Akademi

Blockchain Seçimleri ve Metaverse Oylaması: Mümkün mü?

Seçimler ve demokrasi çok çok uzun zamandır var. Peki, blockchain seçimleri ve metaverse oylaması mümkün mü?

Halka ortak bir amaç veya güdü için oy kullanma hakkı verme kavramı, sıradan insanların diktatör benzeri sistemlere kıyasla kararlarla rahat hissetmelerini ve halkın seçtiği sistemlerin politikalarını kabul etmelerini sağlar.

Metaverse fikri son zamanlarda itici bir güç olsa da, siyaset ve seçim dünyası bir şekilde dokunulmadan kaldı. Bununla birlikte, Rusya’nın ABD’nin önceki seçim anketleri üzerindeki etkisinin de gösterdiği gibi, seçimlerin ve oy vermenin geleceği büyük ölçüde teknolojiye bağlı olabilir.

Geleneksel seçim sistemi, seçmenleri, adayları, oy pusulalarını ve seçimlerin sonucunu, yani benzersiz konumun kazananını gösterecek olan oyları içerir. Ne yazık ki, bu sisteme hile karıştırılması son derece kolay olabilir ve bazı ülkelerde seçmen sahtekarlığı yaygındır. Bu nedenle dünya, şeffaflığı sağlaması beklenen özel elektronik oylama sistemlerine yöneldi.

Elektronik Oylama Oy Verme Dolandırıcılığını Önledi mi?

Günümüzde son derece ileri teknoloji parmaklarımızın ucunda. Günlük hayatımıza dahil olmadan çalışamayız – elektronik oylama, bize bahşedilen teknolojinin en umut verici harikalarından biridir. Elektronik oylamanın faydaları, daha hızlı sonuçlar, satın alınabilirlik ve artan katılım dahil olmak üzere çok olmasına rağmen, bazı dezavantajları da vardır: yani, seçmen sahtekarlığı.

İnsanlar elektronik olarak oy kullandıklarında, seçmen sahtekarlığı olasılığı vardır. Belki elektronik oylama sistemi yüz yüze doğrulama için kimlik gerektirmiyor, belki insanlar sistemden faydalanacak ve diğer kişilerin kimlik bilgilerini kullanacak.

Elektronik Oylamanın Avantajları

  • Artan katılım, internet tabanlı oylamanın kesin bir avantajıdır.
  • Oylamanın kapsamı açısından maliyet etkinliğinin uzun vadeli faydaları.
  • Elektronik oylamanın sonuçları, kağıt tabanlı oylamaya göre çok daha hızlıdır.

Elektronik Oylamanın Dezavantajları

  • Güvenlik zayıfsa, bilgisayar korsanları sistemi kolayca tehlikeye atabilir.
  • Dijital oylama için ilk maliyetler, kağıt tabanlı oylama mekanizmalarından daha yüksektir.
  • Oylar doğrulanamaz.

Teknolojinin evrimi birçok alanı etkiledi ve oylama bir istisna değil. Halihazırdaki metaverse hareketinden bahsettiğimizde, elektronik oylama gibi son teknoloji alanda blok zincir teknolojisini kullanma fikri uygulamaya konuldu.

Elektronik oylamada blockchain teknolojisinin uygulanması, oy kullanma kayıtlarını korumak.Her oy, blok zinciri defterine kaydedildikten sonra değiştirilemez hale gelir – bu, oy satın almayı ve seçmenlerin gözünü korkutmasını daha da önler. Ödün vermeyen güvenlik önlemleri, şeffaflığı ve veri azmi ile blockchain yakında oylama ve seçimlerde devrim yaratacak.

Blok zinciri teknolojisinin seçim süreçlerinde kullanılması, merkezi olmayan bir sistemin entegre edilmesi nedeniyle geleneksel oylamanın yapılma şeklini değiştirebilir. Bununla birlikte, bu noktada, blok zinciri oylamanın geleneksel oylama araçlarını geçip geçmeyeceğini tahmin edemeyiz – ancak muazzam faydaları göz önüne alındığında, seçim sahtekarlığını ortadan kaldırarak seçim süreçlerinin güvenliği ve bütünlüğü vaat edilebilir.

FollowMyVote ve Seçimlerin Bütünlüğü gibi büyük girişimler, sürdürülebilir demokratik hükümetin anahtarıdır. Bu nedenle, daha güvenli merkezi olmayan teknolojiyi entegre etmek pratikte.

Bununla birlikte, büyük avantajlarından bağımsız olarak, elektronik oylama sistemindeki blok zinciri entegrasyonu bir ikilem olmaya devam ediyor. Teknolojik karmaşıklıkları ve merkezi olmayan yapısı nedeniyle, birçok hükümet temsilcisi tam olarak uygulanması konusunda hala isteksizdir. Ancak dünya geliştikçe ve değişen durumlara uyum sağladıkça, blok zinciri oylaması yakında gerçek olacak.

İnsanlar kabul etsin ya da etmesin, metaverse internetin geleceğidir ve insanların çevrimiçi bir dünya fikriyle kendilerini rahat hissetmeleri gerekir.

Metaverse Nedir?

Bir metaverse kavramı hakkında düşünmenin kolay bir yolu, dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurmak ve etkileşim kurmak için dünyanın herhangi bir yerinden sanal olarak erişilebilen bir 3B sanal ortamı hayal etmektir. Bununla birlikte, teknoloji sürekli geliştikçe, meta veri tabanlarının kapsamı hızla artıyor ve sadece bir iletişim aracı olmaktan çok daha fazlası.

Blok zinciri teknolojisi ile desteklenen ve özel blok zinciri sistemleri tarafından izlenen her işlemle birlikte, meta veri ortamlarındaki güvenlik protokolleri giderek daha da geliştirilmektedir. Bu gelişmeler, büyük ölçekli yatırımcıları çeşitli metaverse platformlarına yatırım yapmak için ilk harekete geçirenler olmaya çekiyor.

Meta veri deposu alanındaki önemli oyunculardan bazıları şunlardır:

Bloktopya (BLOK)

Ütopik bir ortam konseptinden ilham alan Bloktopia, kullanıcılarına 3 boyutlu sanal ortamlar sağlayan bir metaverse platformudur. Bloktopia’nın ilk fikri, kullanıcıların istedikleri 3D modellerini yerleştirmeleri için katmanlı bir oyun alanı sağlayacak alışveriş merkezi benzeri bir yapıyı yönetmektir. Platformdaki izleyici kitlesindeki istikrarlı artışla Bloktopia, gerçek dünyadaki blok zinciri içermeyen oylamaya alternatif olabilecek temel meta verilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Merkezi olmayan (MANA)

Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen Decentraland, kullanıcıların 3B sanal ortamda arazi ticareti yapmasına izin veren bir meta veri deposudur. Decentraland’in amacı, kullanıcılarına bir dünya veya hayallerindeki ortamı inşa edecekleri bir oyun alanı sağlamak ve içinde yaşamak istedikleri dünyanın bir versiyonunu dekore etmek için yaratıcı yönlerinin kilidini açmaktır.

Sandbox

Sandbox, blok zincirine dayanan ve hem DeFi hem de NFT’leri entegre eden bir kazan-kazan (P2E) oyunudur. Üç boyutlu metaverse, kullanıcıların kuruluş tarafından sağlanan oyunlardan kazanmalarını sağlar.

mekansal

Spatial, kullanıcıların diğer alıcılar ve satıcılarla tanışmak için NFT’lerini sanal bir ortamda görüntülemelerine olanak tanır. Ek olarak, kullanıcıların Opensea ve Foundation dahil olmak üzere saygın NFT pazarlarına özel bağlantıları entegre etmelerini sağlayacaktır.

Metaverse’de Oylama Mekanizmalarının Kabulü

İnsanlar metaverse ortamlarında giderek daha rahat hale geliyor. Bu nedenle, saygın bir blok zinciri ağının bir meta veri tabanında tutulan oylama olaylarını desteklediğinden emin olunursa, sürece güvenmeleri muhtemeldir.

Meta verinin dijital dünyanın geleceği olduğu inkar edilemez. Metaverimlerin sanal dünyalarında bulunan aktivite ve tesislerin çeşitliliği ile, gerçek dünyadaki aktivitelerin çoğunluğunun metaverse’de de gerçekleştiğine tanık olmamız çok uzun sürmeyecektir.

Meta veri kaynakları dünya çapında erişime izin verdiğinden, coğrafi sınırlamaları azaltacak ve etkinlik organizatörlerinin dünya çapındaki izleyicilere hitap etmesini sağlayacaktır. Blockchain tabanlı oylama mekanizmalarına gelince, coğrafi sınırlamaları olmayan insanların katılımı, önümüzdeki yıllarda belirleyici sonuçlara sahip olacak.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu