Kripto Para

Yüksek madencilik maliyetleri ve düşen fiyatlar ile Bitcoin’in geleceği…

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı “askeri operasyonları” haberlerinin yayınlanmasından bu yana en iyi kripto para birimi %8’in üzerinde düştüğü için makro trendler Bitcoin’in fiyat hareketini aşağı çekmeye devam ediyor. Aslında, kral madeni para 242 milyon doları aşan tasfiyeler gördü. Genel olarak, BTC’nin fiyatı son birkaç haftadır düşüş eğiliminde. Böylece, sadece son yedi gün içinde değerinin %20’sini kaybetti.

Ancak meraklılar, dijital varlığın fiyatı alt seviyelere yaklaşıyor gibi göründüğü için bunu bir satın alma fırsatı olarak görebilirler ve aynı şeyi tahmin etmenin bir yolu da madencilerin bu çalkantılı zamanlarda nasıl performans gösterdiğini analiz etmektir. Örneğin, Bitcoin’in ortalama madencilik maliyeti, mevcut seviyelerde üretimin ne kadar karlı olduğu hakkında bir fikir edinmek için mevcut fiyatıyla karşılaştırılabilir.

CoinMarketCap, yakın tarihli bir blog yazısında, Bitcoin’in fiyatının kripto para madenciliğinin ortalama maliyetinden yalnızca %16 daha yüksek göründüğü için göründüğü kadar değil, şunları ekledi:

“Bitcoin’in neredeyse tüm ömrü boyunca, ortalama madencilik maliyeti, Bitcoin’in ortalama piyasa fiyatının önemli ölçüde altında kaldı.”

Bununla birlikte, madencilik maliyetinin geçmişte BTC fiyatını birkaç kez aştığı gerçeğinde gümüş bir astar bulunabilir, dijital varlığın güçlü bir şekilde toplanması. Bu, madencilik maliyetinin BTC fiyatından birkaç kat daha düşük olduğu geçici fiyat zirveleriyle sonuçlandı.

Kaynak: CoinMarketCap

Madenciliğin maliyeti, daha fazla madencinin alana girmesi nedeniyle daha da yükseliyor, bu da daha fazla madencilik zorluğuna ve düşen gelirlere neden oluyor. Ancak CMC, üretim maliyeti varlığın fiyatını aştığında madencilerin yaptığı seçimlerle daha fazla fiyat hareketinin belirlenebileceğini kaydetti. Ya zararına satış yapabilirler, madeni paralarını tutabilirler ya da toplamları “kısa bir süre sonra görülen fiyat rallisine katkıda bulunabilecek” madencilik faaliyetlerini azaltabilirler.

Glassnode’un son verileri, madencilerin Eylül ayından bu yana net sahip olduktan sonra tokenlerini sattıklarının görülebileceği için ikinci seçeneğe gittiklerini gösteriyor.

Kaynak: Glassnode

Bununla birlikte, madenci gelirindeki günlük 747,4 milyon dolarlık yüksek bir seviyeye ulaştığı Ekim ayının sonundan bu yana fark edilebilecek keskin düşüş göz önüne alındığında, bu beklenen bir sonuç olacaktır. Bununla karşılaştırıldığında, günlük toplam madenci geliri, geçen yıla göre %40.26 düştükten sonra, yazı yazılırken 208.5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kaynak: YCharts

Aynı zamanda, Bitcoin daha fazla kabul gördüğünden ve Çin geçen yıl madencilik başkenti olmaktan çıktığından beri rekabet daha da arttı. Bitcoin’in hash oranı sürekli olarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı ve sadece son altı ayda dört katına çıktı, bu da daha fazla katılımcının kripto para biriminin ağını güçlendirmek için madencilik operasyonlarına katıldığı anlamına geliyor.

Kaynak: YCharts

Kesin bir dip fiyat ancak madencilerin karları tamamen aşındığında kurulabilirken, son zamanlardaki hayal kırıklıkları aşikar ve madencilerden gelen sürekli satış baskısı da ileriye dönük düşüş eğilimine neden olabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu