Kripto Para

OpenSea’ye yapılan saldırılar Ethereum’u geri tepebilir ve Solana’ya fayda sağlayabilir

OpenSea CEO’su 20 Şubat’ta 32 OpenSea kullanıcısına yönelik bir kimlik avı saldırısı için devam eden bir soruşturmanın başladığını duyurdu. Bildirildiğine göre 3 milyon dolarlık NFT çalındı. Bu artan istismar korkusunun NFT pazarı için tehditkar hale geldiği belirtilmelidir.

Başka bir OpenSea sorunu

CEO Devin Finzer’e göre, etkilenen kullanıcılar saldırgandan kötü niyetli bir yük imzaladılar. Ve sonunda NFT’lerini kaybettiler. Ayrıca, saldırganın en son aktif olmasının üzerinden dört saat geçti. OpenSea soruşturmasını sürdürüyor ve saldırının hiçbir şekilde OpenSea kaynaklı olmadığını açıkça belirtti. Ve Opensea servislerinin hiçbiri hiçbir şekilde sorumlu değildi.

Bu, OpenSea kullanıcılarının Şubat ayında ikinci kez kayıplara tanık olması. İçinde son Ocak ayında, daha eski fiyatlarla onaylanmamış listeleme nedeniyle yaklaşık 1.3 milyon dolar değerinde NFT satıldı. OpenSea’nin bir takipte yayınladığı düzeltme, benzer şekilde 14.000 dolar değerinde NFT’nin çalınmasına neden oldu.

Şimdi, OpenSea NFT’lerin evi olsa da, Ethereum’un her zaman yüksek gaz ücretleri ile birleştirilen istismar örnekleri, kullanıcılar için endişe konusu olacaktır.

İlginç bir şekilde, Şubat ayı şimdiden %44 daha düşük NFT satışlarına tanık oluyor. Satılan 1,4 milyon NFT, yaklaşık 2,7 milyar dolar getirmeyi başardı. Bu, yatırımcıların şu anda NFT’leri zorlamayabileceklerini veya başka bir yere bakıyor olabileceklerini gösteriyor.

Opensea aylık hacmi | Kaynak: Dune – AMBCrypto

Solana’ya mı?

Yukarıda bahsedilen örnekler, NFT geliştiricilerinin ve tüccarlarının ikinci en büyük NFT pazarına sahip Solana’ya taşınmasına neden olabilir. Özellikle Magic Eden, Solanart, Solsea ve Alpha’nın birleşimi sadece son 20 günde 3,3 milyondan fazla NFT sattı.

Solana NFT Pazar Yerleri | Kaynak: Dune – AMBCrypto

Ek olarak Solana, işlem hızları, işlem maliyetleri ve ağdaki değer ve dApp’lerdeki son büyüme göz önüne alındığında Ethereum’dan önemli ölçüde daha yeteneklidir. BitMEX, Solana’nın 2022’de Ethereum’u geride bırakacağını bile tahmin etti.

Bu, Solana NFT pazaryerlerinin OpenSea’yı işsiz bırakacağı anlamına gelmez.

OpenSea en büyük pazar olmaya devam edecek, ancak bu tür durumlar zamanla Solana’nın daha fazla tercih edilmesine yol açabilecek bir kelebek etkisi olarak hizmet ediyor. Ve günün sonunda, yükün altından kalkması gereken Ethereum olacak.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu