Akademi

Waves Coin Nedir?

WAves, özellikle şirketlerin ve girişimlerin projelerini büyütmelerine ve finanse etmelerine izin vermeye odaklanan entegre bir blok zinciri teknolojisi platformu yaratmayı amaçlayan ilginç bir projedir.

Waves’in bu vizyonu, ona harika bir topluluk kazandırdı ve aynı zamanda kendisini dünyanın en değerli blok zinciri projelerinden biri olarak tanıttı. Ama Waves tam olarak nedir? O nasıl çalışır?

Wave’in geçmişi

Waves’in tarihi, 2016 yılında Sasha Ivanov’un projesini dünyaya sunması ve bir proje hazırlamasıyla başladı. ICO (İlk Para Teklifi) projenizin gelişimini finanse etmek için. Waves ICO, 12 Nisan 2016’da başladı ve 31 Mayıs 2016’da sona erdi ve ardından 30.000 BTC’den (o zamanlar yaklaşık 12 milyon dolar) daha az olmayan bir fon topladı.

Ağın ilk lansmanı 10 Haziran 2016’da yapıldı ve oldukça basit bir işlevselliğe sahip olmasına rağmen Waves, büyük modülerliği ve Scala programlama dilinin kullanımı sayesinde muazzam bir potansiyel gösterdi. Ana ağının hızlı bir şekilde başlatılması topluluk üzerindeki etkisini azaltırken, projenin ciddi olduğu açıktı ve token sahipleri arasında, özellikle de projenin ICO’suna yatırım yapanlar arasında güven kazandı.

Bu noktada Ivanov, Waves’in gelişimi için daha fazla destek aramaya başladı ve 2017’de iki dev projesine bu şekilde katıldı: Microsoft ve Deloitte. Bu şirketlerin gelişi, Waves’in, özellikle de özel ağları, ağ düzeyinde güvenliği ve akıllı sözleşme programlamasını dağıtma yeteneklerinin gelişimini hızlandırdı. Aslında, bu ortak çalışmanın bir kısmının Waves-NG konsensüs protokolünün (PoS tabanlı bir protokol) oluşturulmasında, Node 1.0 yazılım sürümünün oluşturulmasında (2018’de yayınlandı) ve akıllı sözleşmeler WavesDEX’e (şimdi Waves Exchange) ve diğer dApp’lerin nesline yol açan gelişmiş.

Dalgalar nasıl çalışır?

Her şeyden önce, Waves, Scala programlama dilinde yazılmış ve temeline dayalı bir konsensüs protokolü kullanan bir blok zinciri projesidir. POS, LPoS veya Waves-NG olarak adlandırılır. Waves’de Scala dilinin kullanılması, güvenli ve genişletilebilir bir programlama dili kullanma ihtiyacına yanıt verir. PoS tabanlı bir konsensüs algoritmasının kullanılması, yürütülmesinde hız ve ölçeklenebilirlik sunma ihtiyacına yanıt verir.

Ancak Waves’in çalışmasını sağlayan ve aşağıda detaylandıracağımız daha birçok unsur var…

Leased Proof of Stake (LPoS), ağ konsensüs protokolü

Waves, LPoS veya Leased Proof of Stake olarak bilinen Proof of Stake (PoS) konsensüs protokolünün tescilli bir varyantını kullanır. LPoS’un amacı, ağdaki işlemlerin doğrulanmasına ölçeklenebilirlik ve hız getirmektir. Aradaki fark, söz konusu görev için kar elde etmek için ağ üzerinde çalışan tam bir düğümü kiralayarak veya kiralayarak stake işleminizin yapılabilmesidir.

Her durumda, doğrulama yeteneklerine sahip tam bir düğümü çalıştırmak için 10.000 WAVES jetonunu stake etmeniz gerekir, ancak bu miktara sahip değilseniz, jetonlarınızı kiralayabilir ve jeton mevduatından kar elde etmek için bir havuza yerleştirebilirsiniz.

Waves’de dApp’ler ve Akıllı Sözleşmeler

Waves’de akıllı sözleşmeler veya akıllı sözleşmeler, bu ağın olanaklarının temel bir parçasıdır. Ancak Waves’te akıllı sözleşmeleri ile Ethereum veya EOS gibi platformlarınki arasında büyük farklar var. Her şeyden önce Waves akıllı sözleşmeleri Turing Complete değildir, yani hayal edebileceğiniz her türlü programı oluşturamazlar. Bir zayıflık olarak görülebilecek bu, Waves akıllı sözleşmeleri son derece güvenli olduğu için aslında en büyük gücüdür. Turing Complete desteği sunma niyeti olsa da, Waves şu anda ilk seçeneğe bağlı kalıyor.

Bu akıllı sözleşmeleri programlamak için, bu amaç için özel olarak oluşturulmuş Ride programlama dili kullanılır. Başlıca avantajı, sözdiziminin F# diline benzer olması ve varsayılan olarak güvenli olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bu, Ethereum’da veya diğer platformlarda gördüğümüz gibi hataların veya hack’lerin Waves’te görülmesi zor olduğu anlamına gelir. Ve bunun en büyük örneği Bitcoin örneğinde olduğu gibi bu yaklaşımı benimseyen diğer kripto para birimlerinde görülebilir.

Akıllı sözleşmelere sahip olmanın ek bir noktası da, Waves’in geliştiricilerin ihtiyaçlarına göre token’lar (değişebilir ve değiştirilemez) ve dApp’ler oluşturabilmesidir. Aslında, iOS ve Android akıllı telefonlar için resmi ince istemci ile bile jetonlar çok kolay bir şekilde oluşturulabilir. Örneğin, bir jeton için akıllı bir sözleşmenin oluşturulması, pratik olarak otomatikleştirilmiştir ve çok düşük bir maliyeti vardır, yalnızca 1 Dalga (Ocak 2022 için yaklaşık 13 ABD Doları). Bu tesisler, Wave’in ekosisteminde 2.000 milyon dolarlık bir sermaye ile dolaşımda 107 milyondan fazla jetona sahip olmasını sağladı.

Öte yandan Waves, Ride programlama dili ve herkes için güvenli bir geliştirme alanı sunmaya odaklanan bir topluluk tarafından yönlendirilen çok basit bir şekilde güvenli dApp’ler oluşturmaya kendini adamıştır.

Dalgalar İçinde Tokenomik

Platformun yerel simgesi, WAVES simgesidir. Başlangıçta, bu jetonun tümü lansman sırasında oluşturulan 100 milyon jetonluk sabit bir arza sahipti. Bununla birlikte, Ekim 2019’da Waves, tamamen token sahipleri tarafından yönetilen enflasyonist bir para politikasına geçti. İlk blok ödülü 6 DALGA olarak ayarlandı. Her 100.000 blokta (yaklaşık 70 gün), madencilerin blok ödülünü 0,5 DALGA artırma veya azaltma veya değiştirmeden bırakma konusunda oy vermek için 10.000 blok penceresi vardır.

Bu şekilde, Waves’in şişmesi, platformdaki token oluşturucular tarafından tamamen kontrol edilir. Bu, belirteçlerin ihracının merkezileştirilmemesi konusunda olumlu bir noktaya sahiptir. Ek olarak, karmaşık ekonomik formüllere uymaz ve aynı zamanda emisyon daha yüksek veya daha düşük olacak şekilde ayarlanabilir. Bütün bunlar, jetonun yeniden değerleme döngülerini teşvik etmek için.

Protokol üzerinde yönetim ve geliştirme

Waves’in işleyişindeki bir diğer önemli husus, Waves’in yönetimiyle bağlantılıdır. Bu anlamda Bitcoin ve Ethereum’a benzer bir sistemi tercih etmişler. Örneğin, yazılıma bir iyileştirme göndermek için kullanıcılar veya ortak çalışanlar bir iyileştirme teklifi (Waves Enhancement Proposals – WEP) sunabilir. Bu öneriler topluluk tartışması yoluyla sunulur ve bir fikir birliğine varıldığında, Waves proje ekibi onaylanan değişiklikleri Waves Node GitHub deposunda birleştirebilir.

Ancak, ağdaki doğrulayıcıların en az %80’inin güncellemeyi başlatmak için önce değişiklikleri kabul etmesi ve yeni kodu indirmesi gerektiğinden, protokol değişiklikleri birleştirildikten sonra etkinleştirilmez. Doğrulayıcılar bir güncelleme için oy kullandığında, yeni ağ özellikleri tüm ağ kullanıcıları ve geliştiricileri tarafından kullanılabilir hale gelir. Bu sistem, madenciler tarafından tetiklenen güncellemelere çok benzer veya DAHA FAZLA Bitcoin’in

Waves içindeki diğer elementler

Waves’in işleyişindeki bir diğer önemli nokta, Waves’in kullanıcılarına işlerini kolaylaştırabilecekleri kapsamlı araçlar sunduğu Hizmet Olarak Platform’a (PaaS) bağlılığıdır. Böyle bir durumda Waves şu araçlara sahiptir:

    1. Waves Exchange, platforma yerel olarak entegre edilmek üzere özel olarak tasarlanmış bir değişimdir. Bu değişim, herhangi bir kullanıcının ekosistemden ayrılmadan çok kolay bir şekilde jeton göndermesine ve bunları başkalarına dönüştürmesine olanak tanır. Ayrıca, Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimlerini tutabileceğiniz ve bunları doğal olarak Waves jetonları ile değiştirebileceğiniz bir cüzdan olan Waves Wallet ile yakından bağlantılıdır.
    2. Waves Keeper, kullanıcıların kendi özel anahtarlarını yönetmelerine olanak tanıyan bir tarayıcı uzantısıdır. Güvenli bir ortamda kullanıcılar, WAVES fonlarını web tabanlı hizmetler ve bu platform üzerine kurulu merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) ile etkileşim kurmak için kullanabilirler.
    3. Ayrıca Waves, hizmetlerin diğer platformlarda dağıtılmasına izin veren bir dizi PaaS aracına sahiptir. Örneğin, bir Microsoft Azure bulutu içinde Waves kullanarak özel yetenekler dağıtmak ve Waves yeteneklerinden özel olarak yararlanan şirket içinde yetenekler geliştirmek mümkündür. Bu, özellikle halka açık bir ağa güvenmeden blok zinciri teknolojisini kullanmak isteyen şirketler için kullanışlıdır.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu