Kripto Para

Ukrayna, DeFi ve ‘ölçek hedefleme’ için sırada ne var Stellar ve XLM

XRP ve Stellar’ın XLM’si hem pazarın en iyi 40 kripto para birimi arasında hem de rakip kardeşler arasında yer alıyor. Aralarındaki bağlantı, Ripple’ı kuran ve ardından Stellar Development Foundation’ı kurmak için ayrılan teknoloji uzmanı Jed McCaleb’dir. [SDF].

Analistler, gazeteciler ve tüccarlar kuşkusuz ticari rekabetleri ve özellikle SEC v. Ripple Labs davası mahkeme salonunu ısıtıyor. Ancak XRP manşetlere çıkarken kripto gözlemcileri XLM’yi gözden kaçırmamalı. Özellikle sınır ötesi ödemeleri dönüştürmek için iddialı planları olduğu için.

Bu amaçla, AMBCrypto yakın zamanda Stellar, XLM ve SDF’nin gelecekteki hedefleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Stellar Geliştirme Vakfı sözcüsü Carolyn Yi ile röportaj yaptı.

Bir yıkım topu gibi “Ukrayna”

Ripple, Bhutan ve Palau ile dijital para birimi ortaklıklarını açıklayarak CBDC’ler alanında üstün gibi görünüyor. Bu arada, Stellar genellikle Ukrayna’nın elektronik Grivnası dijital para birimiyle bağlantılıdır. Ancak, bir yakalama var. Yi açıkladı,

“Elektronik Grivnası pilotunun bir CBDC olmadığını belirtmek önemlidir. Ukrayna’nın mevcut e-para mevzuatı kapsamında inşa edilen blok zinciri teknolojisi üzerine özel olarak e-para verilecek. ”

O ekledi,

“Ulusal bir dijital para biriminin çıkarılması yalnızca Ukrayna Ulusal Bankası’nın yetkisi altında gerçekleşecektir.”

Bu durumda, yatırımcılar Stellar’ın gerçek bir mavi CBDC geliştirmeye yardımcı olmasını ne zaman bekleyebilir? Ne de olsa şirket konuyla ilgili bir teknik inceleme yayınladı, bu yüzden kesinlikle gündemde olmalı. Yi, “görüşmelerin devam ettiğini” doğruladı, ancak şimdilik daha fazla paylaşılamadı.

Ancak e-grivnaya geri dönersek, AMBCrypto, TASCOMBANK’ın “Stellar’da düzenlenmiş özel elektronik Grivnası” oluşturmak ve test etmek için çalıştığını öğrendi. Bunu takiben, dağıtım Bitt’in Dijital Para Birimi Yönetim Sisteminde (DCMS) gerçekleşecek.

Yi açıkladı,

“Bu pilot, TASCOMBANK’a açık Stellar blok zincirinin birlikte çalışabilirliğini ve esnekliğini korurken varlık kontrol ihtiyaçları için yapılandırabilecekleri bir kontrol paketi sunuyor.”

Bunu takiben, elektronik Grivnası için potansiyel bir kullanım örneği, Ukraynalı mobil uygulama şirketi Diia’nın kamu çalışanları için programlanabilir bir bordrodur.

Stellar DeFi beklentisi olabilir mi?

SDF ayrıca DeFi genişlemesine odaklanıyor.

Özellikle, otomatik piyasa yapıcılar [AMMs] DEX etkinliklerini etkinleştiren anahtardır. Stellar, aynısı için yerel bir protokol özelliğine sahip ve 10 Ocak 2022 itibariyle TVL’de 40 milyon dolardan fazla kayıt yaptı. O dönem itibariyle, takasların %30’u da AMM’ler aracılığıyla gerçekleşiyordu.

Ne yazık ki, ölçeklenebilirlik taleplerinin artmasıyla Yi, Stellar’ın aynı zamanda Starlight – saniyede yüksek işlem oranları için bir Katman 2 ödeme kanalı protokolü – veya ideal olarak saniyede bir milyondan fazla ödeme üzerinde çalıştığını açıkladı. SDF yöneticisi ayrıca geliştiricileri Starlight prototipini denemeye ve geri bildirimlerini paylaşmaya teşvik etti.

“Ardından, bu teknolojinin yolda kullanıcılara fayda sağlayacağını görmek için ekosistemle etkileşim kurmak istiyoruz.”

Regülatörün evcilleştirilmesi

Kripto üzerindeki düzenleyici parıltıdan bahseden Yi, bunun “heyecan verici” olduğunu not ederken, ele alınması gereken birçok yanlış anlama olduğunu da kabul etti. Bu amaçla, SDF CEO’su ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Dijital Varlıklara İlişkin Duruşma’da konuştu.

Üstelik, SDG’ye de danışıldı Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu tarafından stabilcoin raporuyla ilgili olarak.

SDG, odaklanmayı planladığı pazarları da sıraladı. Bunlar Meksika, Brezilya, Kenya, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dır. Ölçeklenebilirlik ve katılım büyük olasılıkla en önemli öncelikler olmaya devam edecek.

Yi, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Nihayetinde, Stellar hızlı ve güvenli kesinliği korurken ölçeği artırmayı hedefliyor. “

yıldızlı bir gece boyama

Stellar’ın 2022’de kripto sahnesinde bir iz bırakmaya hazır olduğu iddia edilebilir. 2021’in başlarında MoneyGram ve Ripple, SEC’in San Francisco merkezli blockchain şirketine karşı açtığı dava üzerinde yollarını ayırdı. Ancak bir Stellar yetkilisi ilan edildi Ocak 2022’de MoneyGram, yaklaşık 300.000 uluslararası konumda kriptodan nakde dönüşümü desteklemek için katıldı.

Bununla birlikte, Stellar’ın XLM’si yazı yazılırken 0.21 dolardan işlem görüyordu. XLM, son zamanlarda bazı yükseliş ticaret faaliyetleri görmesine rağmen, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,94 dolardan hala çok uzakta. Coinbase’e göre madeni paranın tipik bir 31 günlük tutma süresi de vardı.

Kesin olan bir şey var. Birçoğu, XRP ve XLM’nin sınır ötesi havale piyasasında hakimiyet için birbirleriyle ölümüne savaştığını görmek isterken, iki kriptonun yolu uzun zaman önce ayrıldı.

Stellar’ın artık kendi yolculuğunda olduğu açık.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu