Akademi

Ukrayna, Kripto Bağışları 30 Milyon Doları Geçerken Airdrop Planlıyor

Kripto paranın bir kısmı sivillere gıda, gaz, ilaç ve ateşli silah sağlamak için kullanılırken, orduya fon sağlamak için başka bir cüzdan ayrıldı.

30 milyon doları aşan kripto para birimleri şu anda Ukrayna’ya bağışlandı ve ülke, finansal katkı sağlayanlara bir airdrop gerçekleştirme planlarını duyurdu.

Ukrayna’nın Kuna borsasının kurucusu Michael Chobanian, daha küçük miktarlarda altcoinlerin yanı sıra büyük miktarlarda Bitcoin, Ether, DOT ve Tether taahhüt edildiğini gösteren bir elektronik tablo paylaştı.

Bu fonların yarısına yakınının zaten dağıtıldığına inanılıyor. Bazıları sivillere gıda, gaz, ilaç ve ateşli silah sağlamak için kullanılırken – büyük şehirlerde baş gösteren insani kriz korkuları arasında – orduya fon sağlamak için başka bir cüzdan ayrıldı.

CoinDesk’e konuşan, Chobanian, fonların nasıl kullanıldığı konusunda mümkün olduğunca fazla şeffaflık sağlamaya kararlı olduğunu söyledi – ancak aynı zamanda biraz sağduyu gerektiği konusunda da uyardı.

Kuna borsasının, kripto para birimlerini gerektiğinde itibari paraya dönüştürmek için hükümetle yakın bir şekilde çalıştığını, çünkü yetkililerin dijital varlıkları yönetme konusunda çok az deneyime sahip olduğunu açıkladı. DOT gibi daha küçük kripto para birimlerinde yapılan katkılar da daha iyi bilinen ve daha yaygın olarak kabul edilen BTC ve USDT’ye dönüştürülmektedir.

Bir dizi yüksek profilli girişimci ve geliştirici, Ukrayna’ya yardım teklifinde bulundu.

Polkadot’un kurucusu Gavin Wood, bir 5 milyon dolar katkıların yapılabileceği bir DOT adresi yayınladıysa ülkeye bağış.

Bazıları onu platformunun reklamını yapmaya çalışmakla suçladı ve Wood’un neden bağışını bunun yerine BTC veya ETH’ye çeviremeyeceğini sordu.

Ukrayna başlangıçta hafta sonu BTC, ETH ve USDT’yi kabul etmeyi planladığını açıklamıştı. Hafta sonu ülkenin resmi Twitter hesabında bağışların gönderilebileceği kripto adresleri yayınlandı. Bunun birdenbire ortaya çıktığı ve bir hükümet web sitesindeki duyuruyla desteklenmediği göz önüne alındığında, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de dahil olmak üzere bazıları bir hack olabileceğinden şüpheleniyor.

Cumartesi günü, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı CoinMarketCap’e mesajların gerçek olduğunu ve iletişimlerinin güvenli olduğunu doğruladı. O dedi:

“Ukrayna’nın zaferine katkıda bulunmaya ve uluslararası toplumu Ukrayna’da olup bitenler konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Fonları en verimli şekilde kullanacağız: Mümkün olduğu kadar çok Rus askerini yok etmek için. Gerçek bizim. Savaşabiliriz. bu kötülük sadece birlikte!”

Ukrayna’nın önerdiği uçakla ilgili ayrıntılar kabataslak, ancak Başbakan Yardımcısı Mykhalio Fedorov’un yakında Twitter hesabı aracılığıyla daha fazla bilgi vermesi bekleniyor.

Tüm bağışçıların bir anlık görüntüsü 3 Mart’ta Kiev saatiyle 18:00’de alınacak ve bir “ödül takip edilecek”.

Bu, son saatlerde bir kripto bağışı telaşına yol açtı.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu