Genel

Özsermaye Maliyeti Nedir?

Bir yatırımın değerli olması için ne kadar yapmanız gerekiyor? Bu, her yatırımcının bir pozisyon açmadan önce düşünmesi gereken basit bir sorudur. Cevap, ne olursa olsun, öz sermayenin maliyetidir. Peki, Özsermaye Maliyeti Nedir?

Öz sermaye maliyeti, yatırımcının yatırımı haklı çıkarmak için ihtiyaç duyduğu getiri oranıdır. Yatırım yapılacak halka açık şirketlerle dolu bir borsada, bir pozisyon açmadan önce bir yatırımın ne kadar uygulanabilir olduğunu keşfetmenin basit bir yolu. Yatırımcıların yatırımları karşılaştırmak ve yatırım kriterlerinin etkinliğini değerlendirmek için kullanabilecekleri bir değerlendirme formülüdür.

Öz sermaye maliyeti, şirketlerin de dikkate alması gereken bir şeydir. Şirketler kendilerini rakiplerinden ayırmaya çalışırken büyümelerine yardımcı olacak genişleme projeleri ve yatırımlar üstlenirler. Burada da öz sermaye maliyeti, bir yatırımın uygulanabilirliğini belirlemeye yardımcı olur.

İşte bu konsepte ve ne anlama geldiğine ve hem yatırımcı açısından hem de halka açık bir şirket perspektifinden nasıl uygulandığına daha yakından bir bakış.

Öz Sermaye Maliyetini Düşürmek

Öz sermaye maliyeti, yatırımcıların herhangi bir yatırımda elde etmeye çalıştıkları getiri oranıdır. Tipik olarak, bu iki kaynaktan birinden gelir:

  • Takdir paylaşın. Bir hisse senedinin hisse fiyatının değeri zamanla arttığından, yatırımcılar kâr için pozisyonlarından çıkabilirler. Bir yatırımcı 10 $ karşılığında ABC Company’nin 10 hissesini satın alırsa, yatırımlarının başlangıç ​​değeri 100 $’dır. Hisse fiyatı 20$’a çıkarsa ve pozisyondan çıkarlarsa, 200$ alırlar ve toplamda 100$’lık bir kar elde ederler.
  • Temettü ödemeleri. Yönetim kurulu bir adi hisse senedi temettüsüne izin verirse, yatırımcılar düzenli temettü ödemelerinden faydalanırlar. Örneğin, ABC Şirketi yıllık %5 temettü dağıtmayı seçebilir. Hisseleri 10 ABD Doları karşılığında işlem görüyorsa ve 10 hisseye sahipseniz, yalnızca bir şirket olduğunuz için yılda 5 ABD Doları kâr edersiniz hissedar.

Hisse fiyatı artışı ve temettü ödemelerinin her ikisi de öz sermaye maliyetini etkiler, çünkü bunlar bu yatırımdaki yatırım getirisinin itici güçleridir. Yatırımcılar, bu iki yatırım getirisi kaynağını ölçerek, bir şirketin getiri beklentilerini karşılama yeteneğini ölçebilir.

CoE’nin hesaplanması

Öz sermaye maliyeti, özellikle bir hisse senedinin cari fiyatına, temettü ödemelerine ve gelecekteki temettü büyümesi potansiyeline bakan basit bir hesaplamadır. Formül aşağıdaki gibidir:

CoE = (Temettü / Hisse Fiyatı) + Takdir Oranı

Yatırımcılar bu denklemi, öz sermaye maliyetini çözerek ve bunu arzu ettikleri getiri düzeyiyle eşleştirerek kullanabilirler. Örneğin:

Jose telekom sektörüne yatırım yapmak istiyor. Şu anda 24$’dan işlem gören ve %4 oranında artan %8,5 (2,04$/hisse) temettü ödeyen AT&T’ye (NYSE:T) bakıyor. Jose, yatırımında %12 getiri görmek istiyor, bu nedenle öz sermaye maliyeti formülünü kullanıyor: (2,04$ / 2424$) + %4 = %12,5. Bu yatırım onun kriterlerini karşılıyor.

Yatırımcılar, beklentilerinin geçerli olup olmadığını belirlemek için de bu formülü kullanabilirler. Örneğin, bir şirketin temettüsünün büyüme oranını bilmiyorsanız, istediğiniz öz sermaye maliyetini ekleyebilir ve bilinmeyen değişkeni çözebilirsiniz. Bu size hangi oranı söyleyecektir? temettü büyümesi gerekiyor ihtiyacınızı karşılamak için. %4 gibi bir rakam, %16 gibi bir rakamdan çok daha uygundur ve bu da yatırımcılara beklentileri buna göre nasıl ayarlayacakları konusunda fikir verir.

Öz Sermaye Maliyeti ve Sermaye Varlığı Fiyatlandırma Modeli (CAPM)

Şirket temettü ödemezse ne olur? Yatırımcılar bunun yerine, bir şirketin yatırım değerini değerlendirmenin daha sağlam bir yolu olarak sermaye varlık fiyatlandırma modeline (CAPM) bakabilirler. Bu formül, bir yatırımın değerini riske ve paranın beklenen getirisine göre zaman değerine göre değerlendirmek için öz sermaye maliyeti modeline benzer şekilde çalışır.

CAPM = Risksiz Getiri Oranı + Beta × (Piyasa Getiri Oranı – Risksiz Getiri Oranı)

CAPM’nin arkasındaki teori, öz sermaye maliyetinden daha karmaşıktır, ancak aynı değişkenlere göre bir yatırımın potansiyelini anlamak için geniş çapta uygulanabilir.

Yatırımcılar ve Şirketler için Öz Sermaye Maliyeti

Bu noktaya kadar, yatırımcı açısından öz sermaye maliyetinden bahsettik. Yani, bir şirketin değerli bir yatırım olması için sağlaması gereken getiri oranı. Bu rakam yatırımcıdan yatırımcıya değişiklik göstermektedir. Örneğin, istikrarlı yatırımlarla piyasayı biraz hızlandırmaya çalışan biri, %10’luk geniş bir piyasa ortalamasına karşı %12’lik bir öz sermaye maliyeti arayabilir. Bu arada, değişken bir sektörde agresif bir portföyü olan biri %24’e yakın bir rakam için ateş edebilir.

Diğer taraftan bakıldığında, şirketlerin değer elde etmek için kendi öz sermaye maliyetlerini göz önünde bulundurmaları gerekir. Bu, şirketin bir proje veya yatırımda gerçekleştirmesi gereken getiri oranıdır. Örneğin, %6 faizle borç para alıyorsa, bu öz sermaye maliyetidir. Proje, masrafı haklı çıkarmak için en azından bu miktarı (genellikle çok daha fazlasını) iade etmelidir. Borç yoluyla sermaye artırmayı seçmek vs. Eşitlik bu rakamı belirler.

Bir Yatırımdan Ne Almak Gerekir?

Bir yatırım yapmadan önce, her zaman kendinize bundan ne elde etmek istediğinizi sormalısınız. “Kar” demek yetmez; kıyaslama yapmanız ve yatırım yaptığınız hisse senedinin bu yatırım getirisi beklentisini gerçekten karşılama potansiyeline sahip olup olmadığını anlamanız gerekir. Öz sermaye maliyetini hesaplamak, beklentiler için bir temel oluşturacak ve sizi başarıya hazırlayan yatırımları seçmenize yardımcı olacaktır.


Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu