Akademi

@NFT Instagram Hesabı Neden Yasaklandı?

1,7 milyon takipçisi olan ve yatırımcıları arasında Mark Cuban’ı da barındıran @NFT, sayısız Instagrammer’ı dijital sanat dünyasıyla tanıştırmaktan şüphesiz sorumluydu.

Karşılıksız tokenlere ayrılmış yüksek profilli bir hesap Instagram tarafından yasaklandı.

@NFT’nin kalıcı olarak askıya alınması, sayfanın reklam olduğunu açıkça açıklamadan tekrar tekrar sponsorlu içerik yayınladığı iddialarını takip ediyor.

Övünme 1,7 milyon takipçileri ve yatırımcıları arasında Mark Cuban’ı da sayan @NFT, sayısız Instagrammer’ı dijital sanat dünyasıyla tanıştırmaktan şüphesiz sorumluydu.

Ancak geçen Çarşamba günü, sayfa “doğru açıklamalar yapılmadan sahte makarna NFT projelerinin gölgeli bir kabinini teşvik etmek ve böylece daha az bilgili olanlardan ciddi şekilde yararlanmakla” suçlandı.

Lanet olası bir Twitter dizisinde, hevesli bir NFT koleksiyoncusu olan @topshotfund, “artan sayıda normie arkadaşının” hiç duymadığı projeler hakkında kendisine ulaştığını iddia etti. Tüm bu koleksiyonlar daha sonra @NFT Instagram hesabına bağlandı.

Dünyanın en çok rağbet gören NFT koleksiyonlarından biri olan Bored Ape Yacht Club’dan açıkça ilham alan üç “ürkütücü derecede benzer projeyi” savunan gönderilerin ekran görüntülerini paylaştı.

@NFT aracılığıyla tanıtım yapan projelerin “meşruiyet arayışı içinde” sahte takipçiler satın aldığını ve koleksiyonlarla doğal olarak ilgileniyormuş gibi görünmeleri için etkileyicilere ödeme yaptığını iddia etmeye devam etti.

Bazı projeler ayrıca jetonları tasarlayan sanatçıların özgeçmişlerini süslemekle suçlandı – yanlış bir şekilde daha önce Hollywood stüdyoları ve büyük markalar için çalıştıklarını iddia etti.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

@topshotfund tarafından paylaşılan ekran görüntülerinin @NFT’nin minimum 100.000$ terfi etmek isteyen projelere.

Her ne kadar yüksek profilli sayfa, takipçilerini şüpheli projelerden korumak için bir “iç inceleme” gerçekleştirdiğini iddia etse de, 25 arasında 36 @topshotfund tarafından analiz edilen promosyonlar nane fiyatında veya altındaydı ve bunlardan dördü “bariz kilim” idi.

Gönderiyi tamamlama – o zamandan beri birden fazla retweetlendi 1.400 kez — @topshotfund şunu yazdı:

“Sonuç: Mark Cuban, hepsinden en sümüksü NFT şilidir – ve tanrı aşkına, kendi araştırmanızı yapın ppl.”

Bu, @NFT’nin sosyal medya taktikleri yüzünden başı belaya ilk kez girmiyor ve Twitter’daki yönetimi de Ocak ayında askıya alınmıştı. Instagram’ın sahibi Meta, Rolling Stone’a şunları söyledi:

“Bu hesap, politikalarımızın tekrar tekrar ihlal edilmesinin ardından devre dışı bırakıldı ve eski durumuna getirilmeyecek.”

Mark Cuban, yayına @NFT için “operasyonlara dahil olmadığını” söylemeye devam etti, ancak iş ortaklarından biri şunları söyledi:

“Herhangi bir yanlış anlama için özür dileriz ve ileriye doğru topluluğumuza sunduklarımıza ek şeffaflık katmanları ekleyeceğiz.”

Utanç verici kapanış, NFT’leri çevreleyen kamu anlatısının, endüstrinin çevresel ve sosyal maliyeti nedeniyle kınama ile karşı karşıya kalmasıyla ve bazı yüksek profilli etkileyicilerin, yaşamı değiştirecek miktarda para yatırımını önemsizleştirmesiyle önemli ölçüde değiştiğinde geliyor.

Birkaç büyük işletme, kendi NFT koleksiyonlarını başlatma planları üzerinde U dönüşü yapmak zorunda kaldı. Team17 dahil.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu