Kripto Para

Bu önemli Bitcoin metriği şimdi ‘2017’nin piyasa zirvesiyle aynı seviyede’

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, kripto para piyasası üzerinde derin bir etkiye sahipti. Ancak son birkaç gün içinde piyasa toparlandı. Örneğin Bitcoin, 24 saat içinde yaklaşık %3 değer kazandı. Yazının yazıldığı sırada, sadece 45.000 dolar gibi utangaç bir seviyede işlem görüyordu.

Anlatı değişikliği (ler)

Blockchain analitik firması Arcane Research’ün en son haftalık raporu, Bitcoin için yükseliş senaryolarını desteklemek için birkaç gösterge daha vurguladı.

“Gerçek” günlük Bitcoin (BTC) hacmi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sayesinde üç ay içinde görülmemiş seviyelere yükseldi. Sözü edilen ölçüm, geçen Perşembe (24 Şubat, işgalin ilk günü) 10 milyar doların üzerine çıkarak 4 Aralık’tan bu yana kaydedilen en yüksek günlük hacmi işaret ediyor.

“Gerçek işlem hacmi” terimi, itibarlı olduğuna inanılan borsalardan elde edilen ve yıkama ticaret faaliyetlerinden bağımsız verileri ifade eder.

Bu rapor, “yeni kripto anlatılarından” veya daha doğrusu bu dijital varlık sınıfına güvenen yatırımcılardan bahsetti. Raporda iddia edildi,

“Yatırımcılar, artan jeopolitik belirsizlik, çatışma ve sermaye kontrolleri döneminde kriptonun giderek daha önemli apolitik ve güvensiz para haline geleceğini düşünüyorlar. Bu spekülasyon, son yedi gün içinde Bitcoin fiyatındaki %15’lik artışa katkıda bulunmuş olabilir.”

Aslında, BTC fiyatı 28 Şubat’ta bir yıldan uzun süredir en büyük günlük yüzde artışını gördü. Fiyat 24 saat içinde %14,5 arttı.

Göstergeler etkilenmedi

Bitcoin yatırımcıları, satmaktan ziyade gelecekteki karlar için madeni paralarını HODL’ye çevirmek için azimli anlatılarını sürdürdüler. Aslında, Glassnode’dan gelen zincir üstü veriler, en son raporunda HODLer’ın hakim olduğu bir pazarı önerdi veya daha doğrusu vurguladı. 28 Şubat’ta yayınlanan bu çalışma, üç ana yükseliş göstergesine baktı.

Likit Arz, Mayıs 2021 zirvesini de aşarak %76’ya ulaştı. Aşağıdaki grafiğe göre, 2017 pazar zirvesine denk gelen seviye ile aynı seviyeye ulaştı. Basitçe söylemek gerekirse, madeni para cüzdan likiditesinde dört yıllık bir artışı tersine çevirdi.

Kaynak: Glassnode

Raporda buna ek olarak, Realized Cap HODL “3 aydan eski dalga bantları %72’lik yeni yerel zirvelere doğru ilerliyor” denildi.

Bu, Bitcoin’de depolanan dolar değerinin %72’sinin üç aylık ve daha eski madeni paralarda tutulduğu anlamına geliyor.

Kaynak: Glassnode

Bu son artışın çoğu, alttaki turuncu renkte 3m-6m yaşlılık bandı tarafından yönlendirildi. Rapor ekledi,

“Bunlar, 155 günlük (~ 5mths) Kısa-Uzun Vadeli Tutucu sınırını geçmekte olan veya geçme sürecinde olan madeni paralardır.”

Ayrıca veriler, son 30 gün içinde üç aylık eşiği geçen madeni para hacmini de takip etti.

Kaynak: Glassnode

Sonuç olarak, Bitcoin, “Ukrayna’nın savaşı kazanmasına yardım etme” anlatısı göz önüne alındığında, son zamanlardaki en düşük seviyelerinden inanılmaz bir şekilde yükseldi.

Aksine, Bitcoin’in Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olacağına dair endişeler var. Bununla birlikte, bir Bitcoin Politika Enstitüsü notunun çürütülmüş bu tür iddialar.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu