Kripto Para

Küresel yaptırımlarla karşı karşıya kalan kripto para birimleri Rusya için bir çıkış yolu sunuyor mu?

Ukrayna’daki savaş şiddetlenirken, ortaya çıkan ilginç bir fenomen, kripto para birimlerinin bu ölçekte bir küresel kriz sırasında oynayabileceği rol ve her iki taraf tarafından kendilerine karşı finansal önlemleri aşmak veya uluslararası ralli için nasıl kullanılabileceğidir. ekonomik destek.

Rusya kriptoya mı girecek?

Birçok büyük ülke, Ukrayna’ya yönelik saldırısına yanıt olarak Rusya’ya ve üst düzey liderlerine ekonomik yaptırımlar uyguladığından beri, uzmanlar, Rusya’nın, özellikle kripto para birimini borsadan çıkarmak için hamleler yapıldıktan sonra, işlemleri gerçekleştirmek için kripto yolunu kullanma olasılığına dikkat çekti. küresel SWIFT sistemi.

Aynı hazırlık olarak, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Coinbase, Binance, Huobi, KuCoin, Bybit, Gate.io, Whitebit ve Ukrayna merkezli Kuna dahil olmak üzere 8 kripto borsasına Rus kullanıcılarına hizmetlerini sunmayı durdurmaları için mektuplar gönderdi. ülkenin yaptırımları atlatmak için kripto para kullanmasını kısıtlamak için bir teklif. Bu, Binance, Kraken ve Coinbase gibi önde gelen borsalar tarafından derhal reddedildi, ayrımcılık ve mali savaş konularını öne sürerek bu talepleri zaten reddetti.

Yaptırımları kriptolarla atlatmak ‘imkansız’

Bununla birlikte, RippleNet’in genel müdürü Asheesh Birla’ya göre, dijital para birimleri aracılığıyla yaptırımları atlatmanın daha önce düşünüldüğü kadar kolay olmayabileceği ortaya çıktı. Yönetici, Twitter’a not alınmış ilk sorunun, blockchain teknolojisi ile mümkün olan işlemlerin doğru takibi ile ilgili olduğu. Ayrıca, “Rusya’nın ihtiyaçlarını desteklemek için yeterli küresel likidite olmadığını” kaydetti.

Birla, Rusya’nın bir günde yaklaşık 50 milyar dolarlık döviz işlemi gerçekleştirdiğini, Bitcoin ağının günlük hacminin ise günde 20-50 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti. Bu, Binance üzerinde BTC aracılığıyla bir seferde yalnızca 200.000 dolar değerinde Rus rublesi gönderilebilse bile, Rusya’nın günlük ihtiyaçlarını karşılamak için BTC’nin tüm gücüne ve daha fazlasına ihtiyaç duyacağı anlamına gelir. Bu, Bitstamp’ta BTC/USD yoluyla gönderilebilecek 3,7 milyon dolardan ve BTC/EUR üzerinden 2,9 milyon dolardan nispeten daha düşük, dedi Birla, ayrıca,

Dakikada 200 $ 200K gönderiyor olsanız ve BTC/RUB piyasasının likiditeyi hemen yenileyecek kadar esnek olduğunu varsaysanız bile (çok şüpheli), günde 50 milyar $’a yakın değilsiniz. Ayrıca, BTC/RUB için geçen aydaki toplam ortalama günlük hacim sadece ~ 11 milyon dolar oldu. ”

Bundan bağımsız olarak, Bloomberg’in bugün daha önce Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ve Hazine Bakanlığı’nın FTX, Coinbase ve Binance gibi borsa operatörleriyle çalıştığını bildirdiği gibi ABD, yaptırım uygulanan kuruluşlar tarafından dijital varlıkların kullanımını kısıtlamak için adım atıyor. sadece yaptırım uygulananlara odaklanan hedefli bir yaklaşım benimsemek.

Bunu takiben hem Coinbase hem de Binance, yaptırım uygulanan kişilerin kripto cüzdanlarını belirlemek ve bu hesaplara ve bu hesaplardan yapılan ödemeleri engellemek için adımlar atmaya başladı.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu