Coin YorumMetaverseNFT

NFT Nedir, Nasıl Kullanılır?

NFT Nedir, Nasıl Kullanılır? Yenilenemeyen tokenler veya NFT'ler, ana akım haline gelen en son kripto para fenomenidir.

NFT Nedir, Nasıl Kullanılır?

Değiştirilemez tokenler veya NFT’ler, onları birbirinden ayıran benzersiz tanımlama kodları ve meta verilere sahip bir blok zincirindeki kriptografik varlıklardır. Kripto para birimlerinden farklı olarak , bunlar eşdeğerde alınıp satılamaz veya değiştirilemez. Bu, kripto para birimleri gibi birbiriyle aynı olan ve bu nedenle ticari işlemler için bir araç olarak kullanılabilen değiştirilebilir tokenlerden farklıdır.

NE BİLMEK İSTİYORSUN

  • NFT’ler, bir blok zincirinde bulunan ve kopyalanamayan benzersiz şifreleme belirteçleridir.
  • NFT’ler, sanat eseri ve emlak gibi gerçek dünya öğelerini temsil etmek için kullanılabilir.
  • Bu gerçek dünyadaki maddi varlıkların “tokenleştirilmesi”, dolandırıcılık olasılığını azaltırken daha verimli bir şekilde satın alınmalarına, satılmalarına ve işlem görmelerine olanak tanır.
  • NFT’ler, bireylerin kimliklerini, mülkiyet haklarını ve daha fazlasını temsil etmek için de kullanılabilir.
  • Her NFT’nin farklı yapısı, çeşitli kullanım durumları için potansiyele sahiptir. Örneğin, gayrimenkul ve sanat eseri gibi fiziksel varlıkları dijital olarak temsil etmek için ideal bir araçtır. NFT’ler blok zincirlere dayandıkları için aracıları kaldırmak ve sanatçıları izleyicilerle buluşturmak veya kimlik yönetimi için de kullanılabilir. NFT’ler aracıları kaldırabilir, işlemleri basitleştirebilir ve yeni pazarlar yaratabilir.

Mart ayının başlarında, dijital sanatçı Beeple’ın bir grup NFT’si 69 milyon doların üzerinde satıldı. Satış, şimdiye kadar satılan en pahalı dijital sanat parçaları için bir emsal ve rekor kırdı. Sanat eseri, Beeple’ın ilk 5.000 günlük çalışmasından oluşan bir kolajdı.

NFT’ler için mevcut pazarın çoğu, dijital sanat eserleri, spor kartları ve nadir ürünler gibi koleksiyon ürünleri etrafında toplanmıştır. Belki de en heyecan verici alan, dijital bir kart biçiminde değiştirilemez tokenize NBA anlarını toplamak için bir yer olan NBA Top Shot’tır. Bu kartlardan bazıları milyonlarca dolara satıldı. 2 Geçenlerde, Twitter’dan Jack Dorsey, “sadece twttr’mi ayarlıyorum” yazdığı ilk tweet’in tokenize edilmiş bir versiyonunun bağlantısını tweetledi. İlk tweet’in NFT versiyonu şimdiden 2,5 milyon dolara kadar teklif edildi.

NFT’leri Anlamak

Fiziki para gibi, kripto para birimleri de değiştirilebilirdir, yani bir başkası için takas edilebilir veya takas edilebilirler. Örneğin, bir Bitcoin her zaman değer olarak başka bir Bitcoin’e eşittir. Benzer şekilde, tek bir Eter birimi her zaman başka bir birime eşittir. Bu değiştirilebilirlik özelliği, kripto para birimlerini dijital ekonomide güvenli bir işlem ortamı olarak kullanıma uygun hale getirir.

NFT’ler, her bir belirteci benzersiz ve yeri doldurulamaz hale getirerek kripto paradigmasını değiştirir, böylece bir karşılıksız belirtecin diğerine eşit olmasını imkansız hale getirir. Varlıkların dijital temsilleridir ve dijital pasaportlara benzetilmiştir çünkü her jeton, onu diğer jetonlardan ayırt etmek için benzersiz, devredilemez bir kimlik içerir. Ayrıca genişletilebilirler, yani üçüncü, benzersiz bir NFT’yi “üretmek” için bir NFT’yi diğeriyle birleştirebilirsiniz.

Tıpkı Bitcoin gibi , NFT’ler de token sahipleri arasında kolay tanımlama ve transfer için sahiplik ayrıntılarını içerir. Sahipler ayrıca NFT’lerde varlığa ilişkin meta veriler veya nitelikler ekleyebilir. Örneğin, kahve çekirdeklerini temsil eden jetonlar adil ticaret olarak sınıflandırılabilir. Veya sanatçılar, dijital sanat eserlerini meta verilerde kendi imzalarıyla imzalayabilirler.

NFT’ler, ERC-721 standardından geliştirilmiştir. ERC-20 akıllı sözleşmesinden sorumlu aynı kişilerden bazıları tarafından geliştirilen ERC-721, oyun jetonlarının değişimi ve dağıtımı için gereken minimum arayüzü (sahiplik ayrıntıları, güvenlik ve meta veriler) tanımlar. ERC-1155 standardı, NFT’ler için gereken işlem ve depolama maliyetlerini azaltarak ve birden fazla türde değiştirilemez token’ı tek bir sözleşmede gruplayarak konsepti daha da ileri götürüyor. 4

NFT’ler için belki de en ünlü kullanım durumu kriptokittilerdir. Kasım 2017’de piyasaya sürülen cryptokitties, Ethereum’un blok zincirinde benzersiz tanımlamalara sahip kedilerin dijital temsilleridir. Her kedicik benzersizdir ve eterde bir fiyatı vardır. Kendi aralarında çoğalırlar ve ebeveynlerine göre farklı niteliklere ve değerlere sahip yeni yavrular üretirler. Piyasaya sürüldükten sonraki birkaç kısa hafta içinde, cryptokitties onları 20 milyon dolar değerinde ether satın almak, beslemek ve beslemek için harcayan bir hayran kitlesi topladı. Hatta bazı meraklılar bu çabaya 100.000 dolardan fazla para harcadı. 5

Cryptokitties kullanım durumu önemsiz gibi görünse de, sonrakilerin daha ciddi ticari etkileri vardır. Örneğin, NFT’ler özel sermaye işlemlerinde ve gayrimenkul anlaşmalarında kullanılmıştır. Bir sözleşmede birden fazla token türünü etkinleştirmenin etkilerinden biri, sanat eserlerinden gayrimenkullere kadar farklı NFT türleri için tek bir finansal işlemde emanet sağlama yeteneğidir.

Fungible Olmayan Jetonlar Neden Önemlidir?

Takas edilemeyen tokenler, nispeten basit kripto para birimi kavramı üzerinde bir evrimdir. Modern finans sistemleri, gayrimenkulden kredi sözleşmelerine ve sanat eserlerine kadar farklı varlık türleri için gelişmiş ticaret ve kredi sistemlerinden oluşur. NFT’ler, fiziksel varlıkların dijital temsillerini etkinleştirerek bu altyapının yeniden icat edilmesinde bir adım öne çıkıyor.

Elbette, fiziksel varlıkların dijital temsilleri fikri yeni değildir ve benzersiz tanımlama kullanımı da değildir. Bununla birlikte, bu kavramlar kurcalamaya dayanıklı akıllı sözleşme blok zincirinin faydalarıyla birleştirildiğinde, değişim için güçlü bir güç haline gelirler.

NFT’lerin belki de en belirgin faydası piyasa verimliliğidir. Fiziksel bir varlığın dijitale dönüştürülmesi, süreçleri kolaylaştırır ve aracıları ortadan kaldırır. Bir blok zincirinde dijital veya fiziksel sanat eserlerini temsil eden NFT’ler, aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve sanatçıların doğrudan izleyicileriyle bağlantı kurmasına olanak tanır. Ayrıca iş süreçlerini iyileştirebilirler. Örneğin, bir şarap şişesi için bir NFT, bir tedarik zincirindeki farklı aktörlerin onunla etkileşime girmesini kolaylaştıracak ve tüm süreç boyunca kaynağını, üretimini ve satışını takip etmeye yardımcı olacaktır. Danışmanlık firması Ernst & Young, müşterilerinden biri için böyle bir çözüm geliştirdi. 6

Değiştirilemez belirteçler de kimlik yönetimi için mükemmeldir. Her giriş ve çıkış noktasında üretilmesi gereken fiziki pasaport örneğini düşünün. Bireysel pasaportları, her biri kendine özgü tanımlayıcı özelliklere sahip NFT’lere dönüştürerek, yargı bölgelerine giriş ve çıkış süreçlerini kolaylaştırmak mümkündür. Bu kullanım durumunu genişleten NFT’ler, dijital alanda da kimlik yönetimi için kullanılabilir.

NFT’ler ayrıca gayrimenkul gibi fiziksel varlıkları parçalara ayırarak yatırımı demokratikleştirebilir. Dijital bir gayrimenkul varlığını birden fazla sahip arasında bölmek, fiziksel bir gayrimenkulden çok daha kolaydır. Bu tokenleştirme etiğinin gayrimenkulle sınırlandırılması gerekmez; sanat eseri gibi diğer varlıklara genişletilebilir. Bu nedenle, bir resmin her zaman tek bir sahibi olması gerekmez. Dijital eşdeğerinin, her biri resmin bir kısmından sorumlu olan birden fazla sahibi olabilir. Bu tür düzenlemeler, değerini ve gelirlerini artırabilir.

NFT’ler için en heyecan verici olasılık, yeni pazarların ve yatırım biçimlerinin yaratılmasında yatmaktadır. Her biri farklı özellikler ve mülk türleri içeren birden fazla bölüme ayrılmış bir gayrimenkul parçasını düşünün. Bölümlerden biri plajın yanında, diğeri eğlence kompleksi, diğeri ise yerleşim bölgesi olabilir. Özelliklerine bağlı olarak, her bir arazi parçası benzersizdir, farklı fiyatlandırılır ve bir NFT ile temsil edilir. Karmaşık ve bürokratik bir mesele olan gayrimenkul ticareti, ilgili meta verileri her benzersiz NFT’ye dahil ederek basitleştirilebilir.

Ethereum’un blok zincirindeki bir sanal gerçeklik platformu olan Decentraland, zaten böyle bir konsepti hayata geçirdi. 7 NFT’ler daha sofistike hale geldikçe ve finansal altyapıya entegre edildikçe, fiziksel dünyada, değer ve konum bakımından farklılık gösteren aynı tokenize arazi parçaları kavramını uygulamak mümkün olabilir.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Değiştirilemez jetonların bazı örnekleri nelerdir?

Değiştirilemez tokenler, dijital sanat eserleri gibi yalnızca çevrimiçi varlıklar ve gayrimenkul gibi gerçek varlıklar da dahil olmak üzere herhangi bir varlığı dijital olarak temsil edebilir. NFT’lerin temsil edebileceği diğer varlıklara örnek olarak avatarlar, dijital ve dijital olmayan koleksiyonlar, alan adları ve etkinlik biletleri gibi oyun içi öğeler dahildir.

NFT’leri nasıl satın alabilirim?

Birçok NFT yalnızca Ether ile satın alınabilir, bu nedenle bu kripto para biriminin bir kısmına sahip olmak ve onu dijital bir cüzdanda saklamak genellikle ilk adımdır. Ardından, OpenSea, Rarible ve SuperRare dahil olmak üzere herhangi bir çevrimiçi NFT pazaryerinden NFT satın alabilirsiniz.

Değiştirilemeyen jetonlar güvenli midir?

Tıpkı kripto para gibi blok zinciri teknolojisini kullanan, takas edilemeyen tokenler genellikle güvenlidir. Blok zincirlerinin dağıtılmış doğası, NFT’lerin hacklenmesini imkansız olmasa da zorlaştırır. NFT’ler için bir güvenlik riski, NFT’yi barındıran platformun devre dışı kalması durumunda, takas edilemeyen belirtecinize erişiminizi kaybedebilmenizdir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu