Kripto Para

Yaptırımlar ön plandayken Rusya dijital yuanı benimseyecek mi? Olabilir…

‘Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği’ni SWIFT olarak biliyor olabilirsiniz – dünya çapındaki kullanıcıların alışveriş yapmasını, para transfer etmesini, ücret ödemesini ve daha fazlasını mümkün kılan bir sınır ötesi ödeme sistemi. Şimdi, Rusya’daki büyük finans kurumlarının sistemden kopması ve para biriminin değer kaybetmesiyle bazıları Rusya’nın bir alternatif için Çin’e dönebileceğini düşünüyor.

Jack çevik ol, Jack SWIFT ol

Pek çok kripto gözlemcisi ve Rusya-Ukrayna savaşını izleyenler şimdi Rusya’nın Çin’in CBDC’sinden faydalanmasının mümkün olup olmadığını soruyor olabilir. Dijital yuan, Şubat ayının başlarında Pekin 2022 Olimpiyatları’nda mütevazı bir başlangıç ​​yaptı. Ayrıca Çinli yetkililer, dijital yuan işlemlerinde 13,68 milyar dolardan fazla olduğunu bildirdiler. Ayrıca 260 milyondan fazla dijital yuan kullanıcısı olduğu bildiriliyor ve Çin’deki yabancı şirketleri dijital yuan ödemelerini kabul etmeye ikna etme veya belki de baskı yapma çabaları sürüyor.

Şimdi analistler, Rusya’nın SWIFT sisteminin yerine dijital yuanı benimsemeyi seçip seçmeyeceğini görmek için gözlerini dört açıyorlar.

Bu fikri hem destekleyen hem de çürüten argümanlar var. Örneğin Çin, yalnızca CBDC’sini değil, aynı zamanda BIS kapsamında diğer ülkelerin merkez bankalarıyla çoklu CBDC platformunu geliştirmeye de yoğun bir şekilde dahil oluyor. Bu açıdan bakıldığında, Rus kullanıcılarının SWIFT sistemine olan bağımlılıklarını azaltmalarına yardımcı olurken, dijital yuanın sınırlar ötesinde benimsenmesini artırmalarına izin vermek mantıklıdır.

Öte yandan Çin, kendi iş adamlarına karşı yaptırımlardan kaçınmak için Rusya ile kripto bağlantılarının söz konusu olduğu durumlarda uygulamalı bir yaklaşımı tercih edebilir. Buna ek olarak, Çin’in dijital yuanı hala yeni bir aşamada ve özellikle bir savaş sırasında sınır ötesi kullanım durumları için hazır olmayabilir.

Bununla birlikte, Santiment, “Çin” in trend olan ilk 10 anahtar kelime arasında yer aldığını belirttiğinden, kripto yatırımcıları bağlantının farkındalar.

Şamdan üzerinde

ABD’deki kripto tüccarları ve savunucuları, hükümeti bu uyandırma çağrısına kulak vermeye ve ABD dolarının küresel bir para birimi için birincil seçim olmayabileceği bir geleceğe karşı önlem almaya çağırıyor.

Yatırım analisti ve yorumcusu Anthony Pompliano, ABD’nin Bitcoin’e ve onun benimsenmesine yatırım yapması gerektiği konusunda kesinlikle açıktı. Bu, mutlaka doların yerini almak için değil, daha önce Bitcoin teknolojisini benimsemek içindi. “İğrenç aktörler.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu