Kripto Para

Ripple CEO’su, yasal notların XRP’nin bir ‘güvenlik’ olmadığını kanıtladığını söylüyor; ne kadar doğru

2012 yılında Ripple, iş modelini gözden geçirmek ve yasal riskleri azaltmak için öneriler almak için yasal bir şirkete ulaştı. Şirketin ilk analizinden sonra, Ripple çizim tahtasına geri döndü ve yeni bir teklif sundu.

Şimdi, on yıl sonra, SEC ve Ripple davasının bir parçası olarak yasal notlar açıldı ve duygular yükseliyor.

Yırtılmaya hazır

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse dedim,

“Gerçek herkesin okuması için ortaya çıktı. Gördüğümüz şey, SEC’in bu analize katılmadıklarına karar vermek için 8 yıl beklediği ve bu süreçte binlerce ve binlerce XRP sahibini (koruduğunu iddia ettikleri) yok ettiği. Görev odaklı olmak için çok fazla…”

Bu arada, Ripple Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty iddia edilen notların XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını doğruladığını söyledi. Ayrıca, o katma,

“Ripple’ın 2012’de önde gelen bir firmadan yasal tavsiye alma öngörüsüne sahip olması – açık içtihatların yokluğunda ve SEC’in dijital varlıklar hakkında konuşmaya başlamasından 5 yıl önce – alkışlanmalı…”

bu kadar güvensiz olma

Ama soru duruyor – hukuk firması tam olarak ne dedi? SEC’in bile “saygın” olarak adlandırdığı Perkins Coie, şunları söyledi:

Uygulanabilir içtihat hukukunun olmaması nedeniyle, Ripple Kredilerinin federal menkul kıymetler yasaları kapsamında “menkul kıymetler” teşkil etmediğine dair ikna edici bir argümanın yapılabileceğine inansak da, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun küçük de olsa bir risk olduğuna inanıyoruz. (“SEC”) analizimizle aynı fikirde değil.”

Yatırımcılar, bunun XRP olarak bildiğimiz Ripple Kredilerinin bir menkul kıymet olmadığını doğrulamaktan çok uzak olduğunu not etmelidir. Aslında, sorun burada yatıyor. Ripple yöneticileri XRP’yi savunurken, SEC, Ripple’ın hukuk firmasının “operasyonlarını finanse etmek için yüz milyonlarca dolar toplamak için” birkaç tavsiyesini görmezden geldiğini iddia etti.

Olmak [security] yada olmamak?

Açık Fox İş Haberleri, eski CFTC başkanı Chris Giancarlo’ya XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı konusundaki görüşü soruldu. Giancarlo ise XRP’nin olumsuzluk CFTC standartlarını uygulayan geçmiş bir yasal incelemeye dayanan bir güvenlik.
Düzenleme hakkında, o dedim,

“Kongre’nin devreye girmesine ihtiyacımız var ve iki partili bir şekilde – ve zamanın testine dayanabilmesi için iki partili olmalı – iki partili bir şekilde, bu yeni gelişmeyi düzenlemek için bir rejim kurun.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu