Kripto Para

Amber Group, CLST Markets’ta eNote ile ilk kripto kredi işlemini gerçekleştirdi

Stabil coin’ler ve kripto varlıklar için kurumsal şirketlere özel borç verme ve alma platformu olan CLST Markets, Amber Group ile birlikte milyonlarca dolarlık teminatsız USDC stabil coin kredi işlemini başarıyla tamamladı. Sabit vadeli işlem, Algorand blok zincirinde yer alan bir stabil coin için ilk elektronik senet şeklinde gerçekleştirildi.

İsviçre merkezli FinTech şirketi CLST, Amber Group ile adı açıklanmayan bir karşı taraf arasındaki başarılı işleme öncülük etti. Algorand blok zinciri üzerinde bulunan USDC, CLST’ye sorunsuz şekilde entegre edilmiş, FQX tarafından sağlanan bir teknoloji olan elektronik senete (eNote) dayalı olarak eşler arası şekilde takas edildi. Multi-milyon dolarlık USDC kredisi, Amber Group tarafından sabit vadeli ve bir yıldan kısa bir sözleşme süresiyle alındı.

Bie eNote™, belirli bir tarihte diğer tarafa önceden kararlaştırılan bir meblağı ödemeye yönelik koşulsuz bir taahhüttür ve herhangi bir finansman amacına uyacak şekilde modüler olarak yapılandırılabilir. eNote™, blok zinciri teknolojisine dayalıdır ve herhangi bir üçüncü tarafa (bir yatırımcıya) kolayca aktarılabilir. Diğer finansman araçlarıyla karşılaştırıldığında eNote™’lar, standartlaştırılmış bir yasal çerçeveye dayalı olarak modülerlikleri ve küresel çapta transfer edilebilir olmamaları ile öne çıkıyor. Tekil eNote™’lar, bir blok zincirinde NFT olarak saklanırlar. Bir ihraççı, birden fazla eNote™ ihraç ederek ticari senetlerle karşılaştırılabilir şekilde finansman elde edebilir.

Kurumsal kripto varlık kredileri için önemli bir dönüm noktası

Teminatsız olarak yapılan işlem, aşırı teminatlandırma sorununu çözerek kurumsal kripto varlık kredilerinde önemli bir dönüm noktası oldu. Öncesinde borçlular, kripto para fiyatlarındaki dalgalanma riskini azaltmak için rutin olarak kredinin değerini aşan miktarda kredi vermeye zorlanıyorlardı. Bu durum, kripto varlık endüstrisinde borçlanma ve borç vermenin gelişimini engelliyordu.

Bu engelin üstesinden riski yönetilebilir seviyelerde tutarak gelmek, artık kurumların TradFi ve DeFi arasındaki mesafe kapandıkça olgunlaşan bir kısa vadeli borç piyasasının tüm potansiyelini ortaya çıkarmasını sağlacak.

Bu yeni sistemde karşı taraf riski, kredi temerrüdü durumunda borç verenlere küresel olarak icrası mümkün bir yasal dayanak sağlamak üzere denenmiş ve test edilmiş bir yöntem olan elektronik senetlerin yenilikçi kullanımıyla azaltılıyor.

CLST’nin kurucusu ve CEO’su Michael Guzik, “Halihazırda, stabil coin ve kripto varlıklar için kurumsal kısa vadeli borç piyasası, karşı taraf ve DeFi protokolü risklerini azaltan büyük ölçekli bir borç verme ve borçlanma altyapısının olmaması nedeniyle yetersiz kalıyor. Piyasa yapıcılardan hazinelere, vakıflardan aile fonları ve hedge fonlarına kadar her kurumsal şirketi tek bir iletişim merkezi aracılığıyla birbirine bağlama vizyonunu artırıyoruz.” dedi.

“Kripto varlıklar için yeni bir geleceğin başlangıcı”

Amber Group Avrupa Genel Müdürü Francesco Adiliberti ise “Önde gelen bir dijital varlık platformu olarak Amber Group, müşterilerinin likiditeye erişmelerine, getiri elde etmelerine ve kripto varlıklar genelinde riski yönetmelerine yardımcı olur. Küresel çapta faaliyet yürüten bir kurum olarak, geniş borç verme ve borçlanma ağlarına erişim, Amber’in alım satım faaliyetleri ve likidite yönetimi için çok önemli. Michael ve CLST’nin arkasındaki ekip, teminatsız borç verme ve borçlanma işlemlerini daha verimli hale getiriyor. Piyasadaki kripto varlıklar için yeni bir geleceğin başlangıcında bu küresel ağın parçası olmaktan heyecan duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu