Kripto Para

Rusya finansal bir çöküşle karşı karşıya mı? Bu son yasak ortaya koyuyor …

Ukrayna ihtilafı sırasında birçok Rus bankasının SWIFT sisteminden men edilmesinden sonra, Moskova mali bir çöküşle karşı karşıya kaldı.

Ancak o zamandan beri genel varsayım, kripto paranın Rus bireylerinin ve işletmelerinin imdadına yetişeceği yönündeydi. Ancak görünen o ki kripto bile bu yaptırımların etkisini atlatamıyor.

Kripto çöküşü

Bildirildiğine göre Singapur, finansal kurumların kripto liderliğindeki işlemlere ekonomik yaptırımlara bir boşluk olarak izin vermesini yasaklayacak. Nitekim dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya ve Rus halkıyla iyi ilişkilere değer vermeye devam ederken, Rusya’nın başka bir egemen devletin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmesini kabul edemeyiz.”

Ve, bu onun sonu değil. Basında çıkan haberler, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa Birliği’nin bile Rusya’daki kripto işlemlerini engellemenin yollarını aradığını doğrulamıştı. Bu arada, ruble Rus nüfusunun sıkıntılarını artırarak aşağı doğru ilerliyor.

Bununla birlikte, ülkede kendi kendini düzenleyen bir kurum olan Japonya Sanal ve Kripto Varlıklar Borsası Birliği’nin (JVCEA) Rusya’da borsaya dayalı işlemlere yönelik bir yasağı tartıştığı bildiriliyor. Tokyo merkezli borsa Coincheck’in başkanı JVCEA başkanı Satoshi Hasuo bir medya yayınına şunları söyledi:

“Hangi özel önlemlerin mümkün olduğunu düşünmek için Finansal Hizmetler Ajansı ile birlikte çalışacağız.”

Rapora göre, Avrupa Birliği maliye bakanları, “özellikle kripto varlıklarının kullanımı yoluyla yaptırımların herhangi bir şekilde atlatılmasını önlemek için eylemleri daha fazla araştıracaklarını” da belirttiler.

“Yaptırımlar” doğrultusunda kripto işletmeleri

Gelişme, Kraken, Coinbase ve Binance dahil olmak üzere birçok kripto borsasının Rus hesaplarını genel olarak dondurmayı reddetmesinin ardından geldi. Ukrayna’nın doğrudan yasak çağrısına rağmen, Avustralya’nın büyük kripto para borsaları bile yerel raporlara göre dikkate almadı.

Bununla birlikte, o zamandan beri, bu kripto işletmelerinin bazıları tarafından ek danışmanlık hizmeti verildi. Binance yaptığı açıklamada, uluslararası yaptırımlar doğrultusunda da kurallar koyacağını duyurdu. Bunu yapmak için borsa, yaptırım uygulanan Rus bankalarının kart sahiplerinin bunları platformda kullanmasını yasakladı. Ayrıca, Binance’in yaptırım uygulanan kişilerin erişimini de engellediği bildirildi.

Benzer bir duyuru Circle’dan geldi. Bir yayında kaydetti,

“Uymak için Circle, Rusya’da verilen kartlardan yapılan kart ödemeleri de dahil olmak üzere Rusya’da bulunan hesaplardan yapılan tüm fiat ödemelerini geçici olarak devre dışı bırakıyor. Bu, işinizi etkileyebilir ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. ”

Yaptırımları hafifletmek için kripto yok mu?

Şimdi soru, Rusya’daki kripto talebindeki tahmin edilen bir artışın ortasında bu artan baskının etkisinin ne olacağı sorusu ortaya çıkıyor. Kayda değer olan şey, Rusya Merkez Bankası’nın yaptırımların etkisini azaltmak için kripto üzerindeki pozisyonunu değiştirmeyi reddetmesidir. Rusya Merkez Bankası Finansal Teknolojiler Departmanı Başkanı Maria Telegina, yerel basına merkez bankasının Rusya’da kripto para ihracı, madenciliği ve dolaşımı yasağını hala desteklediğini doğruladı.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu