Kripto Para

Ripple’dan sonra, NFT yaratıcıları neden SEC’in radarında bir sonraki sırada?

Değiştirilemez tokenler hakkındaki en son haberler dizisi, kripto para birimi ve blok zinciri tabanlı varlıklar için potansiyel olarak daha geniş sorunlara işaret edebilir. NFT’ler, bir kerelik dijital varlıkların satın alınmasına ve sahiplenmesine izin verir. 2021, NFT’lerin popülaritesinde büyük bir artış gördü. Ancak, farklı düzenleyiciler genellikle bu varlık sınıfının muazzam yükselişiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Sorgular, mahkeme celbi, daha fazla kırmızı bayrak

Bu tür son gelişmelerden birinde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şimdi NFT yaratıcıları ve düzenleyici ihlaller için pazar yerleri hakkında endişelerini dile getirdi. 3 Mart Bloomberg raporuna göre SEC, NFT’lerin “geleneksel menkul kıymetler gibi para toplamak için kullanılıp kullanılmadığını” görmek için bir soruşturma başlattı.

SEC avukatlarının, potansiyel olarak yasa dışı token teklifleri hakkında bilgi talep etmek için son birkaç ay içinde mahkeme celbi gönderdiği bildiriliyor. Birden fazla kişinin bir varlığın payını elinde tutmasına (ve ticaret yapmasına) izin veren kesirli NFT’lere odaklandı.

Bu baskı, Başkan Gary Gensler’in kripto piyasasının düzenlemelere uymasını sağlama vizyonuyla uyumludur. NFT’ler, bir işleme dahil olan bir “yatırım sözleşmesi” olup olmadığını belirlemek için SEC tarafından kullanılan bir standart olan Howey Testini geçmeleri halinde menkul kıymetler olarak kabul edilecektir.

Endüstri dostu duruşları nedeniyle “Kripto Anne” olarak bilinen Komisyon Üyesi Hester Pierce, geçen Aralık ayında bazı NFT’lerin SEC’in kapsamına girebileceğini söyledi. Bir röportajda, Pierce iddia etti,

“NFT manzarasının genişliği göz önüne alındığında, bazı parçaları bizim yetki alanımıza girebilir. İnsanların, NFT’lerin menkul kıymetler düzenleyici rejimine girebileceği potansiyel yerler hakkında düşünmesi gerekiyor. ”

Popüler bir sanal para birimi borsası olan BlockFi, çok uzun zaman önce sıcakla karşı karşıya kaldı. Bu yılın Şubat ayında, SEC ve eyalet düzenleyicileri 100 milyon dolarlık rekor bir para cezası verdi. Bununla birlikte, artan inceleme göz önüne alındığında, daha fazla borsa benzer bir kaderle karşı karşıya kalabilir.

Kulübe hoşgeldin

SEC, Başkan Gary Gensler altındaki diğer kripto para birimi projelerine benzer şekilde sert bir yaklaşım benimsedi. Dijital varlık endüstrisi ayrıca düzenleyici gözetim için CFTC ile boynuzları kilitledi.

Kilit bir yasal soru, NFT’ler dahil dijital varlıkların menkul kıymet olup olmadığıdır. Bu durumda, hisse senetleri ile aynı kurallara tabi olacaktır. Bu bağlamda, XRP’nin oluşturulmasına ve dağıtımına bağlı olan Ripple Labs, oldukça önemli ölçüde zarar gördü.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu