Akademi

Satış Slaydı ve SEC İncelemesi Arasında NFT’ler için Çifte Darbe

Kripto yöneticisi Ryan Carson geçtiğimiz günlerde – ICO’ların patlamasından farklı olmayan – “büyük bir NFT kazasının” ufukta olduğu konusunda uyardı.

ABD’li düzenleyiciler, bu koleksiyoncuların bazılarının menkul kıymet yasalarını çiğnemiş olabileceğine dair endişeler arasında, takas edilemeyen token piyasasını inceliyor.

Bloomberg’e göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, NFT’lerin geleneksel menkul kıymetler gibi para toplamak için kullanılıp kullanılmadığını inceliyor.

Bir varlığın kolayca alınıp satılabilen daha küçük parçalara ayrıldığı kesirli NFT’ler, özel bir ilgi alanı olarak belirlenmiştir.

Bloomberg raporu, SEC avukatlarının sorgu ve celp gönderdiğini, ancak bunun her zaman yaptırım eylemine yol açmadığını vurguladı.

2017 ve 2018’de popülaritesi patlayan ilk madeni para teklifleri, benzer incelemelerle karşı karşıya kaldı ve bazı projelere milyonlarca dolarlık para cezası verildi.

Bir NFT bir menkul kıymet olarak tanımlanırsa, hisse senetleri ile aynı kurallara girer. Son aylarda piyasaya sürülen çeşitli dijital koleksiyon ürünleri, yetkilileri, takas edilemeyen bazı tokenlerin bu kategoriye girebileceği konusunda uyarmaya sevk etti – ve gerçekten de, pazar yerleri, onları SEC ile sıcak suya indirebilecek projeleri listelemekten kaçınmak için adımlar atıyor.

Bütün bunlar CryptoSlam’den veri olarak geliyor! NFT’lere olan talebin son 30 gün içinde önemli ölçüde soğuduğunu gösteriyor.

Verileri, bu dönemde satışların %32 düşüşle 2,8 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, hayran tokenlarına olan talep, aynı zaman diliminde %55 oranında arttı ve işlemlerin değeri 1,7 milyar dolara ulaştı.

Hangi NFT koleksiyonları sıcak (ve hangileri değil) düzenli olarak doğrar ve değişir. Bored Ape Yacht Club, satışlarının toplam değerinin son 30 gün içinde %60 gibi büyük bir düşüşle toplamda 111 milyon $’a düştüğünü gördü. CryptoPunks %20 daha mütevazı bir düşüş yaşarken, Axie Infinity %20 düştü.

Adil olmak gerekirse, Şubat ayı rakamları, kripto piyasaları kururken bile NFT talebinde rekor kıran Ocak ayına kıyasla her zaman zor olacaktı.

Dune Analytics’ten elde edilen veriler, dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea’deki aylık işlem hacminin Ocak ayı boyunca 4,95 milyar dolar olduğunu gösteriyor – Ağustos ayında belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,4 milyar doları geride bıraktı.

Şubat ayının toplam hacimleri 3,6 milyar dolara ulaşırken – rekordaki en iyi ikinci ay olmaya yetecek kadar – bu, Ocak ayına kıyasla %27’lik bir düşüş oldu.

Kripto yöneticisi Ryan Carson geçtiğimiz günlerde – ICO’ların patlamasından farklı olmayan – “büyük bir NFT çöküşünün” ufukta olduğu konusunda uyardı ve Coinbase’in pazarını kitlelere sunmasından altı ay sonra gerçekleşeceğini tahmin etti.

Ünlü sanatçıların bire bir eserlerinin, seçkin kulüplere üyelik sunan NFT projelerinin ve CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club gibi erken dönem projelerinin geçerli birkaç kategori arasında olacağına inanıyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu