Kripto Para

Ergo, gizlilik ve güvenlik konulu zirveyi tamamladı

2008 ekonomik krizinden sonra finansal kurumlara ve hükümetlere olan güven kırıldı. Aynı zamanda, Satoshi önerilen hükümet ve merkez bankası kontrolünden arınmış yeni bir finansal sistem. Teknoloji, bu parasal sisteme ulaşmak için blok zinciri teknolojisi olarak bilinen merkezi olmayan bir defterdeki işlemleri kriptografik olarak kaydedecek.

Bugün, blok zincirler 1 Trilyon doların üzerinde bir değere sahiptir ve kurumsal yatırımcıları, ana akım medyanın ilgisini ve hatta hükümetin ilgisini çekmiştir. Büyüme benimsemeye doğru devam ederken, gizlilik ve güvenlik konusundaki tartışmalar sektörde giderek daha fazla öne çıkıyor.

Mahremiyet

Blok zincirindeki gizliliği değerlendirirken ilk endişelerden biri, işlemlerin değişmezliğidir. Teknoloji, her işlemi halka açık bir deftere kaydederek geliştiricilerin, madencilerin veya kullanıcıların işlemleri değiştirmesini imkansız hale getiriyor. Değişmez tasarım, ademi merkeziyetçilik fikrini yerine getirir, ancak kimlikler de halka açıksa, her işlemin kamuya açık kalıcı kayıtları bir gizlilik endişesidir.

Kullanıcıların kimliğini korumak için bir blok zincirindeki kimlikler bir cüzdan adresiyle temsil edilir. M-cüzdan adresi, her kullanıcıya özel onaltılık sayılar dizisidir ve kripto para birimleri göndermek ve almak için kullanılır. Cüzdan adresi, teknolojinin ilk gizlilik özelliğidir ve genellikle sözde anonim özellik olarak adlandırılır.

Ek olarak, merkezi olmayan finansın (DeFi) yaygınlaşmasıyla merkezi olmayan cüzdanlarda sürekli bir artış oldu. Merkezi olmayan kripto cüzdanlar, kullanıcıların özel anahtarlarını ve cüzdan bilgilerini kontrol etmelerini sağlar. Bu cüzdanlarla kullanıcılar, merkezi borsalara dayatılan müşterinizi tanıyın düzenleyici zorunluluklardan kaçınabilir.

Güvenlik

Blockchain teknolojisi tartışmasız en güvenli finansal teknolojilerden biridir. Her blok zinciri ağı, konsensüs mekanizması olarak bilinen merkezi olmayan protokolleri kullanarak işlemleri doğrular. Konsensüs mekanizmaları, yeni işlemleri genel muhasebe defterine eklemeden önce doğrulamak için birden fazla düğüm (madenciler veya doğrulayıcılar olabilir) kullanır. Konsensüs mekanizmaları, Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS) modelleri olmak üzere iki ana modele evrilmiştir.

Her kullanıcının cüzdanı, özel anahtar olarak bilinen bir kriptografik anahtarla korunur – özel anahtar, kripto para cüzdanında yapılan her işlemi imzalar. Bir kripto para cüzdanı oluştururken, kullanıcıya tohum cümlesi olarak bilinen bir dizi kelime atanır. Bir tohum cümlesi, bir cüzdanın özel anahtarını benzersiz bir şekilde kodlar ve dolandırıcılığı önlemek için güvenli tutulmalıdır.

Zamanla, iki faktörlü kimlik doğrulama, kimlik avı önleme yazılımı ve soğuk depolama cüzdanları gibi blok zinciri güvenlik çözümlerine birkaç ekleme yapıldı. Bu çözümler, bir kullanıcının özel anahtarlarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.

Ergo’da Gizlilik ve Güvenlik

Ergo, blok zincir teknolojisinde yıllarca araştırma yapan ve uygulayan açık kaynaklı bir blok zinciri ağıdır. Ergo, Bitcoin’in UTXO’sunun geliştirilmiş, akıllı sözleşme özellikli bir versiyonu olan Proof of Work genişletilmiş UTXO modeline öncülük etti. UTXO’larda akıllı sözleşmelerin uygulanması, Ergo’nun merkezi olmayan ağında yeni finans araçlarının (dApp’ler) büyümesine yol açtı.

Böyle bir dApp, Blockchain’deki ilk gözaltına alınmayan merkezi olmayan gizlilik karıştırıcısı olan Ergomixer’dir. Ergomixer, kullanıcıların cüzdan adresi veya cüzdan bakiyesi gibi kripto cüzdan ayrıntılarını açıklamadan Ergo üzerinden jeton göndermesine veya almasına olanak tanıyan bir gizlilik çözümüdür. Gözaltında olmayan karıştırıcı, Ergo’nun Sigma Protokolleri kullanıldığında kullanıcı kimliklerini korumak için.

Ergo’nun Gizlilik Zirvesi

Şubat ayında bir gizlilik haftasına ev sahipliği yapan Ergo, kısa süre önce bir gizlilik zirvesini tamamladı. Panel, Blockchain’deki kilit paydaşları içeriyordu ve 17-23 Şubat’a kadar sürdü. Ergo’nun mahremiyet zirvesi, mahremiyet ve güvenlikle ilgili sorunları, bunun Ergo’yu ve merkezi olmayan finansı nasıl etkilediğini ele aldı. Açılış konuşmacılarından biri ve Ergo’nun kurucularından Alex Chepurnoy (aynı zamanda Smartcontract.com’un kurucu ortağı), Ergo’nun potansiyellerini ve mevcut kullanım durumlarını tartıştı. Ayrıca geliştiricileri ve blok zinciri meraklılarını Ergo’nun geleceğini inşa etmeye ve katılmaya davet etti. Ziyaret Ergo’nun YouTube kanalı zirveden bazı heyecan verici konuları yakalamak için!

Sorumluluk Reddi: Bu ücretli bir gönderidir ve haber/tavsiye olarak değerlendirilmemelidir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu