Akademi

Podcast: LimeWire’ın Geri Dönüşü İyi Bir Fikir mi?

Ayrıca bu hafta borsalar Ukrayna’nın işgaline nasıl tepki veriyor… ve Joe Biden’ın kriptoyla ilgili yürütme emri iyi bir şey mi?

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

20’li yaşların sonlarında veya 30’ların başındaysanız, LimeWire muhtemelen gençlik yıllarınızın temel dayanağıydı.

Yeni müzik almak için tek seçeneğinizin bir CD’ye 20 dolar harcamak ya da iTunes’dan 30 saniyelik bir şarkı parçası almak olduğu bir zamanda, albümleri ücretsiz olarak indirebilmek bir keşifti.

Tabii ki, müzik endüstrisi için felaketten başka bir şey değildi. Dünya çapında on milyonlarca insan, eşler arası dosya paylaşım yazılımını zirvede kullanıyordu – plak şirketleri ve milyarlarca dolarlık geliri olan sanatçılar açlıktan ölüyordu.

Ve kaçınılmaz olarak, LimeWire 2010’da müzik sektörü için “onarılamaz zarara” neden olduğunu söyleyen Amerikalı bir yargıç tarafından kapatıldığında yapışkan bir sona geldi.

2022’ye hızlı bir şekilde ilerleyin ve internetin ilk günlerinden beri en tartışmalı markalardan biri geri dönüş yapıyor – yasal olarak şüpheli geçmişini anlatan yüksek oktanlı bir tanıtım videosu yayınlıyor. Bu yılın ilerleyen saatlerinde LimeWire, yatak odalarında en yeni single’ları indirdiğini hatırlayan buğulu gözlü, nostaljik Y kuşağının ilgisini çekmeyi umarak bir NFT pazarı olarak yeniden doğacak.

Ama neden bu yeni girişim için LimeWire’ın markası kullanılıyor? Paul ve Julian Zehetmayr, geçen yıl fikri mülkiyetini devraldıktan sonra şirketin yeni eş-CEO’ları oldular. CoinMarketRecap podcast’ine şunları söylediler:

“NFT’leri ana akım haline getirmek için daha iyi bir isim olamayacağını gerçekten düşünüyoruz. LimeWire’ın inanılmaz bir marka değeri ve çok büyük bir takipçisi var. Niyetimiz bunu kendi avantajımıza kullanmak ve almaya çalışmak. [NFTs] Daha geniş bir kitleye.”

Paul ve Julian, insanların yasa dışı olarak ücretsiz NFT indirmelerine izin vermek için LimeWire’ın yeniden doğduğunu düşünebilecekleri fikrini reddediyor ve girişimciler, yeniden doğmuş platformlarında görünen tüm içerik için ücret talep etmeyi planlıyor. (Bu arada, bir geliştirici, popüler torrent sitesi The Pirate Bay’i NFT Bay olarak yeniden hayal ederek manşetlere çıktı… şüphecilerin sağ tıklayıp çizgi film maymunlarının JPEG’lerini istedikleri gibi almasına izin verdi.)

Ama burada daha büyük bir sorun var. LimeWire’ın müzik endüstrisine verdiği yıkıcı mali darbe göz önüne alındığında – koronavirüs pandemisi, karantina sırasında canlı performansların bir yıldan fazla bir süre boyunca iptal edilmesinden sonra benzer bir etkiye sahipti – uzun hafızaları olan sanatçılar siteyle çalışmayı prensip dışı olarak reddetmeyecekler mi? ?

“Her zaman biraz şüphecilik olacak… Müzik endüstrisinden bile çok fazla şüphecilik görmedik. Ve son üç aydır sanatçılar ve plak şirketleri ile konuşuyoruz. Aldığımız genel geri bildirim de son derece yüksek. olumlu. Şu anda popüler olan sanatçıların çoğu, gençlik yıllarında platformu kendileri kullandı. Genel olarak markayla iyi bir ilişkileri var.”

Paul ve Julian, LimeWire’ın küratörlüğe odaklanarak ve platformlarında görünen koleksiyonlar söz konusu olduğunda biraz daha seçici davranarak giderek kalabalıklaşan NFT pazarında öne çıkmak için rekabet ettiğini söylüyor. 10 “gerçekten büyük ana akım sanatçı” ile ortaklıklar kurulduğunu ve bazılarının yalnızca LimeWire kullanıcıları için müzik yayınlayacağını iddia ediyorlar.

Diğer CEO’lar, dijital sanatın özel sahne arkası içeriğiyle bir arada sunacağını ve görünmeyen görüntülerin yanı sıra “hayranların takdir edeceği hemen hemen her şeyi” sunacağını açıkladı.

“Aslında tamamen yayınlanmamış içerikle ilgili. Bu özel olarak üretilmiş içerikle ilgili – tipik bir süper hayranın gerçekten takdir edeceği ve karşılığında para ödemeye razı olacağı içerikle ilgili. İşte fikir bu: gerçekten de sınırlı olan özel bir şey üretmek.”

Küratörlük, daha küçük sanatçıların da platformdan dışlandığı anlamına gelmeyeceğini vurguladılar.

Paradan bahsetmişken, LimeWire aynı zamanda takas edilemeyen jetonlarını dolar cinsinden fiyatlandırmayı planlıyor – ve Julian CNBC tarafından alıntılandı: “NFT piyasasıyla ilgili sorun, çoğu platformun merkezi olmayan olmasıdır.”

Ama bir dakika: NFT platformları için ademi merkeziyetçilik ve kripto işlemleri iki önemli ilke değil mi?

“Genel olarak ademi merkeziyetçiliğin büyük hayranlarıyız, ancak aynı zamanda, kullanılabilirlik faktörü nedeniyle ana akıma gerçekten ulaşmadığına inanıyoruz… şimdi her iki dünyanın da en iyisini elde etmeye çalışıyoruz.”

Paul ve Julian, NFT’lerin blok zincirinde basılacağını doğruladı – ve LimeWire dijital koleksiyonlar için saklama sunarken, kullanıcılar isterlerse bunları kendi cüzdanlarında saklayabilecekler. Ayrıca bunun, hayranlarının çoğunun bu noktada kripto cüzdanları olmayacağından endişelenen sanatçıları yatıştırmak için olduğunu da öne sürdüler. Popüler içerik oluşturucular, yalnızca dijital varlıkları benimsemiş olan %5’lik kitleye değil, tüm hedef kitlelerine ulaşacak içerik sunmak istiyor.

Peki, LimeWire’ı, listelediği NFT’ler için bir ödeme yöntemi olarak kredi ve banka kartları da sunmayı planlayan Coinbase’den farklı kılan ne olacak?

Eh, dijital kreasyonlar için çok sık ücretlendirilen göz alıcı fiyatlardan uyumlu bir şekilde uzaklaştırılması mümkün olmayan belirteçleri daha uygun fiyatlı hale getirmeyi planlıyor. Ayrıca, sanatçıların yalnızca hayranların erişebileceği koleksiyonları bırakmalarına izin vererek NFT’lerin topluluk yönünü ikiye katlamayı planlıyorlar.

“Bu, müzisyenlere en sadık hayranlarıyla gerçekten etkileşim kurmanın bir yolunu sunuyor – onlara belirli içerikler, önceden duyurular, hatta belki de indirimli konser biletleri sağlayın.”

Paul ve Julian için bu, kripto odaklı ilk girişimleri – ancak Web2 geçmişlerinin kullanılabilirlik söz konusu olduğunda fayda sağlayabileceğine inanıyorlar. Muhtemelen komisyon ücretlerini azaltacak ve sahiplerine haftalık ödüller sunacak bir LimeWire belirteci piyasaya sürülecek. Fonlar ayrıca küçük sanatçıları desteklemek için kullanılacak – ve sahipleri platformun gelecekteki yönünü etkileyen konularda oy kullanabilecekler. Komisyon ücretleri, OpenSea ve Rarible ile karşılaştırılabilir olacak şekilde ayarlanmıştır.

İleriye baktığımızda, LimeWire’ın hangi sanatçıların lansman ortakları olduğunu açıklamaya başlayacağı Mayıs ayının sonunda bir lansman yapılması muhtemel. Platforma katılan sürekli bir müzisyen akışı sağlayarak, haftalık olarak daha fazla iş birliği ortaya çıkarılabilir. Yılın sonlarına doğru platform, film endüstrisine de odaklandı.

Bu biraz Vine’ın belgeseller için bir sosyal ağ olarak yeniden başlatılmasına veya Blockbuster’ın bir kitapçı olarak yeniden canlandırılmasına benziyor, ancak LimeWire geri döndü.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu