Akademi

ParaState (STATE) Nedir? Ethereum DApp’lerini Polkadot’a Getiren Bir Platform

ParaState, Ethereum akıllı sözleşmelerini Polkadot’a getirmeyi planlıyor.

ParaState, Ethereum akıllı sözleşmelerinin yeteneklerini Polkadot ekosistemine getirmek için tasarlanmış, çok zincirli bir akıllı sözleşme platformudur.

“Steroidler üzerinde Ethereum” olarak faturalandırılan ParaState, Polkadot ekosisteminde akıllı sözleşmeler oluşturmayı ve dağıtmayı daha erişilebilir, düşük maliyetli ve sezgisel bir görev haline getirmeyi amaçlıyor.

STATE, platformun yerel yardımcı programı ve yönetişim belirtecidir. Öncelikle zincir içi oylama yoluyla ParaState’in gelişiminin yönünü belirlemek ve çeşitli mekanizmalar aracılığıyla ağ katılımcılarını ödüllendirmek için kullanılır.

ParaState, oldukça deneyimli inşaatçılar, mühendisler, girişimciler ve iş geliştiricilerinden oluşan uluslararası bir ekip tarafından inşa ediliyor. Platformun geliştirilmesine öncülük eden, açık kaynak topluluğunun önde gelen bir üyesi ve Rust Foundation’ın gümüş bir üyesi olan ParaState kurucu ortağı Marco Chen’dir.

ParaState Nasıl Çalışır?

ParaState, Cosmos, Oasis ve NEAR gibi mevcut nesil akıllı sözleşme platformları için kullanılana benzer bir WebAssembly (WASM) tabanlı sanal makine ile Ethereum’un tüm eksikliklerini gidermeye çalışıyor.

Ancak ParaState’in VM’sinin önemli bir ayırt edici özelliği var – Ethereum koduyla uyumlu. Bu benzersiz özellik, halihazırda Ethereum’da konuşlandırılan projelerin, kodlarında çok az veya hiç değişiklik gerektirmeden Polkadot ekosistemine kolayca geçmesine olanak tanır.

Platform, Ethereum uyumlu akıllı sözleşmeler için yüksek performanslı bir zincir üzerinde çalışma zamanı modülü sunar. Başka bir deyişle, aksi takdirde ürünlerini ve hizmetlerini Ethereum için inşa edecek olan geliştiriciler, bunun yerine ürünlerini Polkadot ortamında dağıtmayı tercih edebilirler. Diğer taraftan geliştiriciler, Ethereum dışı projelerini hız veya güvenlikten ödün vermeden EVM’ye geçirmek için ParaState’in çözümünü kolayca kullanabilirler.

ParaState, bir çırpıda akıllı sözleşmeleri çok daha verimli ve geliştirici dostu hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda güvenlik ve esnekliklerini önemli ölçüde artırıyor.

ParaState’in WasmEdge adı verilen SSVM-EWASM paletini kullanmanın getirdiği avantajlardan bazıları şunları da içerir:

  • Önemli ölçüde azaltılmış işletme maliyetleri ve gaz ücretleri;
  • Daha büyük bir geliştirme topluluğuna erişim (Ethereum + Polkadot + WASM + çeşitli LLVM toplulukları);
  • SSVM, AOT (ileride) derlemeyi kullanabildiğinden, çeşitli bilgisayar mimarilerinde geliştirilmiş verimlilik.

Platform, çalışma zamanı yazılımı için bir lisanslama modeli kullandığından, ParaState VM aracılığıyla parachain işlemlerini destekleyen ücretlerin bir kısmı ParaState DAO için toplanır.

ParaState, herkesin bir düğüm çalıştırarak ağına kolayca katılmasına izin verir – bu, ParaState istemcisini temel minimum özellikleri karşılayan bir Ubuntu bilgisayarında çalıştırmayı gerektirir (oldukça iyi bir CPU ve en az 500 GB yüksek hızlı depolama gibi). Şu anda platform kendi test ağında çalışıyor, ancak düğümler daha sonraki bir tarihte doğrulayıcı olarak ana ağa katılma fırsatına sahip olacak.

ParaState, 2019’dan beri geliştirilmekte ve şimdi kamuya açık hale gelmesine daha da yaklaşıyor. Resmi kamu yol haritasına göre ParaState, EWASM Polkadot parachain paletini Q3 veya Q4 2022’de teslim etmeyi planlıyor – tüm Polkadot parachainlerinin Ethereum kodunu kolayca çalıştırmasına izin veriyor.

ParaState kısa süre önce Republic’teki halka arzını tamamladı ve şimdi token dağıtım etkinliğine hazırlanıyor. Bunun kesin tarihi henüz açıklanmadı.

ParaState öncelikle Polkadot’ta bir parachain olarak konuşlandırmayı amaçlasa da, özellik seti ve yetenekleri, ETH2.0 kod birleştirmesinden sonra Ethereum’da bağımsız bir katman-1 zinciri veya katman-2 olarak başlatılmasını da uygun hale getirir. ParaState’in Plato test ağının şu anda 2022’nin ikinci yarısında ana ağına geçmesi planlanıyor – ParaState’in teknoloji yığınlarına başka bir değerli ağ sağlıyor.

Ayrıca ParaState, ETH 2.0 kod birleştirmesinin ardından Ethereum üzerinde yüksek performanslı bir katman-2 olarak işlev görmeyi planlıyor.

ParaState’i Benzersiz Yapan Nedir?

ParaState, bugün geliştiricilerin karşılaştığı bazı temel zorluklara yanıt olarak kendisini konumlandırmaya çalışıyor. Bunu başarmasına yardımcı olmak için ParaState, aşağıdakiler de dahil olmak üzere benzersiz ve ayırt edici özelliklerinden birkaçına dayanacaktır:

Çoklu dil desteği

Neredeyse tamamı Solidity veya Fe ile yazılmış normal Ethereum akıllı sözleşmelerinden farklı olarak ParaState, geliştiricilerin C++, Rust, Go ve Java dahil olmak üzere 20’den fazla farklı programlama dilinde ve ayrıca popüler alana özgü dillerde akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak tanır. Facebook’un MOVE’u ve Certik’in DeepSEA’sı. Ve ParaState, geliştiricilerin Rust’u ParaState teknik yığınlarının üzerine DApp’ler yazmak için kullanmasını sağlamak için bir Rust SDK’sını zaten başlattı. Ethereum uyumlu ağlar arasında ilk Rust SDK’sıdır.

Yüksek verim

Hesaplamaların yürütülmesiyle birlikte gelen ağır yüklerin çoğunu Polkadot’un doğrulayıcı ağına aktararak, ParaState ve diğer Polkadot para zincirleri saniyede 1.000’den fazla işlemi destekleyebilecek. Bu, Ethereum’un veriminin kabaca 100 katıdır.

ParaState litepaper’ına göre, platformun benzersiz çalışma zamanı mimarisi, Ethereum Sanal Makinesi ile karşılaştırıldığında kod yürütme hızını 100 kat artırmasını sağlar.

modülerlik

ParaState’in SSVM-Ewasm çözümü, herhangi bir Substrate ekosistem projesinin Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler için kolayca destek sunmasına olanak tanıyan bir tak ve çalıştır modülü olarak mevcuttur. Bu, Ethereum’da halihazırda çalışır durumda olan uygulamaların, tüm Polkadot ekosistemine akıcı bir giriş yolu ile yeni projeler sağlarken, desteklenen herhangi bir Polkadot parachain üzerinde konuşlandırılmasına izin verecektir.

DAO tabanlı yönetim

Daha önce de değindiğimiz gibi, STATE belirtecinin birincil hizmetlerinden biri yönetişimdir. STATE belirtecinin sahipleri, ParaState DAO hazinesinin nasıl kullanıldığı konusunda söz sahibi olabilecekler; hangi yükseltmeler veya geliştirme yolları izlenecek; topluluk, geliştiriciler ve savunucular için teşvikler; ve dahası.

Zaman içinde DAO, ParaState’i yalnızca bir Polkadot para zincirini desteklemek yerine bağımsız bir katman-1 zinciri veya katman-2 çözümü olarak dağıtmaya bile karar verebilir.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu