Akademi

SCRT Coin Nedir? SCRT Coin Yorum ve Geleceği

Secret Network (SCRT), varsayılan olarak akıllı sözleşmeler için veri gizliliğine sahip bir blok zinciri olan Secret Network’ün yerel tokenidir ve hem izinsiz hem de gizliliği koruyan uygulamalar oluşturmanıza ve kullanmanıza olanak tanır. Peki, SCRT coin nedir? SCRT coin yorum ve geleceği

Secret Network (SCRT), varsayılan olarak akıllı sözleşmeler için veri gizliliğine sahip bir blok zinciri olan Secret Network’ün yerel tokenidir ve hem izinsiz hem de gizliliği koruyan uygulamalar oluşturmanıza ve kullanmanıza olanak tanır.

Bitcoin gibi kripto para birimleri, merkezi para birimi sistemlerinde eksik olan bir şeffaflık katmanıyla güvenli işlemlere olanak sağlamalarıyla ünlüdür.

Ancak, bu işlemler herkes tarafından görüntülenebildiğinden, bu şeffaflık iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Blockchain ile ilgili önemli bir sorun, tüm verilerin herkese açık olarak paylaşılmamasıdır. Örneğin, çoğu insan finansal bilgilerini paylaşmak istemez.

SCRT Coin Nedir?

Secret Network, şifreli akıllı sözleşmeler sağlayan ve eksiksiz veri gizliliği sağlayan bir blok zinciri platformudur. Girişleri ve çıkışları bir protokol düzeyinde şifreleyerek geleneksel akıllı sözleşmeleri geliştirir. Secret Network, merkezi olmayan uygulamalarda (DApp’ler) toplanan ve depolanan tüm hassas bilgilerin gizliliğini sağlar.

Blok zinciri işlemleri herkes tarafından görülebildiği için blok zinciri alanındaki gizlilik garanti edilmez. Bir işlemi başlatan adres anonim olsa bile, bu işlemi analiz etmek ve bilgilerini belirli varlıklara bağlamak yine de mümkündür. Halihazırda devlet kurumlarının bu öncülü kullanan kripto para birimi izleme araçları oluşturduğuna dair raporlar var ve bu, dijital güvenlik ve veri gizliliğinin sıcak konular olduğu bir dünyada bir sorun.

Blockchain teknolojisi, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları, platformları ve tokenleri, hassas verileri daha önce hiç mümkün olmayan şekillerde işleyen sayısız endüstriyi bozmaya hazır. Aslında, DeFi merkezi bir otoritenin onayı olmadan dijital ödemeleri etkinleştirerek finansal ortamı tamamen değiştirmeye hazırlanıyor.

Akıllı sözleşmeler, DeFi’nin başarısında büyük rol oynuyor. Bunlar temel olarak bir blok zincirinde yönetilen ve DApp’ler oluşturmak için kullanılabilen kendi kendini yürüten kod parçalarıdır. Ancak, varsayılan olarak genellikle geneldirler. Bu, DApp’ler tarafından halka açık bir blok zincirinde kullanılan ve toplanan tüm verilerin halka açık olduğu anlamına gelir. Bu, hassas kullanıcı verilerini işleyen DApp’ler için büyük bir sorun.

Secret Network’ün çözümü sıfırdan şifrelemedir. Secret Foundation’ın kurucusu Tor Bair, buna “programlanabilir gizlilik” diyor ve Monero gibi gizlilik merkezli kripto paraların sunduğu işlemsel gizliliğin ötesine geçiyor. Platformda oluşturulan akıllı sözleşmelerin hesaplanmasını güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için “gizli düğümler” adı verilen bir bilgisayar ağına dayanır. Düğümler, güvenli, özel hesaplamayı etkinleştirmek için sözde güvenilir yürütme ortamı (TEE) kullanır. TEE teknolojisi, akıllı telefonlar ve video oyun konsolları da dahil olmak üzere çok sayıda platformda verileri güvenli bir şekilde işlemek için zaten kullanılıyor ve böylece varsayılan olarak veri gizliliğini koruyor. Akıllı telefonlar, parmak izleriniz gibi hassas biyometrik verileri böyle işler.

Secret Network Nasıl Çalışır?

Secret Network’ün akıllı sözleşmeleri, varsayılan olarak şifrelemeyi ve veri gizliliğini korumak üzere tasarlandıkları için “gizli sözleşmeler” olarak adlandırılır. Rust programlama dilinde yazılan gizli sözleşmeler, DApp’lerin şifrelenmiş verileri, uygulamaları güçlendirmek için gereken hesaplamayı yapan gizli düğümlere bile ifşa etmeden kullanmasına izin verir. Kullanıcılar, neyin ve kiminle paylaşıldığı üzerinde tam kontrole sahiptir. Üçüncü taraflara hassas verilerini görüntüleme olanağı veren “görüntüleme anahtarları” oluşturma seçeneğine sahiptirler.

Bunu şu şekilde düşünün: Zcash, Dash ve Monero gibi gizlilik merkezli kripto paralar Bitcoin’e özel alternatiflerse, Secret Network’ün gizli sözleşmeleri, Ethereum’un akıllı sözleşmelerinin gizlilik merkezli bir evrimidir. Şeffaflığı korurken hassas verilere bir gizlilik ve güvenlik katmanı eklerler. Bu benzersiz işlevsellik, kullanıcıları korur – özel verileri gizli tutar.

Secret Network Ne İçin Kullanılır?

Gizli sözleşmelerin ve TEE’nin birleşimi, diğer blok zincirlerinde mümkün olmayan benzersiz kullanım durumlarına izin verir. Secret Foundation, Secret Network için gizli DeFi uygulamaları, değiştirilemez tokenler (NFT’ler), kripto açık artırmaları, borsalar, oyunlar ve daha fazlası gibi çok çeşitli potansiyel kullanım örnekleri mevcut. İşte iki anlamlı kullanım durumu.

SCRT

Secret Token (SCRT), Secret Network’ün yerel tokenidir. Alıcı, bakiye ve işlem tutarının şifrelenebilmesi açısından Monero (XMR), Dash (DASH) ve diğer gizlilik tokenlerine benzer. Secret Network tarafından sağlanan programlanabilir gizlilik, anonimlik ve gizlilik sağlar. SCRT sahipleri, bakiyelerini üçüncü şahıslara açıklamak isterlerse bir görüntüleme anahtarı oluşturmalıdır.

SCRT, bir para birimi olarak işlev görmenin yanı sıra, Secret Networkdaki uygulamaları kullanmak ve zincir içi yönetişim için gereken ücretleri ödemek için de kullanılır. Kullanıcılar, gizli düğümler haline gelmek ve ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için SCRT tokenlerini “paylaşmalıdır”. Tokenlerin ayrıca ağın yönetimine katılmaları ve geleceğine karar veren tekliflere oy vermeleri gerekiyor.

Kasım 2021 itibariyle, SCRT’nin dolaşımdaki bir arzı var. Dolaşımdaki arz, halka açık olan ve kripto para biriminde dolaşan kripto para birimlerinin veya tokenlerin sayısıdır. Gelişmekte olan bir kripto para için etkileyici bir piyasa değeri var.

Sienna (SIENNA)

Sienna (SIENNA), Secret Network’te bulunan başka bir token’dır. Düşük işlem ücretleri ile özel ticaret, borç verme ve ödünç almayı sağlayan bir DeFi alışverişi ve protokolü olan Sienna platformunun yerel madeni tokenidir. SIENNA tokenleri, bir değer deposu olarak ve Sienna platformunun geleceğine ilişkin tekliflere oy vermek için kullanılabilir.

Sienna’nın ayrıca Ethereum’da bulunan ve Secret Network üzerindeki Ethereum köprüsü ile uyumlu olan sarılı SIENNA (wSIENNA) bir ERC20 sürümü vardır. Kullanıcılar, SIENNA tokenlerini köprüde kilitleme ve wSIENNA’yı basma seçeneğine sahiptir, bu da tokenleri Ethereum ekosisteminde harcamalarını kolaylaştırır. SIENNA’nızı geri istiyorsanız, wSIENNA’yı köprüye geri göndermeniz yeterlidir; Secret Network tokenleri size geri bırakacaktır.

SIENNA tokenlerinin toplam arzı 10 milyon ile sınırlandırılmıştır. Eylül 2021’de piyasaya sürülen oldukça yeni bir token. Piyasa değeri Kasım 2021’e kadar 42 milyon dolara ulaşmayı başardı.

SCRT Coin Yorum ve Geleceği

Blockchain teknolojisi, finans, sağlık, makine öğrenimi ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi sektörde birçok potansiyel uygulamaya sahiptir. Bununla birlikte, gizlilik olmadan, bu potansiyel kullanım durumlarının hiçbiri, özellikle finans alanında gerçekten başarılı olamaz ve Secret Network’ın devreye girdiği yer burasıdır.

Secret Foundation’ın amacı, varlıkları farklı ağlar arasında aktarabilen zincir dışı köprüler kullanarak her blok zincirine gizlilik getirmektir. Aralık 2020’de Secret Network, Ethereum ve Secret Network arasında varlıkların transferine izin veren Secret Ethereum Bridge’in lansmanını duyurdu. Ayrıca gelecekte daha birçok köprüyü piyasaya sürme planları da var.

Proje, DeFi’de büyük bir baskı yapıyor. Şubat 2021’de merkezi olmayan bir borsa olan SecretSwap’ı piyasaya sürdü. SecretSwap, SCRT ve ağdaki tüm tokenler (SIENNA gibi) için otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM). Borsada satın alınan tokenler, ağdaki diğer DApp’lere özel olarak aktarılabilir veya köprüler üzerinden diğer blok zinciri ağlarına gönderilebilir.

Projenin şu anda en büyük hedefi küresel kabul. Gizli sözleşmeler kullanarak uygulamalar geliştirecek ve ağın potansiyelini gizlilik merkezli bir blok zinciri olarak sergileyecek geliştiricileri çekmek için teşvikler yarattı.

BlockTower Capital, Arrington XRP Capital, Spartan Group, Skynet Trading ve daha fazlası dahil olmak üzere Secret Network’e ilgi gösteren ve yatırım yapan birçok tanınmış kuruluş zaten var.

Secret Network, dünya yavaş yavaş daha fazla gizlilik merkezli hizmetlere yönelirken önemli bir potansiyele sahiptir. Özel akıllı sözleşmeler sunan ilk blok zinciri projesi olmayabilir, ancak TEE çözümünün basitliği sayesinde, pazarı ele geçirmek ve küresel olarak benimsenmek için harika bir konumda.

 

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu