Akademi

Kripto Piyasa Değeri Nedir?

Kripto para birimi piyasa değeri, bir dijital para biriminin ne kadar büyük olduğunu bulmanın basit ve anlaşılır bir yoludur ve daha akıllı yatırım kararları vermenize yardımcı olabilir.

Kripto para birimi piyasa değeri, bir dijital para biriminin ne kadar büyük olduğunu bulmanın basit ve anlaşılır bir yoludur ve daha akıllı yatırım kararları vermenize yardımcı olabilir. Aslında, CoinMarketCap ilk olarak kripto varlıkları sıralamak için bir madeni paranın piyasa değerine bakarak popüler hale geldi.

Bir kripto piyasası değeri bulmak kolaydır. Tek yapmanız gereken bir madeni paranın mevcut fiyatını dolaşımdaki toplam sayı ile çarpmak.

Bir altcoinin şu anda 100$ değerinde olduğunu ve dolaşımdaki arzının 25 milyon olduğunu düşünelim. İkisini çarpmak bize kripto piyasa değerinin ne olduğunu söyler – bu durumda 2,5 milyar dolar.

(Teoride, bu çarpmaları yapmak kolay olsa da, farklı türde madeni para basımı vb. ile işler çok daha zor hale geliyor – örneğin, kripto Twitter Ağustos 2020’de insanlar aynı şeyi hesaplayamadıklarını anladığında patladı. toplam Ethereum arzı iki kez).
Toplam piyasa değeri, kripto varlık sektörünün nasıl performans gösterdiğine dair daha eksiksiz, gerçek zamanlı bir resim sağlamak için Bitcoin, Ethereum, XRP ve EOS dahil olmak üzere bir dizi kripto para biriminden piyasa verilerini alır. CoinMarketCap’te sizin için tüm zor işleri yapıyoruz ve ayrıca 24 saatlik bir süre içinde işlem hacimleri hakkında ayrıntılı bilgi sunuyoruz.
Özellikle altcoinlerde göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli ölçüt de toplam arzdır. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin dolaşımdaki arzında limitleri var, yani 21 milyondan fazla madeni para var olmayacak. Diğerlerinin çok daha fazla sayıda madeni parası var (burada size 1 milyar arz ile XRP’ye bakıyoruz).

Daha büyük toplam arza sahip madeni paralar genellikle çok daha ucuza fiyatlandırılır. Blok zinciri teknolojisinin değerinin yanı sıra, kıtlık, kripto para biriminin değerinde itici bir faktör olma eğilimindedir. Örnek olarak, BTC tüm zamanların en yüksek seviyesi 20.000$’a sahipken, Ripple’ın rekoru sadece 3.84$’dır.

Dışarıdaki çok çeşitli kripto para birimlerini değerlendirirken, her bir madalyonun fiyatından ziyade piyasa değerine güvenmelisiniz. Her bir madeni paranın yüzlerce kat daha değerli olması nedeniyle Bitcoin Cash’in XRP’den daha iyi olduğunu düşünmek cazip gelebilir. Ancak gerçekte, BCH’nin üçte bir daha küçük olan bir kripto piyasa değeri var.

Halka açık olan madeni paraların sayısına bakan dolaşımdaki arz, bir kripto piyasa değeri hesaplamanın tek yöntemi değil. Alternatifler, toplam arzın hesaplanmasını içerir (kilitli veya rezerve edilmiş olabilecek varlıklarda faktoring).

Diğeri ise maksimum arz. Burada, piyasa değeri, bir altcoinin fiyatının, var olabilecek maksimum jeton sayısı ile çarpılmasıyla hesaplanır. (Bunu yapmak zor olabilir. Daha yüksek dolaşımdaki arz muhtemelen kripto para birimlerinin fiyatını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bazı altcoinlerin üst limiti yoktur.)

Kripto para piyasasının büyüklüğüne ne kadar ağırlık verilmesi gerektiği konusunda çok fazla tartışma var. Bazı eleştirmenler, bunun borsanın istenmeyen bir mirası olduğunu iddia ediyor – yanlış yönlendirilmiş yatırım kararlarına yol açıyor ve önemli düzeyde korku ve açgözlülüğe katkıda bulunuyor.

Bununla birlikte, kripto piyasa değerleri, bize altcoinlerin nasıl performans gösterdiğine dair gerçeklere dayalı bir görünüm de verebilir – sosyal medyadan uzakta çok ihtiyaç duyulan bir nesnellik kaynağı.

Litecoin’den Cardano’ya, Binance Coin’den Monero’ya ve Tether’den Tron’a, CoinMarketCap’te piyasa değeri hakkında kapsamlı ayrıntılar bulabilirsiniz. Bu, blok zinciri teknolojisi ve dijital para birimleri ivme kazanmaya devam ederken, kripto varlıklar hakkında gerçek zamanlı olarak bilinçli yatırım kararları vermenize yardımcı olabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu