Akademi

Metaverse’ler ve Otomobiller Arasındaki İlişkiyi Keşfetmek

Araba kullanmak metaverse'e nasıl aktarılabilir?

Metaverse, konumlarından bağımsız olarak çeşitli kullanıcılar tarafından paylaşılabilen sanal gerçekliğe sahip büyüleyici bir platformdur.

Günümüzün ileri teknolojisi sayesinde gerçek dünyadan sanal dünyaya geçiş oldukça hızlıdır. Çoğu insan dijital varlıklarının gerçek dünyadaki varlığından daha fazla bilincine vardığından, zamanımızın çoğunu metaverselerin arzu ettiğimiz versiyonlarında ekranlara yapıştırılmış halde geçirmemiz çok uzun sürmeyecektir.

Meta’nın (eski adıyla Facebook) sahibi Mark Zuckerberg’e göre metaverse, oturma odalarınızın rahatlığında hem gerçek hem de sanal yerleri keşfetmenize olanak sağlayacak. Ayrıca, çoğu metaverse platformları 3D grafiklerle birleştiğinden, foto-gerçekliği deneyimleyeceğinizden ve sürükleyici bir deneyimin keyfini çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

Metaverse’nin Kısa Tarihi

Metaverse terimi ilk olarak 1992’de Neal Stephenson’ın bir bilim kurgu romanında sanal gerçeklik ve 3D dünyayı açıklarken bahsedildi. Kaynak eksikliği nedeniyle o zamanlar neredeyse imkansız, daha çok bir rüya gibi görünüyordu. Daha sonra 2003 yılında, bir 3D sanal çevrimiçi dünya video oyunu olan Second Life, insanlara bir metaverse’nin gerçek hayatta nasıl görünebileceğini göstermeye başladı.

Çok sayıda şirket ve endüstri, metaverse kavramının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Farklı yaşam alanlarından şirketler, gerçek dünya benzeri operasyonlarını sanal dünyada uygulamak için bir araya geliyor.

Meta veri deposu, içinde yaşadığımız doğal dünyanın sanal versiyonu olduğundan, yaratıcıların meta veri deposunun ekosistemindeki her şeyin gerçekte olana benzer olduğundan emin olmaları gerekir; buna seyahat etme araçları da dahildir.

Örneğin, çoğu metaverse’de, sanal dünyada kendi yolunuza ışınlanamazsınız. Bunu yapmak havalı olsa da, çoğu insan istedikleri hızlarda sürmeyi hayal etmelerine yardımcı olacak uygun sürüş mekanizmalarına sahip olmayı tercih eder.

İş, gezi, okul gibi günlük hayatımızda kullandığımız ulaşım sistemi sanal dünyaya da uygulanıyor. Meta veri deposunda, VR’da arabanız/araçınız aracılığıyla seyahat ettiğiniz yerlerin 360 derecelik bir görünümünü deneyimlersiniz.

Rezervasyonlarınızı yapmadan ve seyahat paketlerinizi rezerve etmeden önce metaverse içinde gerçek hayatta seyahat etmeyi planladığınız yerleri kontrol etme seçeneğiniz olacak.

Metaverse’e Katılan Otomobil Firmaları

Metaverse’e birçok büyük ismin katılımını ve ilgisini gözlemledik – peki otomobil şirketlerinin sanal dünyanın bir parçası haline geldiğini duymak neden şaşırtıcı olsun? Metaverse, gerçek dünyamızın sanal versiyonudur. Bu nedenle, gerçek hayattaki araç markaları sanal formlarında yer alacak.

Audi Hediyeleri – Holorid

Holoride, artık sanal gezintiler/araçlar satan popüler araç üreticisi Audi tarafından desteklenen bir girişimdir. Holoride’ın CEO’su, şirketi metaverse’nin ulaşım kuruluşlarından biri olarak bilinen bir noktaya götürmeyi hedefliyor.

Nissan – I2V Teknolojisi

Nissan, hem AR hem de 3D platformlarda çalışan görünmez (I2V) teknolojisini geliştiriyor. Bu, sürücülere, sürüşlerinde yardımcı olmak için başka türlü erişilemeyecek bilgileri vermek amacıyla meta veri deposuna bağlayacaktır. Ne yazık ki, bu 12V teknolojisi birkaç yıl daha piyasaya sürülmeyecek.

Hyundai Motors — Roblex

Hyundai Motors, kullanıcılar için Roblox adında bir eğlence platformu tanıttı. Meta veri tabanındaki Hyundai Mobility Adventures, kullanıcıların bu eğlence platformunun parçası olan diğer kullanıcılarla daha iyi iletişim ve etkileşim deneyimi yaşamasını sağlayacak.

Meta veri deposu ayrıca alıcının arabayı 360 derecelik tam bir görünümde incelemesine izin verecek.

Holoride Metaverse için Depoda Ne Var?

Daha önce de belirtildiği gibi Holoride, yolcuların bir araç içi VR eğlence sistemine tanık olduğu Audi destekli bir başlangıç ​​projesidir. Proje ayrıca ekosistemi inşa etmek için Maiar fırlatma rampasında bir belirteç olan RIDE’yi piyasaya sürüyor.

RIDE belirteci, genişletilmiş bir gerçeklik (XR) oyun ekosistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu kripto jetonları (RIDE jetonları) araçtaki yolcular tarafından alışveriş yapmak için kullanılabilir.

Holoride’ın kurucu ortağı, bir blok zinciri platformunda teknolojiyi geliştirmenin ve RIDE tokenini tanıtmanın, katılımın şeffaf olmasını sağlayarak kripto ekosistemimizin yükseltilmesine yönelik bir adım olduğuna inanıyor.

İşlemler, NFT’ler ve RIDE yardımcı jetonları kullanılarak Holoride ekosisteminde de gerçekleştirilebilir. NFT’ler tasarım gereği değiştirilemez olsa da, RIDE kripto para birimi, herhangi bir seçim para birimi ile değiştirilebilir.

Meta veri deposundaki keşif daha yeni başladı – kim bilir, tamamen otomobil dışı bir şirket, meta veri tabanında otomotiv endüstrisinde dünya lideri olabilir.

Şu an itibariyle, 1992’de internetten bahsetmek gibi geliyor, değil mi? Holoride piyasaya sürülmesine sadece bir yıl kadar uzakta, ancak böyle dinamik bir ekosistemin anlamlı olduğu noktaya ulaşmak için ciddi bir ölçeğe ihtiyacı olacak.

En azından, Holoride ve bahsedilen diğer bazı projeler, metaverinin şeffaflık, güvenlik, birlikte çalışabilirlik ve katılım gibi blockchain teknolojisinin temel ilkelerine nasıl dayanacağı konusunda bir mikrokozmos görevi görebilir.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu