Akademi

Stabilcoin Nedir? | İskenderiye

Stabilcoin’ler, kripto yatırımcılarının piyasalardaki oynaklıktan kaçınmasına yardımcı olabilir, ancak birçok başka gerçek dünya kullanım durumları da vardır.

Stablecoinler, kripto para piyasalarındaki fiyat oynaklığına karşı çok ihtiyaç duyulan bir panzehir görevi görür.

Nasıl çalıştıklarına bir bakalım, olur mu?

Bu dijital para birimlerinin çoğu, fiyat istikrarı sağlamak için bir dayanak varlık tarafından teminat altına alınmıştır.

Örneğin, en yaygın sabit para türlerinden biri fiat para birimlerine sabitlenmiş olanlardır.
Tether (USDT olarak da bilinir) gibi bir stabilcoin, ABD doları ile 1:1 temelinde desteklenir. Dolaşımdaki her bir USDT birimi için, finansal hizmet sağlayıcılar tarafından 1$’ın ayrılması ve yedekte tutulması gerekiyor. Alternatifler arasında TrueUSD (TUSD) ve USD Coin (USDC.) bulunur.

Son yıllarda piyasada bulunan stablecoinlerin sayısı ve miktarı da patladı. Euro gibi diğer fiat para birimlerine ve hatta diğer kripto varlıklara sabitlenmiş kripto varlıkları bulmak da mümkün!

Görünüşe göre bu yeni teknoloji ile olasılıklar sonsuz. Bazı sabit para projeleri, dijital varlıklarını değerli metallere veya diğer kripto para birimlerine bağladı. Facebook’un Libra’sı gibi projeler, farklı ulusal para birimlerinden oluşan bir sepet tarafından desteklenen, sabit paraların bir değişim aracı olarak kullanılmasına izin vermeyi amaçlıyor.

Stablecoin’leri satın almak son derece kolaydır ve Binance ve Coinbase dahil olmak üzere çoğu kripto para borsasında listelenir.

Stabilcoinler için işlem hacimleri artıyor – ve token sahiplerinin heyecan duyacağı birçok gerçek dünya kullanım durumu var.

Örneğin, şu anda birçok finans kurumu, sınır ötesi transferler yapılırken veya bir itibari para birimi diğerine dönüştürülürken genellikle astronomik işlem ücretleri almaktadır ve ödemeler günler alabilir. Popüler sabit paralar, transferlerin blok zincirinde anında ve çok daha ucuza gerçekleşmesine izin verir.

Doğru türde sabit paraları seçmek, Bitcoin pazarındaki kısa vadeli fiyat oynaklığına karşı çok ihtiyaç duyulan güvenli bir sığınak görevi görebilir.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden bazıları bile, genellikle merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC’ler olarak adlandırılan yeni stablecoin’leri piyasaya sürmeyi düşünüyor. Çin Halk Bankası ve İngiltere Merkez Bankası gibi finans kurumları için blok zincir teknolojisi para politikasının giderek daha önemli bir parçası haline geliyor. Bu kuruluşların çoğu, özellikle akıllı telefon cüzdanlarının banka hesaplarından daha popüler hale gelmesiyle birlikte, zincir üstü işlemlerin çok ihtiyaç duyulan modernizasyonu sağlayabileceğini umuyor.

Bu stabilcoinlerin “en iyi” olup olmadığı konusunda bir değer yargısı yapmıyor olsak da, CoinMarketCap’te en üst sıralarda yer alan stabilcoinlerin bir listesi burada. Şimdiye kadar açık olması gerektiği gibi, istikrarlı madeni paraların fiyatı her zaman sabit olduğundan, bu istikrarlı madeni paralar listesi fiyat sırasına göre olmayacak.

Tether Stabilcoin: USDT

Tether, 8 Ocak 2021 itibariyle CoinMarketCap’te üçüncü sırada yer alan, ABD dolarına 1:1 sabitlenmiş bir sabit paradır.

Tether, Tether olarak da adlandırılan Hong Kong merkezli bir şirket tarafından verilir. Şirket başlangıçta her USDT’nin bir USD ile desteklendiğini iddia etti, ancak o zamandan beri daha fazla kısmi rezerv sistemi olduğunu söyledi.

Tether, kripto tüccarlarının kripto pazarlarına girip çıkmalarının en popüler yollarından biridir. Tether yaygın olarak bulunur ve yeni Tether genellikle basılır (Tether hiçbir zaman resmi bir kamu denetimi yayınlamadığı için zaman zaman tartışmalı olabilir). Birçok kişi Tether’i kolaylık sağlamak için kullanırken, Tether şirketi, pazar manipülasyonu iddiasıyla ilgili birçok davanın merkezinde yer aldı.

Tether’i Binance, OKEx, HitBTC, Huobi Global ve diğer borsalardan satın alabilirsiniz.

Binance Stablecoin: BUSD

Binance USD, Paxos ile ortaklaşa en iyi kripto borsası Binance tarafından çıkarılan 1:1 USD destekli bir stabilcoindir. Stabilcoin fiyatı her zaman 1 ABD dolarıdır ve BUSD, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından düzenlenir. BUSD, 8 Ocak 2021 itibariyle CoinMarketCap’te 33. sırada yer alıyor.

Binance USD satın alabilir ve Binance stablecoin’ini Paxos’tan kullanabilirsiniz. BUSD, istikrarlı bir fiyatla bir kripto para birimi sağlayarak, değişken kripto pazarlarındaki kripto tüccarlarına yardımcı olmak için herhangi bir stabilcoin ile aynı işleve sahiptir.

Gemini Stablecoin: GUSD

Gemini Doları (GUSD), Winklevoss ikizleri tarafından kurulan bir kripto para borsası olan Gemini tarafından verilen sabit paradır. Gemini stablecoin, 8 Ocak 2021 itibariyle CoinMarketCap’te 476. sırada yer alıyor.

Gemini tarafından verilen ve orada satın alınabilen Gemini stablecoin, Ethereum ağında, kripto pazarları için fiyat istikrarı sunan ERC-20 standardıyla belirteçler sağlamayı amaçlıyor.

Gemini stablecoin’in 1:1 fiyat sabitlemesi, bağımsız olarak kayıtlı bir kamu muhasebe firması tarafından aylık olarak denetlenir.

Coinbase Stabilcoin: USDC

Coinbase stabilcoini USDC, 8 Ocak 2021’de CoinMarketCap’te on üçüncü sırada yer alıyor. Fiyatı 1 dolar olan stabilcoin, Merkez Konsorsiyumu’nun bir parçası olarak kripto borsası Coinbase ve ödeme şirketi Circle tarafından piyasaya sürüldü.

USDC, oynaklık zamanlarında tüccarlara güvenli bir sığınak sağlamanın yanı sıra, USDC’nin istikrarlı fiyatı nedeniyle işletmelerin kripto para birimlerinde ödeme kabul etmesine izin vermek amacıyla Eylül 2018’de piyasaya sürüldü.

Hem Circle hem de Coinbase mevzuatla uyumludur ve büyük bir muhasebe firması 1:1 USDC – USD sabitini doğrular. USDC’yi Coinbase’in yanı sıra Poloniex, Binance, OKEx, Bitfinex ve hatta Uniswap gibi merkezi olmayan borsalardan satın alabilirsiniz.
BTC gibi kripto para birimleri tamamen ademi merkeziyetçi olsa da, temel varlıkların nasıl yedekte tutulması gerektiği nedeniyle aynı şey sabit paralar için söylenemez. Büyük bir zorluk, bu dijital para birimlerinin uygun şekilde teminat altına alınmasını sağlamaktır – gerçekten de Tether, USDT’nin ABD doları ile 1:1 desteklenmeyebileceği iddialarının ardından New York’ta yasal işlemle karşı karşıya kaldı.

Sonra düzenlemeyi çevreleyen zor bir konu var. Birçok merkez bankası, Facebook Libra’yı açıkladığında, bu kripto varlığının fiat para birimlerinin egemenliğini baltalayabileceğinden ve hatta ekonomik bir çöküşü tetikleyebileceğinden korkarak bazı alarmlarla tepki gösterdi.

Sonuç olarak, istikrarlı paraların gerçek dünyada yaygın bir şekilde benimsenmesi biraz zaman alabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu