Akademi

ABD Enflasyonu 40 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaşırken Bitcoin Flat

Bitcoin, korkunç enflasyon rakamları açıklandığında biraz yükselme eğiliminde olsa da, Perşembe günü veriler ortaya çıktığında dünyanın en büyük kripto para birimi oldukça statik kaldı.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi Şubat ayında yıllık %7.9 artarak 40 yılın en yüksek seviyesini belirledi ve enflasyonun kalıcı olabileceğine dair en son işaret verdi.

Ancak Bitcoin, korkunç enflasyon rakamları açıklandığında biraz yükselme eğiliminde olsa da, veriler Perşembe günü ortaya çıktığında dünyanın en büyük kripto para birimi oldukça statik kaldı.

Tüm bunlar, Doğu Avrupa’daki jeopolitik gerilimlerle ilgili endişelerin yanı sıra önümüzdeki hafta Federal Rezerv’den faiz artışı beklentisiyle bağlantılı olabilir. Bu arada Avrupa Merkez Bankası, para musluklarını planlanandan daha erken kapatacağı konusunda uyardı.

Bu, BTC’nin enflasyona karşı bir korunma olduğu anlatısına daha fazla zarar verebilir. Parasal genişleme ile dolar arzını artıran ve değerlerini aşındıran meraklılar, maksimum arz 21 milyon olarak ayarlandığı için Bitcoin’in değeri olduğunu söylüyorlar.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Cuma günü yazarken, BTC ve ETH son 24 saatte yatay seyrediyor – her ikisi de haftada yaklaşık %5 düşüşle.

CNBC’ye konuşan Janet Yellen, enflasyonun bir yıl daha “rahatsız edici derecede yüksek” kalabileceğini ve yiyecek ve gaz için ödeme yaptıklarında Amerikan hanelerine zarar verebileceğini söyledi. Federal Rezerv’in enflasyon hedefi normalde %2’dir.

Benzer enflasyonist etkiler İngiltere de dahil olmak üzere diğer büyük ekonomilerde de görülüyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu