Akademi

Solana Maymun İşi Nedir?

SMB olarak da bilinen Solana Monkey Business, 5.000 pikselli algoritmik olarak oluşturulmuş maymundan oluşan Solana tabanlı bir NFT koleksiyonudur.

Geçen yıl giderek daha fazla sayıda maymun, sürekli genişleyen mantarsız token (NFT) ormanında sallanıyor ve tüm dünyadaki NFT meraklılarının popülaritesi, karlılığı ve dikkati için rekabet ediyor. Aslında, kripto argo “maymun”un kökeni aslında Solana dahil diğer blok zincirlere yayılan Bored Ape Yat Kulübü çılgınlığından başladı.

Birçok NFT türevi ve diğer maymun taklitçileri, NFT’leri destekleyen tüm zincirlere yayılmış olsa da, Solana blok zincirindeki belirli bir maymun grubu, kendilerini diğerlerinden farklı kılmakla kalmadı, aynı zamanda ağdaki en değerli koleksiyonlardan biri haline geldi.

Arka plan

Solana Monkey Business ekibi, özel ayrıcalıklardan yararlanabilecek ve varlık büyümesi için elverişli bir alanda yaşayabilecek bir NFT meraklıları topluluğu oluşturmayı hedefliyor.

Bunların yanı sıra, kendi topluluk cüzdanını ve topluluğuna daha fazla fayda sağlayabilecek bir oylama sistemi kurmak istiyor.

Solana Maymun İşletmesi (KOBİ) nedir?

Gen2 Monkeys olarak da adlandırılan Solana Monkey Business, 5.000 pikselli algoritmik olarak oluşturulmuş maymundan oluşan Solana tabanlı bir koleksiyondur.

Her 24×24 maymun, benzersiz, şık ve hatta nadir pikselli varlıklar yaratarak 6 katmana dağıtılan 99 olası özellikten türetildi. Koleksiyonun meta verileri, topluca sahip olunan küresel bir sabit disk olan ve kalıcı bir merkezi olmayan veri deposu olan Arweave’de depolanır.

1. Nesil Maymunlar

Gen1 Maymunları, her biri sınırlı sayıda olan ‘Monkanician’, ‘Astromonkey’, ‘Monkos’ ve ‘Monkalien’ olmak üzere 4 farklı uzay temalı maymundan oluşur.

Her ırktan 1 maymun alabilen 1. Nesil koleksiyonerler, tüm 2. Nesil maymun takaslarında telif hakkı kazanma ayrıcalığına sahip olacaklar.

Erken Benimseyenlerin Avantajları

OG Maymun

Geçen Mayıs 2021’de Solana Monkey Business’ın Discord sunucusuna katılan ilk üyeler, ekibin erken destekleri için minnettarlığı olarak özel bir OG Monkey aldı.

Keşiş NFT

Tam bir Gen 1 koleksiyonunun ilk sahipleri, koleksiyona erken destekleri için bir Monking NFT aldı.

Orman Sıkışmaları

SMB ve blockchain destekli bir müzik akışı platformu olan Audius arasındaki işbirliği, ‘Audius Edition NFT’yi doğurdu ve topluluğa airdrop ile gönderildi.

Solana Maymun İşi: Yakından Bir Bakış

Mevcut taban fiyatı 400 SOL olan ve 40,812 USD’ye eşdeğer olan Solana Monkey Business, bugüne kadarki en değerli Solana NFT koleksiyonu olarak kabul gördü.

Birçok analist, SMB tarafından elde edilen taban fiyatı Solana blok zinciri ve tüm NFT ortamı için iyi bir gösterge olarak görüyor.

Ancak SMB’nin etkileyici taban fiyatına rağmen, ETH’nin birinci sınıf koleksiyonlarına kıyasla oldukça küçük kalıyor.

Birincisi, Bored Ape Yacht şu anda tahmini 320.000 dolara eşdeğer 103 ETH taban fiyatına sahip.

Ancak KOBİ’lerin taban fiyatı ile ETH rakipleri arasındaki büyük farka rağmen, Solana blok zinciri sayesinde sahip olduğu en büyük avantajlardan biri gaz ücretlerinin olmamasıdır.

KOBİ Pazarı

Hâlâ ‘beta’ modunda olan KOBİ pazarı, bu yazı itibariyle 2. Nesil koleksiyonu için %5, 1. Nesil için %7 ve OG için %1 telif ücreti alıyor.

Bir teklif vermek için bir koleksiyoncu, geçerli taban fiyattan %50 daha yüksek bir minimum fiyat koymalıdır.

Ayrıca, NFT’leri alırken veya satarken, dijital varlık veya satış tutarı, Solana kullanıcıları tarafından cüzdanlarında otomatik olarak görülecektir.

MonkeDAO

MonkeDAO toplumun iyiliği için çeşitli becerilerini bir araya getiren binlerce üyeden oluşan merkezi olmayan özerk bir organizasyondur.

Bu DAO, Solana ekosistemindeki yenilikleri hızlı bir şekilde takip edebilen topluluk liderliğindeki projeleri desteklemek ve finanse etmek için oluşturulmuştur.

Ayrıca, kuruluş üyelerine daha iyi faydalar sağlamak için pasif sahiplik ve merkezi değer depolama kavramlarını iyileştirmeyi amaçlar.

KOBİ Yol Haritası

Mayıs-Haziran 2021

Topluluk Lansmanı

1. Nesil ve OG Sürümü

Temmuz 2021

1. Nesil Pazaryeri lansmanı

Metaplex standardına geçiş

Ağustos 2021

Gen2 koleksiyonunun piyasaya sürülmesi

2. nesil basım

Ekim 2021

SMB Marketplace, Anchor çerçevesine geçiş yapıyor

Kasım 2021

KOBİ teklif sistemi devreye giriyor

2022

MonkeDAO

KOBİ meta veri deposu

Ünlü Desteği

Ünlü komedyen ve şovmen Steve Harvey, Twitter profil resmini KOBİ’lerin pikselli maymunlarından birine dönüştürdüğünde manşetlere çıktı.

Harvey’in koleksiyonun yeni yüzü olduğuna dair resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, bu hamle KOBİ’nin popülaritesini artırdı ve konumunu iyileştirdi.

YouTube ünlüsü ve rapçi KSI ayrıca bir Solana Monkey Business NFT satın aldı ve bunu kripto Twitter hesabında bir profil resmi yaptı.

KOBİ Malları

SMB, kendi kişiselleştirilmiş işlemeli eşya ve onlara topluluğun giymekten gurur duyacağı yüksek kaliteli kıyafetler olma sözü verir.

KOBİ Kişisel ve Ticari Kullanım

SMB, sahiplerinin dünyanın herhangi bir yerinde satın aldıkları belirli maymun NFT’sini sıfır telif ücreti ile kopyalayıp görüntülemelerine olanak tanır.

Ayrıca, NFT’lerini tişört, kapüşonlular ve kolyeler üzerine resim basmak gibi ticari faaliyetlerde kullanmalarına olanak tanır.

Söz konusu girişimlere, sahipleri KOBİ’nin mevcut hüküm ve koşullarına uyduğu sürece izin verilmektedir.

Yalnızca Solana Monkey Business’ın resmi logosu bir ticari marka tarafından korunmaktadır ve haklı olarak ekibe aittir.

Çözüm

Solana Monkey Business, statüsünü yükselten ve Solana ekosistemine de yardımcı olan kesinlikle etkileyici bir başarıya imza attı.

Ancak yakın gelecekte kısa ve belirsiz planları ve NFT’lerinin sınırlı hizmetleri ile KOBİ’nin mevcut konumunu koruyup koruyamayacağı ve topluluğunun heyecanını sürdürüp sürdüremeyeceği belirsizdir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu