Akademi

CloneX nedir?

CloneX, meta veri deposu etkileşimi için tasarlanmış, algoritmik olarak oluşturulmuş 20.000 3B karakterden oluşan bir NFT koleksiyonudur.

Bir zamanlar sanat dünyasına ve insanların hayal gücüne hakim olan geleneksel sanatın dijital çağda artık herkesin bilincine vardığını aktaran bazı kamuoyu açıklamaları oldu. Ancak mevcut eğilimlere dayanarak, geleneksel sanatın günümüzün en gelişmiş teknolojilerinden birine direnmek yerine adapte olarak büyük bir geri dönüş yaptığı görülüyor.

Arka plan

CloneX koleksiyonu, şimdi Nike’ın sahibi olduğu NFT stüdyosu RTFKT ile efsanevi Japon sanatçı Takashi Murakami arasındaki işbirliğinden doğdu.

Proje, günümüzün NFT sanatçılarının temeli haline gelen geleneksel sanatın harikalarını, karşılığı olmayan token (NFT) meraklılarına tanıtmayı amaçlıyor.

CloneX nedir?

CloneX, Ethereum blok zincirinde başlatılan metaverse etkileşimi için tasarlanmış, algoritmik olarak oluşturulmuş 20.000 3D karakterden oluşan bir koleksiyondur.

Projeyi destekleyen ‘artifact’ olarak telaffuz edilen RTFKT, dünya çapında hayranlar, hatta dev Nike bile kazanan NFT spor ayakkabılarıyla ünlenen dijital bir NFT stüdyosudur.

NFT stüdyosu ayrıca birden fazla proje başlatmak için çeşitli ikonlarla ortaklık kurdu ve Murakami, gemisine atlayan en yeni ve en büyük ikon.

CloneX: OpenSea Bilgisi (5 Şubat 2022 itibariyle)

Öğeler 18.8 Bin
Sahipler 8,2 bin
Kat Fiyatı 14.65 ETH
İşlem Hacmi 111,1 bin

Takashi Murakami’nin Büyüsü

Murakami, gözler, giysiler, kasklar, ağız ve diğer önemli karakter özellikleri de dahil olmak üzere NFT vücut parçalarına katkıda bulunarak koleksiyona sanatsal dokunuşunu kattı.

CloneX, imza stili olan karikatürize sanatı nedeniyle bir ‘Murakami unsuruna’ sahip olarak hemen tanınabilir.

Koleksiyon ayrıca son derece başarılı Crypto Punks koleksiyonundan ilham aldı ve CloneX ekibi, tıpkı Punk’lar gibi koleksiyoncu öğelerine dönüşebilecek nadir öğeler üretebileceklerini umuyor. CloneX’in karakterlerine teknik olarak ‘3D hileli modeller’ denir, bu da sahiplerin onları oyunlarda, kameralarda ve hatta yakınlaştırma toplantılarında AR filtreleri olarak kullanabileceği anlamına gelir!

10.000 avatardan oluşan ilk parti, 2 günlük ön satışla mevcut RTFKT koleksiyonerlerinin kullanımına sunulacak, ardından diğer 10.000 karakter genel kullanıma sunulacak.

Murakami, RTFKT ile işbirliği yapmadan önce Louis Vuitton ve Kanye West dahil olmak üzere dünyaca ünlü diğer ikonlarla ortaklık kurdu.

RTFKT’yi Instagram’da tesadüfen keşfetti. Ve oradan, NFT’lerin potansiyeline kapıldı ve şirketin ekibiyle iletişim kurmaya başladı.

Farklı geçmişlere sahip olsalar bile Murakami ve RTFKT, sürükleyici kreasyonlar için aynı tutkuyu paylaştılar.

RTFKT Tartışmalara Yakalandı

Ne yazık ki, RTFKT’nin de CloneX koleksiyonunun son NFT ‘Hollanda müzayedesinde’ olduğu gibi kötü haberler payı var.

Hollanda müzayedeleri, yüksek bir fiyatla başlar ve bu fiyat, birisi fiyatı kabul edene kadar kademeli olarak düşürülür.

Açık artırma, web sitesinde RTFKT’yi fiyatlandırma kurallarını değiştirmeye zorlayan ve kalan NFT’lere 2 ETH’lik tek bir fiyat koymaya zorlayan bir “saldırı” nedeniyle yarıda durduruldu.

Önceki alıcılar bu karara tepki gösterdiler ve bunun zaten büyük miktarda para harcayan alıcılar için kabul edilemez ve adaletsiz olduğunu söylediler.

Şüpheler ve Açıklamalar

NFT platformlarında ve olaylarda hack olayları bugünlerde bir norm gibi görünse de, zincir içi bir analist olan OKHotShot, RTFKT’nin hikayesini satın almıyor.

Zincir üstü analistler, projenin artırdığı 8 milyon dolara ulaşan önemli sermaye ile en azından dijital korumaya yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.

OKHotShot ayrıca şirketin bilgisayar korsanlığı iddiasının doğru olup olmadığını belirlemek için NFT koleksiyonunun web sitesine “saldıran” IP adreslerini kontrol etmeyi de istedi.

RTFKT’nin baş teknik sorumlusu Samuel Cardillo, IP adreslerini zaten “tanımladıklarını” ve hemen engellediklerini söyledi.

Nike Eve RTFKT Getiriyor

Nike’ın NFT dünyasına girmeye ve büyüyen potansiyelinden yararlanmaya büyük ilgi duyduğuna dair söylentiler yayılıyordu.

Geçen Aralık 13’te, Nike artırılmış gerçeklik, blok zinciri ve dijital varlıklar konusundaki uzmanlığından yararlanmak için RTFKT’yi satın aldığında söylenti kristalleşti.

Duyurudan sonra yatırımcılar, RTFKT ile ilgili varlıkların fiyatlarının artmasını bekleyerek CloneX çoğunluğuna koştular.

CloneX’in değeri, duyurudan önce yalnızca 3 ETH değerine sahip olmaktan büyük ölçüde arttı; haberlerden sonra 6 ETH’ye yükseldi.

Çözüm

RTFKT artık Nike’ın kanatları altındayken, geçen yıl yaşadığı CloneX müzayede tartışmasından kurtulabilir, ancak topluluğunun güvenini kazanmak beklenenden daha zor olabilir.

Güvenin NFT alanında önemli bir varlık olduğu zaten kanıtlanmıştır ve RTFKT, dünyanın en değerli ayakkabı şirketi tarafından satın alındığı için şu anda aşağı yukarı iyi durumda görünmektedir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu