Akademi

Nike, Yetkisiz Sneaker NFT’lerini Sattığı İçin StockX’e Dava Açtı

Mahkeme belgeleri, StockX’in bugüne kadar izin almadan 500’den fazla Nike markalı NFT sattığını ve bu süreçte şirketin itibarını etkilediğini gösteriyor.

Nike, ayakkabılarının izinsiz görüntülerini NFT olarak satan bir çevrimiçi perakendeciye dava açtı.

StockX, spor giyim devinin ticari markalarını ihlal etmek ve alışveriş yapanların kafasını karıştırabilecek ürünler sunmakla suçlanıyor.

Nike, metaverse’i benimseyen ilk şirketlerden biri oldu ve bu ayın sonlarında kendi sanal ürün yelpazesini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Yakın zamanda RTFKT’yi yakaladı, sanal spor ayakkabı yapımında uzmanlaşmış bir şirket – ve 18 yaşındaki bir sanatçıyla yapılan bir işbirliğinin satışları yedi dakikadan kısa bir sürede 3 milyon dolara ulaştı.

Dava New York’taki federal mahkemede açıldı ve Nike, StockX’in NFT satmasını tamamen durduracak bir emir için bastırıyor. Aynı zamanda maddi tazminat talep ediyor.

Mahkeme belgeleri, StockX’in 500 Şimdiye kadar izinsiz Nike markalı NFT’ler – bu süreçte şirketin itibarını etkiliyor.

Değiştirilemez tokenlerin düzensiz, merkezi olmayan doğası, telif hakkı ihlali söz konusu olduğunda bir dizi baş ağrısı yarattı.

Quentin Tarantino ve Miramax, ünlü yönetmenin 1994 yılındaki hit filmi Pulp Fiction’a dayanan NFT’leri yayınlama planlarını açıklamasının ardından yasal bir tartışmaya karıştı.

Bu arada Hermes, lüks tasarımcının ünlü Birkin çantalarından esinlenerek bir NFT koleksiyonu başlatan bir sanatçıya karşı dava açtı.

Bu haftanın başlarında, bir NFT platformu ayrıca sanatçıların müziklerini izinsiz olarak listelemekle suçlandı – Disney ve Nintendo’nun telif haklarını ihlal eden eserlerle birlikte.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu