Kripto Para

SundaeSwap’ın topluluk yönetim planları Cardano’ya nasıl fayda sağlayabilir?

Cardano’nun yerel merkezi olmayan kripto para borsası (DEX) SundaeSwap, başından beri çeşitli zorluklarla dolu kolay bir başlangıç ​​yapmadı. Bununla birlikte, DEX, topluluk yönetişimi yoluyla tamamen merkezi olmayan bir platform olma yolunu çizdiği için cesur olmaya devam ediyor. Bu, İlk Bahis Havuzu Teklifinin Cardano’nun yerel tokeni ADA’nın ademi merkeziyetçiliğine zarar vermesinden günler sonra.

28 Şubat’ın başlarındaki bir blog gönderisinde borsa, protokolün yönetimini topluluğa devretme planlarını vurgularken, bu yapının tam ademi merkeziyetçilik için önemine dikkat çekti. kaydetti,

“Akıllı sözleşme kontrollü oylama ve yönetişim yoluyla topluluk rehberliği, topluluk üyeleri arasında doğrudan, güvene dayalı olmayan etkileşimi kolaylaştıran sahipsiz bir pazar yeri yaratmanın temel bir adımıdır.”

Bununla birlikte, Cardano’nun mevcut işlem boyutu parametreleri nedeniyle eksiksiz topluluk yönetimine yönelik planın çok uzakta olabileceğini ortaya koydu. Bunun nedeni, SundaeSwap protokolünün akıllı sözleşmelerindeki yönetişim yeteneklerinin, şu anda ağda bulunmayan 16 kb’den büyük işlemler gerektirmesidir. Ancak borsa, Babbage HFC güncellemelerinin 2022’de IOG tarafından uygulanmasından sonra, tam akıllı sözleşme kontrollü yönetimin uygulanabileceğinin umutlu olduğunu belirtti.

Ancak bu arada, blog gönderisinde, geliştirme ekibi tarafından yönetişim önerilerini ve gelecekteki olası teklifler üzerindeki sıcaklık kontrollerini tartışmak için SundaeSwap Anlaşmazlığı’nda “Sundae DAO” adlı bir yönetişim kategorisi oluşturuldu. Ek olarak, geliştiriciler tarafından teklif oylaması, yönetim sıcaklık kontrolleri ve genel DAO tartışması için bir SundaeSwap Governance Discourse forum panosu da oluşturuldu.

Bu, tam DAO bağımsızlığına yönelik bir başlangıç ​​mekanizması sağlayacak ve öncelikle hafif protokol teklifleri için topluluk teklifi oylamasında kullanılacaktır. Ancak, önemli protokol parametresi değişiklikleri içeren tekliflerin resmi SundaeSwap Yönetişim Arayüzünden geçmesi gerekecektir.

Burada, SundaeSwap’ın topluluk oylamasıyla ilgili önceki deneyiminin felaket olduğu ortaya çıktı, çünkü İlk Hisse Havuzu Teklifi (ISPO) milyarlarca ADA’nın çok az sayıda hisse havuzu operatörünün elinde toplanmasına neden oldu. Kısa süre sonra bu değişiklikleri hafifletmek için ters bir ISPO’yu yürürlüğe koyarken, bu tür merkezileştirmenin etkilerinin tüm Cardano ağı için geniş kapsamlı olabileceği ortaya çıktı.

Yine de SundaeSwap, ağdaki en popüler merkezi olmayan borsa olduğu ve akıllı sözleşmesinde kilitlenen toplam ADA sayısı açısından %98’in üzerinde bir hakimiyete sahip olduğu için Cardano’nun üstünlüğü olmaya devam ediyor. Cardano’nun 116.07 milyon dolarlık DeFi TVL’sinin 114.06 milyon doları SundaeSwap’ta kilitlendi.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu