Kripto Para

Rapor: Eski Manchester United oyuncuları spor yatırımları için DAO’yu takip ediyor

Manchester United futbol kulübünün eski oyuncuları, spora yatırım yapmak için kar amacı gütmeyen bir özerk organizasyon (DAO) oluşturuyor. Yakın tarihli bir duyuruya göre, Gary Neville ve Paul Scholes, CO92 DAO’yu oluşturmak için Singapurlu işadamları Peter Lim ve Kiat Lim ile birlikte çalışacak. Ortaklığın amacı, kulüp grubunda adı geçen izleyicilerin bu yatırımlara katılmasını sağlamaktır.

Bu tür projeler bir VC fonuna benzer ancak otomatiktir ve otomatik değildir. Dağıtılmış yönetim modeli, katılımcılara projeyi tamamlamaları için oy hakkı tanır.

Başlangıçta Kiat Lim, Bloomberg’e şu anda profesyonel futbol projeleri için bir dizi fırsatı değerlendirdiğini ve önümüzdeki aylarda gelişmeleri açıklayacağını söyledi. Ekledi,

“Bu sektöre ulaşmak kolay ya da ucuz değil. Mümkün olduğunca başarılı kılmak için bu projeye uzun yılların deneyimini ve üst düzey kişisel ağları getiriyoruz.”

Olası dezavantajlar

Bu arada, bu iş modelini gerçekten merkezi olmayan bir proje olarak görmeyen eleştirmenlerin olduğunu belirtmekte fayda var. Oy verme gücünün genellikle merkezi olduğunu söylüyorlar.

Buna rağmen kripto yatırımcısı Mark Cuban vardı. tahmin edilen DAO’nun bazı “karmaşık” iş fırsatlarına yol açabileceği geçen yıl. DAO’larla ilgili olarak, daha fazlasını söyledi,

“Bu uygulamada her token sahibinin ağ liderliği kurma şansı var, her zaman aynı değil ama genellikle aynı. Gerçekten yatırım yapmak istediğim yer burası.”

Bu arada, gelecekte CO92 DAO hakkında daha fazla ayrıntı bekleniyor. Şimdiye kadar rapor, mülkiyet yapıları ve projede yer alan yatırım miktarı hakkında daha fazla ayrıntı vermiyor. Şimdiye kadar, QCP Capital’in kurucusu Darius Sit, QCP Soteria Node’un kurucusu Sherwin Lee ve Singapur Para Otoritesi’nin eski bir yetkilisi olan Gabriel Yang, DAO projesinin bir parçası olarak duyurulanlar arasında yer alıyor.

Ancak Lim, “katılım için minimum tutar gerektirmeyen bir halka açık token satışı olacağını” ve rezervasyonun “zamanı geldiğinde” duyurulacağını açıkladı.

Spor ve kripto

Raporlar, yatırım firmalarının geçen yıl kripto sektöründe yaklaşık 30 milyar dolar arttığını gösteriyor. Kasım 2021’de Crypto.com da 20 yıllık bir sözleşme için 700 milyon dolar ödediğini açıklayarak LA Staples Center’ı Crypto.com Arena olarak adlandırdı. Ve şimdi bu yıl, IEG’nin bir raporuna göre, bu Kuzey Amerika şirketleri için spor sponsorlukları 160 milyon dolardan fazla olabilir.

Bu arada, daha önce bildirildiği gibi, kripto şirketleri 13 Şubat 2022 Super Bowl’un ilk yayını için spor sponsorluğu kazanmak için milyonlar harcadı.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu