Kripto Para

‘Yaptırım uygulanan’ Rusya, Bitcoin ve Altın için ‘potansiyel senaryoları’ tetikleyebilir

Bitcoin ve altın, yıl boyunca üstünlük için uzun bir savaşta kıyasıya mücadele ediyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte, dünya çapındaki finans piyasaları çok ağır darbe aldı. Örneğin, Rusya borsada %45’in üzerinde düşüş yaşadı. Beklendiği gibi, Bitcoin de bu saldırıdan kurtulamadı. En azından bir süreliğine.

düşmanca ortamlar

Bitcoin son zamanlarda “dijital altın” olarak ortaya çıktı ve fiziksel muadili parası için bir şans verdi. Her yıl, Bitcoin altından daha iyi performans gösterdi ve yatırımcılar yeni, baskın enflasyon koruması olarak dijital varlıklara akın etti. Şimdi, Rus işgali hem altın hem de Bitcoin için düşmanca bir durum yarattı. Ancak, ikincisi net bir kazanan ortaya çıktı.

Arcane Research’ün 8. Hafta raporu, sarı metale kıyasla Bitcoin’in etkileyici yükselişini vurguladı. Buna göre BTC, %12’lik bir artışın ardından Şubat ayında “en iyi performans gösteren” oldu.

Altın ise aynı seviyede bir yükseliş kaydetmedi. Aslında, dijital altınla negatif olarak ilişkiliydi.

Kaynak: Arcane Research

Kaynak: Arcane Research

Aslında, endekslerin bir karşılaştırmasına bakılırsa, rakamlar şöyle bir şey olurdu:

Bitcoin (BTC): 44035 $, + %5,83;
Eter (ETH): 2968 $, + %4,36;
S&P 500 günlük kapanış: 4306 $, -%1.55;
Altın: Ons başına 1949 $, -%2,59

sırayla

24 Şubat’ta altın, yukarıda bahsedilen ortamda büyürken zirvedeydi ve hangi varlığın daha iyi enflasyon riskinden korunma olacağı sorusunu gündeme getirdi. Bu, aynı dönemde grafikteki büyük artışla kanıtlanabilir. Ayrıca, diğer varlıkların çoğu değer kaybederken altın grafiklerde yükseldi.

Nitekim altın fiyatı 24 Şubat’ta 13 ayın zirvesine tırmandı. 25 Şubat’ta, Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyesi olan 1.974 dolara kadar yükseldi. Rusya, 2008’den bu yana altın HODLing’in ardından rezervleri 450 tondan 2.200 tona çıkardı.

Rapor noktaları birleştirdi ve şunları söyledi:

“Daha fazla yaptırım Rusya’ya ulaştıkça, altının uzun vadeli etkilerini takip etmek ilginç olabilir. Rusya’nın takas için Altın kullanmaya çalıştığına dair potansiyel bir senaryo var.”

Yine de, yakın zamanda toparlanmasına rağmen, Bitcoin’in değerli metalle rekabet etmeden önce daha kat etmesi gereken uzun bir yol var. Özellikle devasa piyasa değeri farkı göz önüne alındığında.

Altın bu piyasa değeri açığını daha da artırabilir mi? Pekala, Peter Schiff gibi altın meraklıları diye sordu kullanıcıların “almak için yükselişin hızına” tanık olmaları.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu