Kripto Para

Bitcoin: Neden ‘erişilebilir’ Apple, ‘aya’ gitmeden önce olabilir

2008’deki mütevazi başlangıcından 2021 fiyat zirvesine kadar, Bitcoin (BTC) için oldukça uzun bir yolculuk oldu. Aslında Google, Facebook ve Amazon gibi teknoloji devlerinin yöneticileri tam zamanlı kripto yapmak için işleri bırakıyor.

Ama, tüm hype ne hakkında?

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple (APPL) ile karşılaştıralım.

Bitcoin, günlük ortalama işlem hacminin Apple’ı yaklaşık %60 oranında geride bırakmasının ardından bugün haberlerde yer alıyor. Bu, bir ‘niş’ pazarın varlığı için büyük bir başarı. Nitekim 9 Mart 2022’ye kadar gözlemlenen bir aylık dönemde ortalama günlük işlem hacmi (APPL) 15.6 milyar dolardı.

Buna karşılık, BTC’nin 30 günlük dönemde ortalama günlük işlem hacmi 24.73 milyar dolardı. Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin’in ortalama günlük işlem hacmi Apple’ınkinden tam olarak %58,42 daha yüksekti.

Kaynak: infogram.com

Başkan Joe Biden tarafından yürütme emri açıklandıktan sonra, piyasa iyimser göründüğü için Bitcoin fiyatı bir toparlanma kaydetti. Hatta BTC grafiklerde 42.577 dolara kadar tırmandı. Ancak, yazarken, ilk kareye geri döndü. %6.66 düşüşle 39.237 dolar olarak değerlendi.

Biden, dijital varlıklar için “İlk Bütün-Devlet Stratejisini” açıkladı. Daha spesifik olarak, çeşitli federal kurumların bir politika formüle etmede birlikte çalışmasını emretti. Başkanın yürütme emri, dijital varlıklar için tasarlanan herhangi bir politikanın yalnızca yatırımcıları değil aynı zamanda tüketicileri, şirketleri ve daha geniş finansal sistemi de koruması gerektiğini vurguladı.

Bu duyuru, geçen hafta yükselen yeni varlıkların (BTC alan yeni kişiler) sayısının ardından geldi. Bunu yaparak BTC, önceki ATH’sinden sonra başlayan oldukça sert bir düşüş trendini kırdı.

Ektekine göre cam düğüm grafik, aynı rakamlar 112.5k yeni varlığı geçti.

Kaynak: Glassnode

Sırada ne var?

Piyasa değeri açısından Apple’ı geçmeyi hedefliyorsa, Bitcoin’in önünde hala uzun bir yolculuk var. İkincisi 2,7 trilyon dolar seviyesinde dururken BTC, basın zamanında 740 milyar dolar seviyesinden hala utangaçtı.

Ancak 10 Mart’ta Bitcoin fiyatının değerinden 3.000 dolar düştüğünü belirtmekte fayda var. Aslında, tüm ağdaki tasfiyelerin ölçeği sadece bir saat içinde 55.81 milyon dolardı.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu