Kripto Para

Rusya: Hükümet, üst banka kriptoları ‘para birimlerinin analogu’ olarak görüyor; yakında yasa tasarısını yayınla

Aylarca süren spekülasyonlar ve karşıt tartışmalardan sonra Rusya, Bitcoin’i bir para birimi olarak tanımayı kabul ederek kripto para birimi endüstrisini şaşırttı. Kommersant Salı günü bildirdiğine göre, bu Rus hükümeti ve merkez bankasının kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varmasından sonra geldi.

‘Para birimlerinin analogu’

Rusya hükümeti ve merkez bankası şimdi 18 Şubat’ta piyasaya sürülmesi beklenen yasa taslağı üzerinde birlikte çalışacak ve kriptoyu dijital finansal varlıklardan ziyade ruble gibi standart bir “para birimlerinin analoğu” olarak tanıyacak.

Bununla ilgili bir taslak belge, mevzuatın kripto para birimlerinin dolaşımını ve kullanımını ülkenin mevcut finansal sistemi içinde entegre etmeye yönelik olacağını belirtti. Bu, her bir kripto para biriminin bankacılık sistemi veya lisanslı aracılar aracılığıyla yasal statü kazanmaları için tam olarak tanımlanması anlamına gelir.

Raporda ayrıca, kripto para birimlerine sahip olmak ve bunları işlemler için kullanmak şu anda Rusya’da yasaklanmamakla birlikte, bunların bir “dijital döviz düzenleyicisi” veya ülkede lisanslı bir eşler arası borsa aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Mevcut kısıtlamalar

Ayrıca, 600.000 Ruble’nin üzerinde veya yaklaşık 8.016 $ değerindeki işlemlerin beyan edilmesi gerektiğini veya bir suç eylemi olarak kabul edileceğini ortaya koydu. Ayrıca, alternatif kanallardan yasadışı kripto işlemleri yapanlar da para cezası ödemekle yükümlü olacak.

Belgeye göre, düzenleyici rejim, Rus vatandaşlarını kripto varlıklarının oluşturduğu risklerden korumayı ve kripto para sağlayıcıları için şeffaflığı sağlamak için bir lisanslama mekanizması kurmayı amaçlayacak.

Bu yeni düzenlemelerin hem yatırımcılar hem de tüccarlar da dahil olmak üzere ilgili tarafların herhangi biri için ne anlama geleceği henüz bilinmemekle birlikte, daha önce varlık sınıfına yönelik şüphelerini dile getiren bir ülke için memnuniyetle karşılanan bir adımdır. Daha geçen ay, Rusya merkez bankası, oynaklıkları ve spekülatif yapıları nedeniyle kripto para ticareti ve madenciliği için ülke çapında bir yasak çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra, kriptoyu tamamen yasaklamak yerine düzenlemenin ve vergilendirmenin, yasadışı kullanımın en aza indirilmesini sağlayacağı ve ayrıca Hazine’nin vergi gelirine katkıda bulunacağı için uygun bir seçim olacağını savunan Rusya Maliye Bakanlığı ile boynuzları kilitlemişti. Maliye Bakanlığı da geçen ay hükümete kripto varlıkları için önerilen bir düzenleyici çerçeve göndermişti.

Sızdırılan bir hükümet analizi, Rus hükümeti vatandaşlarının sahip olduğu 214 milyar dolarlık kriptoyu vergilendirmeye karar verirse, kripto vergi gelirinde 146 milyar ila 1 trilyon ruble arasında herhangi bir yerde toplayabileceğini bile buldu.

Kripto para madenciliği, özellikle Çin’in tüm bu tür operasyonları yasaklamasından sonra birçok madenci Rusya’ya göç ettiğinden, ülkede bir çekişme noktası oldu. Başkan Vladimir Putin daha önce bu sektörün düzenlenmesine desteğini ifade etmiş olsa da, önde gelen bir Rus milletvekili son zamanlarda kripto madencileri için en az %15’lik bir kişisel gelir vergisi oranı önerdi.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu