Altcoin HaberleriKripto Para

Ripple davasında mühürlü belgeler açıldı: Avukatlar ne diyor?

Ripple ve SEC arasında 2020’nin Aralık ayından bu yana süregelen yasal mücadelede merakla beklenen mühürlü belgeler açıldı.

Söz konusu belgeler, Ripple şirketine geçmiş yıllarda verilen bazı danışmanlıklar ve hukuki tavsiyeleri gün yüzüne çıkarıyor. Dün, TSİ geç saatlerde iki yasal not ortaya çıktı.

Şubat 2012 notu coin satışı yapılmamasını tavsiye ediyor

Şubat 2012 tarihli notta, Perkins Cole LLP hukuk bürosunun avukatları, Ripple’a coin satışı yapmamalarını tavsiye ediyor. Yatırımcılara coin satışı durumunda coin’lerin yatırım sözleşmeleri olarak değerlendirilmesi ve dolayısıyla menkul kıymet olarak sınıflandırılması riskinin artacağı belirtiliyor.

İkinci notta menkul kıymet olma riski daha az görülüyor

Öte yandan aynı şirketten o yılın Ekim ayında alınan ikinci notta ise XRP’nin federal yasalara göre menkul kıymet olarak kabul edilmeyebileceği fakat SEC’nin konuya farklı yaklaşabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Belgelerin yayımlanmasının ardından açıklama yapan Ripple Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty, “Belgeler, Ripple’ın 2012’de XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına dair aldığı bir yasal analizi gözler önüne seriyor. Ripple’ın 2012’de böyle bir tavsiye istemesi alkışlanacak bir şey. XRP, devasa bir küresel pazarda işlem görürken SEC’nin bu analize katılmadıklarını iddia etmesinin sekiz yıl sürmesi şaşırtıcıdır.” dedi.

“Ripple ve bireysel davalılar için genel olarak olumlu”

Avukat James K. Filan ise belgelerin Ripple ve bireysel davalılar için genel olarak olumlu olduğunu söyledi. Filan şu değerlendirmeyi yaptı:

“İlk not, Şubat 2012’de hazırlanmış ve Jed McCaleb ile Jesse Powell’a gönderilmiş. NewCoin satılırsa menkul kıymet gibi görüleceği belirtiliyor. Ancak Ripple daha sonra iş planını revize etti ve Ekim 2012’de ikinci bir not yayımlayan Perkins Coie’den yeni bir tavsiye istedi. Bu ikinci not Chris Larsen ve Jed McCaleb’e gönderildi. Ekim notu daha olumlu ve SEC’nin aynı fikirde olmayacağına dair küçük bir risk olduğu, ‘Ripple Kredilerinin’ menkul kıymet olarak değerlendirilmemesi gerektiği sonucuna varıyor. Notta ayrıca SEC konusunda riskleri en aza indirmek için Ripple’a atabileceği bazı adımlar önerdi.”

Filan ayrıca notların Ripple’ın ne kadar dikkatli olmaya çalıştığını gösterdiğini vurgulayarak “Bu notlarda kesinlikle Ripple’ın pervasızca davrandığını veya önemli riskleri görmezden geldiğini gösteren hiçbir şey yok. Aslında notlar bunun tam tersini gösteriyor. Ripple dikkatli hareket ediyordu.” şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2020 yılının Aralık ayında Ripple’ı ve kurucu ortak Christian Larsen ve CEO Bradley Garlinghouse’u dava etti. XRP’nin menkul kıymet niteliğinde olduğunu savunan kurum, iki ismin XRP’yi SEC’ye kayıt ettirmeden yatırımcılara sattığını ve kişisel olarak 600 milyon dolar kar elde ettiklerini öne sürdü.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu