenizi ve kripto para birimlerinizi kontrol etmenizi sağlayan uygulamalardır. Yalnızca cüzdan sahiplerinin fonlara erişmesine izin verdikleri için çevrimiçi cüzdanlardan nispeten daha güvenlidirler.

Bununla birlikte, her zaman internete bağlı bir bilgisayara yüklenen herhangi bir uygulamada bir sorun olan saldırılara ve kötü amaçlı yazılım bulaşmasına karşı hala hassastırlar. LTC’yi destekleyen bazı iyi yazılım cüzdanları Litecoin Core, Atomic Wallet ve Electrum-LTC’dir. Litecoin Core geliştiricileri, masaüstünden indirilebilen Electrum-LTC olarak bilinen Litecoin cüzdanını yarattı. Litecoin topluluğuna gerçekten yatırım yaptıysanız, Litecoin Core cüzdanını da indirebilir ve tam düğüm istemcisi olarak hareket ederek blok zincirini destekleyebilirsiniz.

Bir donanım (veya soğuk) cüzdan, çevrimdışı olduğu için Litecoin’i depolamak söz konusu olduğunda en güvenli seçeneğinizdir, yani özel anahtar bilgileriniz cihazınızdan asla ayrılmaz. Donanım cüzdanları pahalı olabilse de güvenlikleri nedeniyle değerli bir yatırımdır. LTC, Ledger Nano S, Trezor ve Safepal dahil olmak üzere çeşitli donanım cüzdanlarında desteklenir.

Litecoin’i Nerede Harcayabilirsiniz?

Litecoin’i Travala, RE/MAX ve eGifter dahil olmak üzere 2.500’den fazla mağaza ve satıcıda harcayabilirsiniz Ayrıca LTC’nizi hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) eşleştirildiği diğer kripto para birimini satın almak için kullanabilirsiniz.
Litecoin’in kalıcı başarısı, altcoinlerin zamanın testine dayanabileceğini, alakalı kalabileceğini ve gelişmeye devam edebileceğini gösteriyor. Litecoin’in düşük maliyetli ve hızlı işlem kapasitesinin yanı sıra büyüyen topluluğu, dünya çapında binlerce tüccarda kabul edilen bir ödeme şekli olarak benimsenmesini hızlandırdı. Bununla birlikte, Litecoin’in Bitcoin altınının gümüşü olarak lakabına layık olup olmayacağını yalnızca zaman gösterecek.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu