Akademi

Portallar nedir?

Portallar, kullanıcıların devasa bir şehri keşfetmelerine, sosyalleşmelerine ve kendi kişisel alanlarını oluşturmalarına olanak tanıyan, Solana tarafından desteklenen tarayıcı tabanlı bir meta veri deposudur.

Metaverse’lerin sürekli genişlemesindeki en büyük sorunlardan biri, deneyimlemek için genellikle pahalı donanım gerektirdiğinden erişilebilirliğidir. Bu soruna bir yanıt olarak, herkesin bir tarayıcı ve bir bağlantı aracılığıyla erişebileceği bir meta veri deposu sunmak için bir proje başlatıldı ve milyarlarca insana sürükleyici bir sanal dünyayı deneyimleme şansı verdi!

Arka plan

Portals projesi, 2021 yılında dünyanın farklı yerlerinden mühendisler, tasarımcılar ve girişimcilerden oluşan bir ekip tarafından başlatıldı.

Proje, oyun geliştirme, AR/VR geliştirme konularında geçmişi olan ve Microsoft, Disney ve Riot Games gibi küresel markalar için çalışan Adam Gomez tarafından ortaklaşa kuruldu.

Projenin ana hedefi, vatandaşların eğlenceli, korkutucu olmayan bir metaverse’de keşfetmesine, inşa etmesine, bağlanmasına ve yaşamasına olanak tanıyan sanal bir dünya yaratmaktır.

Portallar nedir?

Portallar, kullanıcıların devasa bir şehri keşfedebilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendi kişisel alanlarını oluşturabilecekleri ve pratik olarak başka bir sanal yaşam kurabilecekleri Solana tarafından desteklenen tarayıcı tabanlı bir meta veri deposudur.

Google Chrome ve Microsoft Edge gibi tarayıcılarda zengin meta veri deposuna erişilebildiği için uygulama veya uzantı indirmeye gerek yoktur.

Bu metaverse klasik simülasyon video oyunu ‘The Sims’ hissine sahiptir ve birçok tanıdık unsur nedeniyle birçok Portal sakininin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacaktır.

Portallar, konut sakinlerine konutlarını, mağazalarını ve sahip oldukları diğer kuruluşları kişiselleştirmeleri için eksiksiz ve kullanımı kolay araçlar sunar.

Bu sanal dünyanın en büyük hedeflerinden biri, şehrini yüzlerce deneyimle doldurmaktır, böylece sakinler keşfederken yapacakları şeyler bitmez.

İnşaatçılar ve Oyuncular için Tasarlandı

Meta veri deposunun tamamı hem inşaatçıları hem de oyuncuları kolaylaştırmak için tasarlanmıştır, böylece tüm oyuncuların meta veri deposunu ziyaret etmedeki farklı hedefleri karşılanır.

Sakinler ayrıca diğer insanları davet ederek ve sanal şehri daha da geliştirebilecek ilginç alanlar yaratarak teşvikler alabilirler.

Portallar, diğer metaverse projelerinin aksine, büyük arazi satışlarını hemen başlatmayacak, ancak öncelikle güçlü bir topluluk oluşturmak için şehrinin kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanacaktı.

Oda sakinleri ayrıca HTML oyunları oynayabilir, bir sanat galerisi duvarı oluşturabilir, tabloları inceleyebilir ve bir poster asabilir.

Dışarıda olduklarında, sanal konserlere katılabilir veya şehir merkezindeki atari salonlarında hemşehrileri tarafından yapılmış oyunları oynayabilirler.

Sakinler zaten metaverse içindeki deneyimlerinin tadını çıkarıyorlar, aslında zaten sinema salonları, belediye binaları, komedi barları ve hatta su altı korsan barları inşa ettiler!

Basit Sürükle ve Bırak Özellikleri

Portallar, daha önce herhangi bir simülasyon oyunu oynamamış kişiler için bile hem kripto hem de kripto olmayan yerliler için kullanıcı dostu bir ortam olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bina odaları için ‘sürükle+bırak’ kontrolü, herkesin anlayabileceği, kullanımı kolay bir komuttur ve kişiselleştirilmiş alanları daha eğlenceli hale getirir ve göz korkutucu değildir.

Bağlantılar Yoluyla İnsanları Davet Edin

Portal metaversini deneyimlemek için pahalı donanımlara gerek olmadığından, vatandaşlar bir bağlantı göndererek arkadaşlarını sanal alanlarına davet edebilirler.

Bir kez tıkladıklarında, arkadaşları nihayet özel sanal alanlarında takılabilir, oyun oynayabilir, video izleyebilir ve daha fazlasını gerçek hayattaki bir buluşma gibi yapabilir!

NFT Erişim Kartları

‘Bina Bir’ Erişim Kartı

Portal vatandaşları, ‘Bina Bir’ adı verilen bir mega yapının birimlerinden birinin mülkiyetini alabilirler ve onlara, mülkiyet kanıtı olarak hizmet edecek, karşılığı olmayan bir token (NFT) kartı verilecektir.

Kart ayrıca bir vatandaşın meta veri deposunda sahip olduğu tüm varlıklar ve üzerinde çalıştığı projeler hakkındaki verilerini de depolayacaktır.

Portallar Şehir Merkezi ve Vatandaş Kartları

Portals Downtown, Portals metaverse’inin ‘şehir merkezi’dir ve vatandaşların sürükleyici sanal alanları keşfedebileceği, Building One birimlerine göz atabileceği, öğeleri satın alabileceği ve oyun oynayabileceği yerdir.

Citizen Cards, kullanıcılara, portallarda yer alan ancak sınırlı özelleştirme özelliklerine sahip, platformun “Pod off-grids” dediği şeye erişim sağlar.

NFT’leri görüntüleyebilir ve vatandaşların arkadaşlarını davet etmesine izin verebilirler, ancak bu sınırlamalarla bile Portalların sunabileceklerinin bir tadına varırlar.

Vatandaşlar henüz metaverse’de pahalı alan satın almaya hazır değilken, bu alanlara sahip olmak iyi bir başlangıç.

Downtown’ın erken erişim önizlemesinden sonra ekip, 24 Şubat 2022’de Portal sahiplerine ‘Vatandaş Kartları’ yayınlayacak.

Portallar 5 Milyon Dolarlık Çekirdek Finansman Aldı

Portallar, Greylock, Solana Ventures, MonkeVentures, Alameda Research ve daha fazlası dahil olmak üzere yatırımcılardan 5 milyon dolarlık bir başlangıç ​​fonu aldı.

En son tohum turundan toplanan fonlar, Portal Downtown da dahil olmak üzere iddialı metaverse planlarını nihayet gerçeğe dönüştürmek için ekibini genişletmek için kullanılacak.

Ekip genişletmenin yanı sıra Portallar, vatandaşlara meta veri deposunda varlık oluşturma konusunda daha fazla seçenek sunmak için ek araçlar ve özellikler de oluşturacaktır.

Büyük Markalar Portallarda Yer Açıyor

Portalların yakın gelecekte büyük potansiyeli, kendi alanlarını kurmak için onun metaverse’ine atlayan büyük şirketlerde görülebilir.

FTX US, Binance.US, Magic Eden ve Audius dahil olmak üzere Web3 şirketleri ve markaları Portallarda yerlerini zaten duyurdular ve gelecekte daha fazla şirket kesinlikle takip edecek.

Ortaklıklar

her diyar

Portallar, metaverse alanındaki en büyük yatırımcılardan biri olan Everyrealm ile ortaklık kurdu ve Portals sanal dünyasında yeni bir alan kuran en son şirketlerden biri.

Audius

Bir blockchain müzik akışı hizmeti olan Audius, vatandaşların sanal odalarında müzik çalmalarına izin vermek için Portals ile ortaklık kurdu.

Şehrin sakinleri, daha büyük müzik toplantıları için bir ‘Audius’ Lounge’ bile inşa ettiler, bu da hizmetin platformdaki büyük öneminin bir işareti.

BridgeSplit

BridgeSplit, Solana’da NFT fraksiyonelleştirme, endeks fonları ve NFT teminatlı kredi sunan bir NFT finansallaştırma platformudur.

Şirket, vatandaşların bir NFT’nin kısmi mülkiyetine sahip olmalarını sağlayarak, varlıkları satın almayı kolay ve uygun maliyetli hale getirerek, Portals NFT’lerinin kısmileştirilmiş bir endeksini oluşturmaya yardımcı olacak.

Çözüm

Portallar, pazarın yaygara kopardığını ortaya çıkardı: Kullanımı kolay inşaat araçları, arazi mülkiyeti, NFT satışları, arkadaş davetleri, topluluk oluşturma ve daha fazlasını sunan erişilebilir bir meta veri tabanı.

Ve büyük yatırımcıların güvenine ek olarak sanal dünyasına giren şirketler ile Portals, daha da büyümek ve hatta daha büyük metaverse projeleriyle kafa kafaya gitmek için muazzam bir potansiyele sahiptir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu