Akademi

Herhangi Bir Kod Yazmadan Crypto ve Web3’e Nasıl Katkıda Bulunabilirsiniz?

Kripto ve Web3 ekosistemine değer katmak ve katılmak istiyor ancak nasıl yapılacağından emin değil misiniz? Kodlamanın yanı sıra yazarak, içerik toplayarak ve çok daha fazlasını yaparak da katkıda bulunabilirsiniz.

Cryptocurrency ve Web3 geliştirmenin evrimi, öncelikle uygulamaları, ürünleri ve hizmetleri kodlayan insanlara dayanır. Bununla birlikte, herhangi bir kodlama bilgisi olmadan bile bu sektörlere katkıda bulunmanın başka yolları da vardır:
  • belgeler
  • Kılavuzlar
  • özetler
  • Not almak
  • Düşünceleri paylaşmak
  • içerik toplama
  • Ve daha birçok fırsat, almak için olgunlaşmış durumda.
Yakın tarihli bir raporda belirtildiği gibi, bu endüstrinin uygulama ve altyapı oluşturabilen insanlardan daha fazlasına ihtiyacı var. Twitter dizisi Nansen.ai için Veri Gazetecisi Martin tarafından yazılmıştır.
Blockchain teknolojisi, kripto para birimi ve Web3’ü içeren herhangi bir yeni gelişme, bir tür belge veya açıklama gerektirecektir. Her hafta yeni protokoller piyasaya çıkıyor, ancak bunların hepsinin neden önemli olduğu izleyiciler için her zaman açık olmayabilir. Daha fazla insan yeni projeleri, faydalarını, potansiyel sakıncalarını ve daha fazlasını anlayabilir. doğru dokümantasyon veya açıklama.

Ek olarak, geliştiricilerin en iyi yazarları yapamayacağını düşünmek gerekir. Kod satırları yazmak ile bu kodun ne yaptığını açıklayan bir metin yazmak arasında büyük bir fark vardır. Geliştiriciler, oluşturmaya odaklanır ve yazarlara protokolü ve protokolün kripto ve web3 endüstrisindeki önemini belgelemeleri için içgörüler sunabilir.

Ayrıca stajyer olarak bir projeye dahil olanlar notlarını her zaman paylaşabilirler. Daha spesifik olarak, bu, şirketler veya projeler için çalışan ve podcast dinlemekten hoşlanan ve gösteri notları vermek isteyenler için geçerlidir. Çoğu kişi, podcast bölümleriyle ilgili özlü bilgileri listelerinde sıraya koymadan önce arayacaktır. Ek olarak, bu tür notlar, şovda ve genel olarak kripto ve web3 endüstrisinde yeni olan kişiler için faydalı olabilir.

Bir başka popüler yazma seçeneği, projeler, fikirler, kavramlar ve gelecekteki eğilimler hakkındaki düşüncelerinizi ve düşüncelerinizi not etmek ve bunları halkla paylaşmaktır. Medium, Substack veya kendi web sitenizi/blogunuzu başlatma dahil olmak üzere birçok platform yazınızı paylaşmanıza yardımcı olur. Bu bilgileri bir Twitter ileti dizisinde paylaşmak, aynı platform üzerinden büyük bir kitleye ulaşmayı ve onlarla etkileşim kurmayı sağladığı için de faydalı olabilir.

İçerik Toplama İyi Bir Seçenektir

Herkes kripto ve web3 ile ilgili ilgi çekici içerik kodlayamaz veya yazamaz, ancak katkıda bulunan üye olmak için tek seçenek bunlar değildir. veri toplama kullanıcılara haberler, başlıklar, blog gönderileri, notlar, ileti dizileri ve çok daha fazlası hakkında genel bir bakış sunar.

Bir blog aracılığıyla veya bir Telegram kanalı çalıştırarak içeriği toplamak nispeten kolay hale geldi. Hatta bazıları bulgularını Twitter gönderilerinde infographics, kısa ileti dizileri, tamponlar vb. olarak birleştiriyor.

İçeriği toplamak için, sosyal medya, bloglar, haber siteleri vb. gibi bilgileri kolayca kendiniz arayabilir veya diğer araçların yanı sıra RSS beslemelerini almak için elektronik tabloları kullanabilirsiniz. Tabii ki, kripto ve web 3 ile ilgili verileri toplamanın bir sınırı yoktur, ancak bunları kısa ve öz bir formatta koymak zor olabilir.

İçeriği toplarken, aklınıza gelen her şeyin bir kütüphanesi olmanıza gerek yok. Özellikle kripto para birimi, blok zinciri ve web3 kadar geniş bir sektörde daha fazla değil, daha akıllı çalışın.

Protokoller için Teklifler Oluşturun

Tutkulu olduğunuz bir kripto veya web3 projesi mi buldunuz? İyi! Bu protokoller, öncelikle topluluk üyeleri tarafından sunulan fikirler nedeniyle sürekli olarak geliştirilecek ve güncellenecektir. Ek olarak, neredeyse tüm projelerin, kullanıcıların geliştiricilerin geliştirmesi gerektiğini düşündükleri fikirlere veya şeylere katkıda bulunabilecekleri bir sosyal kanalı veya forumu vardır.

Bir protokol önerisi yazmak, derinlemesine teknik bilgi veya birinci sınıf yazma becerileri gerektirmez. İyi bir İngilizce bilgisi, protokollerin günümüzde nasıl performans gösterdiğine ve ekibin bunu nasıl optimize edebileceğini düşündüğünüze dair bazı düşünceler sunma konusunda uzun bir yol kat edebilir. Bu fikirleri toplulukla paylaşmak, hem geri bildirim hem de alev odaklı açık bir diyalog sağlar ve ekibin birlikte çalışması için yeni iyileştirme fikirlerini tetikleyebilir.

Tüm fikirler veya teklifler hemen geri bildirim almayacak olsa da, bir proje veya protokol hakkında kişisel görüşleri paylaşırken boşa çaba harcanmaz. Ayrıca, yanlış anlamaları netleştirmek veya başkalarının düşünce dizinizi anlamasına yardımcı olmak için değerli içgörülere yol açabilir.

DAO’lara katılmak

Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar veya DAO’lar, temel kripto ve web3 kavramlarıdır. Ademi merkeziyetçilik bu sektörde önemli bir rol oynamaktadır. Bu hedefe ulaşmanın en iyi yolu, herhangi bir geleneksel kurumsal yapıyı ortadan kaldırmak ve onu topluluk temelli bir girişimle değiştirmektir. Bir DAO modeli genellikle tercih edilen seçimdir, çünkü topluluk üyelerini güçlendirir önerileri oylamak ve protokolü geliştirmek için yeni fikirler ortaya koymak.

Bununla birlikte, bazı DAO’lar yeni gelenlerin kripto ve web3 sularında gezinmelerine yardımcı olmaya odaklanır. Örnekler, her ikisi de sektördeki belirli bir projeyi veya protokolü temsil etmekten ziyade eğitim DAO’ları olarak hizmet eden Odyssey DAO ve Scribe DAO’yu içerir. Bununla birlikte, endüstri, onun jargonu, yeni projeler ve uygulamalar ve diğer yönler hakkında yeni gelenleri eğitmek, bu teknolojilerin genel olarak benimsenmesini sağlamak için esastır.

Bir Youtube Kanalı veya Podcast Başlatın

Yukarıdakilerin hiçbiri tarzınıza uymuyorsa, neden kendi kripto ve web3 podcast’inizi veya Youtube kanalınızı çalıştırmayı denemiyorsunuz? Video ve ses içeriği, bu endüstrinin esasını açıklayan büyük metin duvarlarıyla karşılaştırıldığında, özellikle yeni gelenler için kullanıcılar için genellikle daha kolaydır. İşbirliği yoluyla bir podcast’e veya mevcut bir Youtube kanalına katılmak da elbette bir seçenektir.

Kripto ve web3 ile ilgili podcast’ler ve YouTube içeriği için büyük bir pazar var. Aslında, bu alanda her zamankinden daha fazla içerik oluşturucu olabilir, ancak hiç kimse sektördeki gelişmeler, yeni projeler, eğitim içeriği ve benzeri konularda aynı fikirde değil. Bir kerelik veya devam eden bir girişim olarak bir şeye katkıda bulunabileceğinizi düşünüyorsanız, her zaman bu seçenekleri keşfetmeye ve ne tür bir yanıt alabileceğinizi görmeye değer.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu