Akademi

Ürdün’de Kripto Kabulü Yasağa Rağmen Yükseliyor

Hükümet son zamanlarda dijital varlıklar üzerindeki yasağını yinelese de, Ürdün’de kripto para ticareti popülerlik kazanıyor. %50 işsiz Ürdünlü gençliğe yardım edecek mi? Daha fazla oku!

ABD’li komedyen Larry Page’e inanacak olursak, kripto gerçekten o kadar da devrim niteliğinde bir buluş değil. Ama tekerlek, çatal ya da ampul de değildi. Kendin için gör:

Daha ciddi bir kayda göre, artan sayıda insanın kriptoya yatırım yaptığına dair güçlü kanıtlar var. İngiltere’de yapılan bir ankete göre, kripto yatırımcılarının aslan payının genç erkekler olmasıyla birlikte, İngilizler hisse senetlerinden ve hisse senetlerinden daha fazla kriptoya yatırım yaptı.
Kripto para birimleri artık her zamankinden daha yaygın. Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmesi – ekonomik olarak sorumlu olsun ya da olmasın – yalnızca sosyal medyadaki kripto sahnesini harekete geçirmekle kalmadı, aynı zamanda hangi ülkenin Bitcoin’i benimseyecek bir sonraki olacağı hakkında bir tartışma ve söylenti çığı başlattı. Şu anda, Paraguay ve Tonga yarışa liderlik ediyor gibi görünüyor ve El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, tahminini gerçeğe dönüştürmek için onları neşelendirecek.

Ürdün genellikle kripto para birimleri ile ilişkilendirilen ülkelerden biri değildir. Bununla birlikte, görünüşte dikkat çekici olmayan bu Orta Doğu ülkesi daha yakından görülmeye değer çünkü kripto benimseme konusunda çok daha uzak olabilir manşet oluşturan akranlarından daha fazla.

Ürdün, bu bölgedeki diğer bazı devletlere kıyasla oldukça iyi durumda olan bir ekonomiye sahip, İsrail’i sınırlayan bir Orta Doğu ülkesidir. Yine de, neredeyse %25’lik işsizlik oranı ve %50’lik genç işsizliği, iyi yağlanmış bir ekonominin işaretleri değil. Ürdün İşçi İzleme Örgütü’nün Ekim 2021’de yayınladığı bir araştırma raporunda, 2020’de (Ürdün’ün nüfusu 10,3 milyon) 140.000 işçinin pandemi nedeniyle işini kaybettiğini ortaya koyan COVID ülkenin sıkıntılarına eklendi.
İçinde bulunduğu korkunç ekonomik duruma rağmen -ya da belki bu nedenle-, Ürdün’de gençler arasında kripto ticareti patlıyor. Orta Doğu’yu kapsayan İngilizce konuşan bir haber kaynağı olan Al-Monitor, akşam saatlerini kripto ticareti yaparak geçiren Ürdünlü genç bir muhasebeci olan Ahmed el-Hindi’nin hikayesini anlatıyor. Hindi, Al-Monitor’a şunları söyledi:

“Şu anda 12.000 dolar civarında yatırım yapıyorum. Bazen aylar boyunca 2.000 dolar kazanıyorum ve diğer zamanlarda hiçbir şey yapmıyorum. İngilizcede yeterlilik, haberleri takip etme ve yaklaşık 500 farklı para biriminde işlem yapma gibi belirli becerilere ihtiyaç var. “

Yetkililer dijital para birimlerini yasaklamış olsa da, kripto para ticareti yapan tahmini 129.000 Ürdünlüden biri. Ürdün Merkez Bankası Başkanı Adel al-Sharkas, Ocak ayı sonunda yapılan parlamento toplantısında kurumun sert duruşunu yineledi. Yasağın her şeyden önce insanları korumak için getirildiğini söyledi:

“[…] bu konuda deneyimlerinin olmaması, kur dalgalanmaları sonucu para biriminin değer kaybetmesi, dolandırıcılık, korsanlık, hack ve hırsızlıktan kaynaklanabilecek olası kayıplar ve yargı mercilerine itiraz hakkını güvence altına alan yasal bir çerçevenin olmaması nedeniyle “

Bir veya iki kripto yasağı gören yatırımcılar tarafından iyi bilinen diğer nedenler, kara para aklamayı ve terör örgütlerini finanse etmeyi önlemektir.

Ürdün Bankalar Birliği’nin eski başkanı Mufleh Akl, kriptoya yatırım yapmanın “boşuna” ve “umutsuzluk oyunu” olduğunu söyleyerek valiyle aynı fikirdeydi. Gençlerin uzaydaki bazı şirketlerin dolandırıcılık uygulamaları hakkında eğitime ihtiyacı vardı.

Bununla birlikte, yasak gerçekten sadece kağıt üzerinde bir yasak ve Ürdünlüler hala yabancı siteler aracılığıyla kripto borsalarına erişebiliyor. Ülkedeki bankaların kripto ile uğraşmalarına izin verilmese de, bireyler bunun için suçlanmıyor, bu da bir Ürdün’de güçlü bir şekilde yükselen kripto piyasası. Al-Monitor, döviz ticaretine odaklanan bir finansal analist olan Muhammed el-Srouji ile görüştü ve Ürdün’deki yasa koyucuların bariz yasağa rağmen piyasayı gözlemlediğini değerlendirdi.

Ürdün örneği, kripto para birimlerinin orta gelirli ve düşük gelirli ülkelere sunduğu nimetleri ve felaketleri zarif bir şekilde göstermektedir.

Yetkililer kriptoyu yasaklasa da – muhtemelen insanları kumardan alıkoymak için – kripto yine de “bir yolunu bulur”. Ürdün hükümetinin kriptoyu yasaklama gerekçesine de gerçekten itiraz edemezsiniz:

>Evet, piyasa dalgalanmaları, özellikle ekonomik durumu istikrarsız olan bir ülkede insanların geçim kaynaklarını yok edebilir.

>Evet, finansal eğitimi zayıf olan ülkelerdeki insanların bu yeni teknolojiyi anlaması beklenemez.

> Evet, alandaki bazı aktörler, katılımcıları dolandırmak için şüpheli ve hatta kötü niyetli uygulamalara girişiyor.

Öte yandan, Ürdün’de teknik olarak yetenekli, yapacak başka işi olmayan (%50 genç işsizliği!) ve pazarlara erişimi olan genç var. Ve hikaye tam da bu noktada dönüyor çünkü Aynı gelişme Batı ülkelerinde de yaşanıyor. COVID, meme stoklarına ve meme paralarına yol açtı. 15 yaşındakiler, TikTok’un “yatırım tavsiyesi” sayesinde kripto ticareti yapıyor. Diğerleri, yine kripto TikTok sayesinde küçük meblağları hatırı sayılır miktarlara dönüştürdü.

Gençler arasında kripto ticareti, hükümet yasaklarından bağımsız olarak farklı ekonomik koşullara sahip farklı ülkelerde devam eden durdurulamaz bir trend haline geldi.

Ürdün de kripto para birimlerini kısıtlayan tek ülke değil:

  • Kanada kısa süre önce Özgürlük Konvoyu ile arasındaki soğukluk üzerine bir Acil Durum Yasası uyguladı ve bu muhtemelen – ve kasıtlı olarak – kriptoyu çapraz ateşte yakalayacak.
  • Hindistan, kripto yasağını geri çekiyor gibi görünüyor, ancak bunun yerine küresel olarak en yüksek oranlardan biri olan %30’luk ağır bir kâr vergisi koyacak.
  • Meksika, her iki şekilde de tam olarak taahhütte bulunmadı, ancak Bitcoin’i yasal ihale haline getirmeyi reddetti.
  • Rusya, kriptoyu yasaklama planlarını geri çekti ve bunun yerine sıkı düzenlemeler uygulayacak.

Yine de, bu yasakların ve düzenlemelerin hiçbiri, kripto ticareti Gen Z’ers ve Millennials’ın borsalara girmesini ve bir sonraki 100X hakkında spekülasyon yapmasını engellemeyecek. Genç Ürdün kripto tüccarı Ahmed al-Hindi, küresel bir fenomendir.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu