Kripto Para

Yapay zeka şirketlerinin uzun vadeli kazançlar için Cardano’ya bahis oynamasının nedeni işte bu.

Cardano ağının son birkaç ayda artan gelişimi, birkaç önemli ortaklıkla işaretlendi. Bunların arasında, blok zincirlerden büyük ölçüde yararlanabilecek bir sektör olan Yapay Zeka (AI) alanı da var.

Yapay zeka araştırmacısı Dr. Cardano’nun geliştirme kolu IOHK olan Ben Goertzel, yazılım testi ve uygulaması söz konusu olduğunda ‘çok kapsamlı ve dikkatli’. ‘Sektörün en hızlısı’ olmamasına rağmen.

Cardano blok zincirinden yararlanma

Goertzel’in AI ve blok zinciri teknolojisini birleştirmeye çalışan şirketi SingularityNET, bir ERC-20 dönüştürücü geliştirmek için Cardano blok zincirinden yararlanıyor. ERC-20 belirteçlerinin Ethereum’dan Cardano blok zincirine geçişine yardımcı olacaktır. Araştırmacı, ortağı olarak Cardano’yu seçmesinin nedenini belirterek, şunları kaydetti:

“Hydra matematiğine ve koduna bakmak bana kesinlikle neden ortak olarak Cardano’yu seçtiğimizi hatırlatıyor. Bu malzeme, zorlu ve öngörülemeyen koşullarda sadece küçük ayarlamalarla sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi gereken bir uzay aracı gibi inşa edilmiştir… oysa diğer bazı iyi bilinen blok zincirler, söylemeliyim ki, daha çok 1971 Ford Pinto gibi inşa edilmiştir ”

Testnet dönüştürücünün merkezileştirmeyle ilgili bazı sorunları olmaya devam ettiği için ‘her yönden optimal olmadığını’ belirtti. Ancak Goertzel, tamamen merkezi olmayan Plutus tabanlı bir dönüştürücünün de boru hattında olduğunu ekledi.

zarafet dolu

Cardano’nun parmaklarını soktuğu bir başka yenilikçi AI ile ilgili projeye Grace denir. Hem yaşlı bakımı hem de genel sağlık hizmetlerine hitap etmek için tasarlanmış insansı bir hemşiredir. Bu proje de, insansıların işleyişi için Cardano’yu kullanmanın performansını artıracağını ve biyolojik verileri işleme süresini azaltacağını uman SingularityNET ile işbirliği içindedir.

Son zamanlarda Cardano, gelişim hızı da dahil olmak üzere birçok alanda övgüler aldı. Santiment’in verilerine göre, Cardano’nun son birkaç aydaki GitHub başvuruları sektördeki en yükseklerden biri oldu. Sadece kendi başına manşetlere çıkan rakibi ‘3. nesil blok zinciri’ Solana’dan sonra ikinci oldu. İlginç bir şekilde, geliştirme ölçeği, aynı zamanda ağın ilk merkezi olmayan uygulamalarını sunmaya başladığı 2022’nin başından bu yana büyük ölçüde arttı.

Bu gelişmelere odaklanan yakın tarihli bir araştırma raporunda Kraken, şunları kaydetti:

“Cardano’nun değerleri, projenin gelişmelerini ve tasarım kararlarını belirgin bir şekilde yönlendirdi ve sonuç olarak, blok zinciri, yalnızca bir Web3 deneyimi sağlamaya odaklanmak yerine, merkezi olmayan, küresel, finansal altyapı sağlama amacı ve standartları ile tasarlanmış gibi görünüyor. “

Merakla, analistler son zamanlarda ADA’nın mevcut fiyatında ciddi şekilde düşük değerde olduğuna dikkat çekmeye başladılar. Yazının yazıldığı sırada, geçtiğimiz hafta değerlemesinin neredeyse %10’unu kaybederek, basın zamanında 3 doların biraz üzerinde durdu.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu