Akademi

Bitfinex Şüphelisi Heather Morgan Bailed, Kocası Değil

Her ikisi de, 2016’da Bitfinex saldırıya uğradığında çalınan BTC’yi aklama girişimi şüphesiyle geçen hafta tutuklandı.

Milyarlarca dolar değerindeki Bitcoin’i aklamaya çalışmakla suçlanan bir adamın kefalet talebi reddedildi – ancak bir yargıç, yargılanmayı beklerken karısının serbest bırakılmasını emretti.

İlya “Hollandalı” Lichtenstein, uçuş riski olduğu endişeleri nedeniyle şimdi gözaltında kalacak – ve savcılar, herhangi bir mahkemeye çıkmadan önce ABD’den kaçmak için gereken becerilere ve fonlara sahip olduğundan korkuyor.

Razzlekhan olarak da bilinen amatör rapçi Heather Morgan, duruşma tarihine kadar evde kalabilir.

İkisi de geçen hafta tutuklandı 2016’da Bitfinex saldırıya uğradığında çalınan BTC’yi aklamaya çalışma şüphesiyle. Dedektifler iyileşti 3.6 milyar dolar arasında 4,5 milyar dolar bu eksikti – ABD Adalet Bakanlığı’nın şimdiye kadarki en büyük mali ele geçirme olarak tanımladığı şeyde.

Ancak, serbest bırakılması için bir dizi koşul var.

Morgan’ın tahvili 3 milyon dolar Ebeveynlerinin evinde güvenlik olarak elektronik bir etiket takması gerekiyor ve kendisine bir flip telefon ve izlenecek internet bağlantılı bir cihaz verilecek. 31 yaşındaki kişinin herhangi bir kripto para birimi işlemi yapması da yasaklandı.

Muhtemelen savcılar bu sonuçtan memnun olmayacaklardır. Duruşmadan önce sunulan mahkeme belgelerinde şunlar yazılıydı:

“Sanıkların ebeveynlerinin, sanıkların kendi evleriyle olan bağlarını güvence altına alma teklifi cömert, ancak bu tür bir mülkün (belirtilmemiş) değeri, sanıkların sahip olduğu yüz milyonlarca dolarlık kripto para birimi varlıklarına kıyasla muhtemelen önemsiz. erişim.”

Hükümet mahkemede, saldırıyla bağlantılı milyonlarca dolarlık yasadışı fonun hala kayıp olduğunu savundu.

Lichtenstein Rusya’da doğdu ve savcılar, oraya seyahat etmesi halinde ABD’ye iadesini güvence altına almanın zor olacağından korkuyorlardı.

Çift, mahkemede tek bir avukat tarafından temsil edildi ve yargıç bu düzenlemeyle ilgili endişelerini dile getirdi. Avukat, her iki sanığın da kaçma niyeti olmadığını ve durum böyle olsaydı, tutuklanmalarından önceki haftalarda kaçacaklarını savundu. Yargıç Beryl Howell’e ayrıca, çocuk sahibi olmayı umdukları için New York’ta donmuş embriyoları olduğu söylendi.

Suçlu bulunursa, hem Lichtenstein hem de Morgan 25 yıllar hapiste.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Heather Morgan geçen hafta tutuklandığında dünya çapında manşetlere taşındı.

Kendi kendine “Crocodile of Wall Street”, YouTube ve TikTok’a bir dizi serbest stil rap yüklemişti. Forbes için işletmelerin kendilerini siber suçlulardan nasıl koruyabilecekleri konusunda ipuçları veren makaleler yazmıştı ve Brooklyn’de “Her Şeye Nasıl Sosyal Mühendislik Yapılır” konulu konuşmalar yapmıştı.

Elliptic’e göre, 2017 yılında Alphabay darknet pazarına el konulduğu ve kolluk kuvvetleri tarafından kapatıldığı zaman, şüphelilerin belirlenmesinde önemli bir adım atıldı. Bitfinex hackine bağlı BTC bu platform aracılığıyla gönderilmişti.

Belgeler ayrıca Lichtenstein ve Morgan’ın Bitcoin’i aklamaya çalışırken yaşadıkları iddia edilen zorlukları da ortaya çıkardı. Bir kripto borsasında yedi hesap açtıklarına inanılıyor – ancak kullandıkları kimlikler doğrulanamadığı için erişimleri donduruldu.

Bitfinex, altı yıl önce çalınan Bitcoin’e yeniden erişim sağlamak için şimdi ABD kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmaya çalışıyor. Borsa, olaydan sonra etkilenen müşterilere tamamen geri ödeme yapıldığına inansa da, yine de kullanıcılardan tazminat talepleriyle karşı karşıya kalabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu