Kripto Para

Polygon’un TVL’nin 3 milyar dolarlık yükselişinin ardındaki daha az bilinen sebep

Polygon’un TVL’si son 24 saat içinde şaşırtıcı bir olay dönüşünde ani bir artış kaydetti. Şimdi, bu pek çok kişiyi şaşırtsa da, inceleme sırasında bu artışın 200’den fazla protokolünden sadece biri olan Balancer sayesinde gerçekleştiği gözlemlendi.

Merkezi olmayan borsa bugün protokolün yönetimini etkileyen çok önemli bir teklif için oylamayı kapattı.

Dengeleyicinin biraz dengeye ihtiyacı var

24 Şubat’ta Balancer’ın yönetim sürecini yenilemek için bir teklif sunuldu. Biri, daha büyük BAL sahiplerinden gelen bir teklife haksız destek olasılığını düzeltmeyi amaçlıyordu.

Söz konusu teklifte, ileriye dönük olarak, protokol için Hükümet Konseyi’nin teklifin haklı olup olmadığı ve kabul edilip edilmeyeceği konusunda son sözü söyleyeceği belirtildi. Ancak, Hükümet konseyi herhangi bir oy hakkına sahip olmayacaktı.

Bu teklif muhtemelen bugün oylamanın sona ermesinden sonra olumlu bir şekilde geçecek. Şu anda, teklif 39.000’den fazla oya sahip ve hepsi %100 lehinde.

Teklifi çevreleyen iyimserlik, dApp’te kilitlenen toplam değerde şaşırtıcı bir artışla sonuçlandı. DeFi Llama’dan gelen veriler, 24 saat içinde TVL’nin 2,88 milyar dolardan 6,79 milyar dolara sıçradığını gösterdi – %135 artış.

Bu, TVL’si %97 arttığı için dApp’in dağıtıldığı Polygon’a da yansıdı.

Balancer TVL 3 milyar dolar arttı | Kaynak: DeFi Llama – AMBCrypto

Özellikle çokgen, merkezi olmayan borsa için daha küçük tüccarlar tarafından tercih edilir. Özellikle zincir üstü veriler, 100 doların altındaki işlemlerin sayısının 2,27 milyonu geçtiğini ve 1000 doların altındaki işlemlerin 2 milyona ulaştığını gösterdiğinden beri.

Kümülatif olarak 1000 ila 100.000 dolar arasındaki işlemlere katılan daha büyük kohortlar 832 binin biraz üzerindeydi.

Hacim dengeleyici dağılımı | Kaynak: Dune – AMBCrypto

Burada, 36.1k adresinin %87.33’ünün zarara uğraması nedeniyle Balancer’ın yatırım konusunda bir sorunu olduğunu da belirtmekte fayda var.

Dengeleyici yatırımcılar zararda | Kaynak: Intotheblock – AMBCrypto

Protokolün tokeni BAL, Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 72 dolardan bu yana %83 düşüşle 12.1 dolardan işlem görüyor. Birçokları için bu, yeni yatırımcıların çekilmesinde bir engel olarak görülebilir. Yine de yeni teklifler ve TVL’de bir artış işe yarayabilir.

Dengeleyici fiyat eylemi | Kaynak: TradingView – AMBCrypto

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu