Kripto Para

Ocean Protocol, değerli bir DeFi trendini başlatıyor: Data Finance (DataFi)

DeFi alanında, çok az kişinin bahsettiği, mevcut ve geliştirilmiş DeFi altyapısını kullanarak verilerin kilidini açmayı amaçlayan bir proje var. Okyanus Protokolüyakın zamanda ödüllendirildi Dünya Ekonomik Forumu’ndan Teknoloji Öncüsü, verileri blok zinciri belirteçleri aracılığıyla likit bir varlık sınıfı haline getirme vizyonuna sahiptir. Kurucular, Ocean’ın teknolojisinin uzayda ‘karşılaştırılabilir hiçbir rakibi olmadığını’ belirten Avrupa hükümeti ve Alman Merkez Bankası ile çarpıcı ortaklıklar olan öncüler.

Temelde Ocean Protocol, gelişmiş DeFi altyapısı üzerine kurulmuş ve ERC-721 (NFT’ler) ve ERC-20 dahil olmak üzere çeşitli token standartlarından yararlanan merkezi olmayan, çok zincirli bir veri pazarı inşa ediyor. Amaç, yerel belirteçleri OCEAN’ı açık veri ekonomisi için temel para birimi haline getirirken, veriler ilgili belirteç yardımıyla açık veri pazarında işlem görür.

Genel olarak, merkezi olmayan finans (DeFi), kripto para birimi için değerli bir yardımcı program olduğunu kanıtladı. Verim çiftçiliği, stake etme ve borç verme, birçok kripto para yatırımcısına çift ve hatta üç basamaklı bölgede yıllık faiz oranları kazandırdı. Geleneksel finansta duyulmamış!

Bununla birlikte, birçok DeFi protokolünün faydası yoktur ve herhangi bir “gerçek dünya” varlığı tarafından desteklenmez. Bu nedenle yüksek getirilere rağmen yatırımcılar da yüksek risklerle karşı karşıya kaldı. Kullanıcı fonlarının boşaltıldığı çok sayıda akıllı sözleşme istismarı ve aniden büyük miktarlarda kripto para çeken DeFi protokollerinin kötü niyetli faaliyetleri, bu segmente karşı sağlıklı bir şüphecilikle sonuçlandı. Ayrıca, NFT’ler hakkındaki spekülasyonlar kazançlı bir yatırım alternatifi haline geldiğinden, DeFi sahne arkasına geçti ve yatırımcıların JPEG’leri çevirerek muazzam çarpanlar elde etmelerini sağladı.

Yine de DeFi, daha geniş bir ‘Web3’ hareketi haline geldi. Ocean Protocol dahil olmak üzere birçok DeFi projesi, geçmiş hatalardan ders aldı, altyapılarını geliştirdi ve ilginç fırsatlara yol açabilecek, multi-trilyon dolarlık endüstrileri bozabilecek gelişmiş özellikler uyguladı. Sonuç olarak, temel atıldı ve DeFi yeniden sahneye çıkmanın eşiğinde olabilir.

Keşfedilmemiş bir DeFi yardımcı programı: data

Veri, dünyanın en değerli kaynağıdır. Geleceğimiz, yalnızca büyük miktarda veri mevcut olduğunda başarılı bir şekilde çalışabilen yapay zeka gibi teknolojilere bağlıdır. Ancak şu anda dünya verilerinin %0,5’inden daha azına erişilebilir. Geleneksel kaynaklar gibi, veriler de haksız, tekelci bir pazar gücü yaratan büyük şirketler tarafından kullanılır. Google’ın analizlerinin neden dünyanın en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi? En fazla veriye sahipler. Veri ekonomisi, henüz keşfedilmemiş trilyon dolarlık bir fırsattır.

Ocean Protocol Data Market V4, Q1 / 2022’de piyasaya sürüldüğünde, veri sahipleri veri setlerini bir NFT’ye dönüştürebilir, bu da verilerin münhasır hakkını kanıtlar. Bir Bored Ape sahibi olmaya benzer, ancak bir JPEG dosyası yerine Data NFT sahipleri bir veri kümesi hakkına sahiptir. Data NFT sahipleri ayrıca ERC20 standardına dayalı bir Datatoken kaynağı da oluşturabilir. Veri belirteçleri, varlıklar gerçek dünya verileriyle desteklenirken, herhangi bir DeFi etkinliğinin gerçekleşmesine izin verir. Bir buluş!

Açık Ocean Protocol’ün Veri Pazarı, veri yatırımcıları Datatoken likidite havuzlarına bahis yapabilir veya OCEAN’ı Datatokens ile değiştirerek artan bir veri setinin değerine bahse girebilirler. Birisi veri kümesinin kendisine erişmekle ilgileniyorsa, veri alıcıları verilere erişmek için Datatokens satın alabilir. Data NFT sahipleri, Datatoken’leri veri alıcılarına satarak aktif olarak gelir elde edebildiğinden, bu değerli bir yardımcı program olduğunu kanıtlıyor. Tüm işlevler Ethereum, Polygon, Binance Smart Chain veya Polkadot’s Moonriver’da blok zinciri teknolojisi ile düzenlenir.

DataFi Altyapısı

Ocean Protocol ekosistemini çevreleyen büyüyen bir topluluk var. Ocean Protocol’ün DAO’su, DataFi’nin benimsenmesini hızlandıran değerli altyapı oluşturmak için üçüncü taraf ekipleri finanse ediyor. veriX örneğin, veri destekli kredilendirme ve çok daha fazlasını hedefleyen bir ‘Data DEX’ sunan bir veri finans protokolü olan Datapolis’i inşa ediyor. Bir diğer proje ise Data Whale’s. ALGA mobil Datatoken cüzdanı kullanıcıların veri varlıklarını takip edebilecekleri ve telefonları aracılığıyla Ocean Data Market’te hisse veya takas yapabilecekleri iOS ve Android için.

DataFi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, şuraya gidin: Veri Balina web sitesi ve Ocean Data Market eğitimlerini tamamlayın. Tanımları okuyun ve basit açıklayıcı videolarımızı web sitemizde izleyin. Web3 Veri Ekonomisi YouTube Kanalı.

Sorumluluk Reddi: Bu ücretli bir gönderidir ve haber/tavsiye olarak değerlendirilmemelidir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu