Kripto Para

SEC v. Ripple: Bir hukuk firmasından gelen notların mührünün açılmasından kim yararlanacak?

Yağmur yağınca yağar derler. SEC’e karşı Ripple Labs davası, mahkemenin bir dizi dosyalama ve notun mührünün kaldırılmasını emrettiğini gördüğü için durum buydu. Beklendiği gibi, XRP topluluğu bütün gece bir kargaşa içindeydi.

Özellikle ilgi çekici olan, bir hukuk firmasının Ripple’ın iş modelini üstlendiğini ve XRP’nin kullanım durumlarını ortaya çıkaran iki mühürsüz nottur.

Bana burada biraz kredi ver

2012’de Ripple, iş modelini gözden geçirmek ve herhangi bir yasal tehdidi öğrenmek için uluslararası hukuk firması Perkins Coie’ye danıştı. Hukuk firmasının Şubat 2012’deki ilk analizinden sonra, Ripple revize edilmiş bir plan sundu.

Ekim 2012’de Perkins Coie, Chris Larsen ve Jed McCaleb’e Ripple Kredilerinin riski hakkında bir mektup yazdı. [which we know as XRP] bir güvenlik olarak kabul ediliyor. Analizde belirtilen,

Uygulanabilir içtihat hukukunun olmaması nedeniyle, Ripple Kredilerinin federal menkul kıymetler yasaları kapsamında “menkul kıymetler” teşkil etmediğine dair ikna edici bir argümanın yapılabileceğine inansak da, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun küçük de olsa bir risk olduğuna inanıyoruz. (“SEC”) analizimizle aynı fikirde değil.”

Bunu takiben, hukuk firması Ripple’ı Ripple Kredilerini bir “yatırım fırsatı” olarak tanıtmaması konusunda uyardı. Hukuk firması ayrıca Ripple’ın SEC’den bir “eylemsizlik mektubu” almasını önerdi.

Perkins Coie ayrıca, alıcıların Ripple Kredilerini bir yatırım olarak görme riski konusunda uyardı ve şunları söyledi:

“Ripple Kredileri ikincil piyasada alınıp satılırsa, Ripple Kredisi satın alan kişiler artan talep ve sınırlı arzın neden olduğu artan değer beklentisiyle bunu yapabilir.”

Eski federal savcı James K. Filan, notların “Genel olarak Ripple için olumlu” şirketin yasal bir tartışmadan kaçınmak için adımlar attığını gösterdiği gibi.

Ancak, SEC’in kendi görüşü vardır. Amerikan düzenleyici, 22 Nisan 2021 tarihli mühürsüz bir notta şunları bildirdi:

“… Ekim 2012 Notu, XRP satışının federal menkul kıymetler yasalarına tabi olma riskini azaltmak için en az iki tavsiyeyi (her ikisi de Ripple sonunda görmezden geldi) içeriyordu.”

Tahmin edilebileceği gibi, bu öneriler Perkins Coie’nin Ripple Kredilerini yatırım fırsatları olarak tanıtmaya karşı uyarıları ve Ripple’ın SEC tarafından yayınlanan eylemsizlik mektubu alması tavsiyesiydi.

Mühürlenmemiş dosyalar, Ripple’ın Adil Bildirim Savunmasını güçlendirme veya tanklama gücüne sahip olabilir.

Bir faturayı istediğin gibi gönder. . .

Bir başka yakıcı soru, SEC’in Kurumsal Finansman Bölümü eski Direktörü’nün 2018’de dijital varlıklarla ilgili konuşmasıyla ilgili.

Üç yıl sonra, konuşmanın bir fikir olup olmadığı veya SEC yetkilileri tarafından piyasa katılımcılarına rehberlik etmek için gerçekten kullanılıp kullanılmadığı konusunda hala yasal bir kafa karışıklığı var.

17 Şubat 2022 itibariyle, SEC mahkemeyi, bağlam için sadece temiz kopya yerine konuşmanın önceki taslaklarına ve diğer ilgili belgelere bakmaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu