Akademi

Tutuklamalar 4,5 Milyar Dolarlık Kripto Para Aklamanın Kolay Olmadığını Gösteriyor

Güvendikleri taktiklerden bazılarını ortaya çıkaran yeni ayrıntılar ortaya çıktı ve önemli bir çıkarım şu: Ticaret platformları tarafından uygulanan Müşterinizi Tanıyın çeklerinin işe yaradığını.

Heather Morgan ve Ilya Lichtenstein’ı çevreleyen iddialar, kripto para birimini aklamaya çalışmanın değerinin 4,5 milyar dolar kolay değil.

Çift karşı karşıya 20 2016 yılında Bitfinex kripto borsası saldırıya uğradığında çalınan fonları temizlemeye çalıştıkları iddiaları üzerine yıllarca hapis yattı.

Güvendikleri taktiklerden bazılarını ortaya çıkaran yeni ayrıntılar ortaya çıktı ve önemli bir çıkarım şu: Ticaret platformları tarafından uygulanan Müşterinizi Tanıyın çeklerinin işe yaradığını.

Elliptic’e göre, 2017 yılında Alphabay darknet pazarına el konulup kolluk kuvvetleri tarafından kapatıldığında, şüphelilerin belirlenmesinde önemli bir adım atıldı.

Bitfinex hackine bağlı BTC bu platform aracılığıyla gönderildi – ve Alphabay’ın tüm fonları nasıl bir araya topladığı göz önüne alındığında, bu, bir karıştırma hizmetiyle aynı etkiyi sunacak, işlem geçmişlerini gizleyecek ve sahiplerin izlenmesini zorlaştıracaktır.

Elliptic, kapatmanın ardından dedektiflerin Alphabay’ın dahili işlem günlüklerine erişebileceklerini ve bu sayede Lichtenstein adına açılmış bir kripto para cüzdanına giden parayı takip edebileceklerini iddia ediyor.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Morgan ve Lichtenstein’ın bir kripto borsasında yedi hesap açtığına inanılıyor – ancak erişimleri, kullandıkları kimlikler doğrulanamadığı için donduruldu. Bu etkili bir şekilde ayrıldı 186,000 dolar ulaşılamaz.

Ancak tüm ticaret platformları bu kadar sağlam olan kontrolleri zorunlu kılmadı. Ayrıca, kripto paranın ön ödemeli banka kartlarıyla değiştirilmesine izin veren başka bir borsa kullandılar – parayı Uber yolculuklarına, Hotels.com rezervasyonlarına ve PlayStation satın almaya harcadılar.

Bir şekilde kaçınılmaz olarak, fonları değiştirilemez token satın almak için kullandıkları da iddia ediliyor.

Bu atılımın bazı ilginç yan etkileri oldu.

Bitfinex, bir dizi aksiliğin ardından 2019’da UNUS SED LEO adlı yeni bir kripto para birimi kurmuştu. Bu hack’in yanı sıra, borsanın ödeme işlemcisi, 2018’de hükümetin fonlarına kısmi el koymasına maruz kaldı. Bir teknik incelemede, Bitfinex – bu hackten kaybedilen kripto paranın geri alınması durumunda – söz verdi. %80 Geri kazanılan net fonların yüzdesi, jetonları geri almak için kullanılacaktır.

Tüm bunlar, LEO’nun değerinde çarpıcı bir artışa katkıda bulundu – ve CoinMarketCap verileri, LEO’nun ralli yaptığını gösteriyor. %47 son 24 saat boyunca uzanan %80 geçen hafta boyunca.

Bazı analistler, dramanın Bitcoin için aşırı derecede yükseliş olabileceğine inanıyor – kripto çalmaktan kurtulabileceklerine inanan siber suçluları caydırıyor ve yıllar önce Bitcoin’i kaybetmiş olanlara umut veriyor. FRNT Financial’ın CEO’su Stephane Ouellette, Bloomberg’e şunları söyledi:

“Bunun, gelecekteki sofistike ve kurumsal yatırımcıların alandaki karşı taraf riskini değerlendirmesi üzerinde büyük bir etkisi olması çok muhtemel. Altı yıl önce sektördeki daha yeni bir zamandan gelen bir hack’in bile çözülebileceğini bilmek, zihinleri değiştirecek. birçokları için içgörü.”

Kripto varlık alanının olgunluğu, aynı zamanda, kolluk kuvvetlerinin çalınan kripto para birimlerinin akışını izlemesine yardımcı olmakla görevli uzmanlar olan birkaç blok zinciri istihbarat firmasının yaratılmasına da yol açtı.

Geçen yılın sonlarında, 2014 yılında Gox Dağı çöküşünden etkilenenler için de bir rehabilitasyon planı oluşturuldu. 850.000 BTC çalındı. Aşağı yukarı 150.000 BTC Daha sonra kurtarıldı ve Bitcoin’in dolar değerindeki artış, kurbanların çoğunun bir gecede milyonerlere dönüşeceği anlamına geliyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu